Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
3D tlač na výrobu komponentov používa rôzne technológie a materiály. Najčastejšie sa "tlačí" z kovových práškov (hliníka, oceľ, titán, meď...) spekaním (sintrovaním) laserovým lúčom. Použitý laser spracúva vrstvy kovového prášku, ktorého častice sú veľké cca. od 15 do 40 tisícin milimetra, čo je zhruba polovica hrúbky ľudského vlasu. Výsledkom sú prvky bez obmedzenia zložitosti tvaru s mechanickými vlastnosťami porovnateľnými s kovovými prvkami vyrobenými tradičnou technológiou (odlievania, lisovania, obrábania), alebo lepšími.
Jedným z posledných príkladov masívnejšieho overenia takejto technológie je zmenšený model (v pomere 1:2) pretekárskeho automobilu Auto Union Typ C z roku 1936. Experimentálne ho vyrobila automobilka Audi - 3D tlačou boli zostrojené všetky kovové časti tohto vozidla. Technici využili metódu popísaného selektívneho laserového sintrovania. Použitá metóda použila pri tejto tlači hliník a oceľ. Tlačiareň však zatiaľ dokáže produkovať výtlačky iba s obmedzenou veľkosťou. Súčiastky dosahujú maximálne rozmery len 24 x 20 centimetrov. Replika závodného auta má preto oproti originálu iba polovičnú veľkosť.
Audi postupne získava skúsenosti a skúma možnosti využitia 3D tlačiarní pre výrobu častí (výhľadovo celej konštrukcie) aj do sériových modelov.
Pri tomto modeli bola použitá technológia partnera "Car Body Design", jedného technologickývh lídrov voblasti 3D tlače. Tlačené výrobky sú už plnohodnotnou náhradou tradičných kovových súčiastok. Umožňujú výrobu i veľmi zložito tvarovaných dielov. Niektoré sú už sami o sebe až výtvarnými artefaktmi.
Práškovou metalickou tlačou boli vyrobené už skúšobne aj funkčné strelné zbrane. Solid Concepts predstavila na prezentácii prvú zbraň. Je to klasická pištoľ kalibru 9 mm. zbraň pozostáva z 30 samostatných častí. Pojem tlačiareň tak dostal úplne nový rozmer.
Zdroj: Theverge.