Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
20. február 2023
0
72

Výstava: William Ritter, Le Corbusier - Obrazy krajiny

Začiatok21.2.2023
15:00
Koniec9.3.2023
18:00
MiestoFakulta architektúry a dizajnu STU
AdresaNámestie slobody 19,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktSpolok architektov Slovenska
z_sas@sasarch.sk

Srdečne pozývame na otvorenie výstavy Obrazy krajiny, ktorá sa uskutoční vo foyer Fakulty architektúry a dizajnu STU. Výstava je realizovaná v spolupráci s: Arnaud Dercelles, Fondation Le Corbusier.

Kedy: 21. február 2023 - 9. marec 2023
Vernisáž: 21. februára 2023 o 15.00 hod.
Autori výstavy: Rémi Baudouï, Xavier Galmiche, Alena Kubova-Gauché

Výstava predstavuje kresby a fotografie W. Rittera a Le Corbusiera v blízkom vzťahu s projektami a realizáciami svetoznámeho francúzsko-švajčiarskeho architekta.
Le Corbusierovo dielo predstavuje základnú referenciu pre slovenských a českých architektov, Ritterovo dielo je naopak málo známe. V roku 1903 sa švajčiarsky spisovateľ William Ritter vyberá na výlet do Malých Karpát. Počas svojho pobytu si neustále robí zápisky, kreslí, maľuje akvarely i fotografuje. Myjavský región na západe slovenskej krajiny na neho zapôsobí ako zjavenie. Svojich priateľov a najmä Ch. - E. Jeannereta, budúceho Le Corbusiera nabáda, aby ho navštívili tiež. Ritter učí Jeannereta umeniu cestovania a vedenia si cestovného denníka. Jedným z vkladov je zachytiť vzťah architektúry s krajinou ako „súlad línií“. Táto lekcia, ktorá by sa mohla zdať čisto formálna (napríklad rozjímanie o „navrstvených bielych plochách“ charakteristických pre domy z myjavského regiónu) predsa len dáva vzniknúť vnímavosti vzťahu medzi obyvateľom a jeho obydlím. Ak máme veriť Le Corbusierovi, obraz krajiny vedie k novej koncepcii urbanizmu. Hľadanie rovnováhy medzi mestom a vidiekom sa tu ukazuje ako rozhodujúce. Zmena pohľadu na krajinu je rýchla. Od kresby po fotografiu, od písania po kartografiu, projekt mobilizuje všetky druhy nástrojov. Pojem krajiny má dvojitý význam: jednak odhaľuje ráz istého miesta a zároveň jeho možností v pojmoch kvality a pôžitku alebo naopak odmietania až nechuti. Je prostriedkom, ktorý dovoľuje zistiť architektonickú a urbanistickú diagnózu a určiť zámer plánovania. V tomto zmysle sa prístup Le Corbusiera neodlišuje od ostatných architektov zakladateľov disciplíny urbanizmu na začiatku 20. storočia. Je možné si myslieť, že to boli argumenty sformulované Le Corbusierom, ktoré viedli Emanuela Hrušku, významného českého urbanistu žijúceho od roku 1946 v Bratislave, k radikálne novej koncepcii urbanizmu. Bola to práve stratégia územného plánovánia, ktorá v Československu až do konca 60. rokov podmienňovala priam rozhodujúcim spôsobom záujem zástancov modernej architektúry a urbanizmu o tvorbu Le Corbusiera.

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím