Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
V tomto roku IHS predpokladá celosvetovo sprevádzkovanie úložísk s kapacitou 900 MW a v roku 2017 sa má globálne inštalovaná kapacita systémov skladovania energie zdvojnásobiť. Pritom hlavná časť (45 %) úložísk inštalovaných v roku 2016 bude nasadená v USA, druhé miesto s podielom 20 % bude patriť Japonsku.
Prudký nárast skladovacích kapacít je spôsobený niekoľkými projektmi veľkých zásobníkov energie, ohlásených v posledných mesiacoch. Patrí medzi na aj 90 MW úložný systém, ktorý juhokórejská spoločnosť LG Chem stavia v Nemecku.
V Japonsku sa o rast úložnej kapacity pričinili najmä malé lítiovo-iónové batérie inštalované v obytnej aj komerčnej oblasti. Napríklad Panasonic, ktorý vyrába kľúčové komponenty používané v batériách pre elektromobily Tesla, inštaloval Li-Ion batérie vo veľkosti kufra do každej domácnosti v meste Fujisawa v rámci projektu Sustainable Smart Town. Skladuje sa v nich elektrina vyrobená pomocou strešných a komunitných solárnych panelov. Batéria a solárne panely pracujú v spojení s palivovými článkami Ene-Farm, umiestnenými mimo domu, ktoré produkujú teplo a elektrickú energiu za použitia zemného plynu.
Naproti tomu v Spojených štátoch sa pracuje na niekoľkých rozsiahlych projektoch na skladovanie energie, ktorých dokončenie môže trvať aj desať rokov. Ich cieľom je uľahčiť integráciu energie z obnoviteľných zdrojov do elektrickej siete.
Rozmach batériových úložísk sa očakáva v tomto roku aj v Nemecku. Podľa firmy Pöyry Management Consulting to však veľké úložiská nebudú mať ľahké, so stúpajúcou ponukou regulačnej energie z nových úložísk totiž bude klesať jej cena. Zatiaľ čo v roku 2012 mali takéto úložiská v Nemecku kapacitu asi 1 MW, v roku 2015 to bolo už 27 MW. Pripravované projekty majú dovedna kapacitu viac ako 100 MW. Pritom podľa Pöyry Management nárast kapacity úložísk o 155 MW prinesie pokles ceny regulačnej energie o 20 %. V súčasnosti je na spojených trhoch Nemecka, Holandska, Švajčiarska a Rakúska dopyt po takejto energii zhruba na úrovni 783 MW.