Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
7. november 2015
0
170

Biobatérie - inšpirované šampiňónmi

Anódy v Li-ion batériách, ktoré nabíjame v našich mobiloch, tabletoch a počítačoch, sú vyrobené z grafitu. Kvalitnou alternatívou sa ukazuje byť náhrada pyroliticky vyrobená z húb.
Biobatérie - inšpirované šampiňónmi

Vlastnosti anód sú pre batérie limitujúce pre ďalšie zvyšovanie ich energetickej hustoty a teda aj kapacity. Preto vedci v rámci vývoja hľadajú nové materiály, schopné zlepšiť parametre batérií. Jedným z nádejných materiálov je grafén, pomocou ktorého Samsung dokázal zvýšiť kapacitu batérií na dvojnásobok

Výskumníci z University of California v Riverside objavili netradičný biologický materiál, ktorý by mohol v Li-ion batériách nahradiť grafit a zároveň zlepšiť ich vlastnosti. Na výrobu anódy použili hnedú odrodu šampiňónov Agaricus bisporus, známych aj ako portobello. Po tepelnom spracovaní pyrolýzou získali z vrchnej vrstvy húb nanopásky, ktorých molekulárna štruktúra je dostatočne robustná na ukladanie energie a materiál je zároveň dosť porézny na efektívny prenos energie.

Podľa magazínu Nature majú anódy z húb po spracovaní pyrolýzou pri 1100 oC mernú kapacitu 260 mAh/g po 700 nabíjacích cykloch a Coulombickú efektivitu 101,1%. Šampiňóny by sa tak mohli stať zaujímavým a pritom ekologickým zdrojom materiálu pre stále rastúci dopyt po Li-ion batériách.

Analytici totiž predpovedajú, že do roku 2020 budeme potrebovať len na anódy batérií pre elektromobily asi 900 000 ton surového grafitu. Odpad po výrobe „hubových anód“ je pritom netoxický, biologicky odbúrateľný, ba dokonca využiteľný ako krmivo. Zdá sa, že huby nás dokážu potešiť mnohými spôsobmi, nielen v košíku pri ich zbieraní v lese.

Zdroj: Techbox, Naure

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím