Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Začiatok | 10.3.2023 12:00 |
Koniec | 9.4.2023 18:00 |
Miesto | Galéria UMELKA |
Adresa | Dostojevského rad 2, Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Výstava |
Kontakt | VŠVU |
Kurátori počas trvania výstavy usporiadajú dve komentované prehliadky:
18. marca 2023 o 16:00 hod
19. marca 2023 o 16:00 hod
Zakladajúcimi kurátormi výstavy sú:
Tamás Radnóti, interiérový dizajnér a Szilvia Szigeti, textilná dizajnérka
Budapeštianska výstava a séria podujatí s devätnásťročnou tradíciou sa po prvýkrát predstaví aj mimo hlavného mesta Maďarska. Projekt, ktorý sa realizoval bez inštitucionálneho zázemia, prešiel obrovským vývojom a stal sa jedným z hlavných dizajnérskych a umeleckých podujatí v regióne. Bratislavský výber pozostáva z časti diel prezentovaných na výstave v roku 2022 v Budapešti a z diel z predchádzajúcich ročníkov výstavy Dizajn bez hraníc.
V Bratislave sa predstaví 115 umelcov z 15 krajín.
Vystavujúci zo Slovenska:
O projekte
Projekt sa zameriava na priestupnosť hraníc medzi žánrami a témami. Jeho názov poukazuje na medzinárodný charakter iniciatívy, regionálny dialóg, európsku spolupatričnosť a priestupnosť hraníc medzi rôznymi umeleckými odvetviami. Výslovným zámerom organizátorov je predstaviť možnosti interpretácie dizajnu v širšom zmysle: rozšírením konceptu do centra pozornosti kladú kreatívny prístup a inovatívnosť. V súlade s praxou z predchádzajúcich rokov prezentované diela, projekty a objekty premosťujú najrôznejšie oblasti – výtvarné umenie, produktový dizajn, vizuálne umenie a performatívne umenie.
Okrem tvorby dizajnérov nábytku, textilu, objektov a šperkov a v súvislosti s Medzinárodným rokom skla 2022 aj dizajnérov skla a umeleckých sklárov, v bohatom výbere výstavy dostane priestor aj tvorba výtvarných umelcov a architektov blízka tvorbe objektu.
VŠVU je jedným z najvýznamnejších a najstarších partnerov projektu Dizajn bez hraníc. Naša spolupráca sa začala v roku 2018, a jej prvou zastávkou bola budapeštianska výstava Ateliéru S+M+L_XL Kov a šperk s názvom KONŠTELÁCIA, ktorá sa konala v roku 2017 v Pinakothek der Moderne v Mníchove. V roku 2019 si verejnosť mohla pozrieť reprezentatívny výber z tvorby študentov viacerých katedier VŠVU, okrem iných aj výber z výstavy s názvom Študenti Ateliéru Art Dizajn Františka Buriana, ktorá sa v rokoch 2018-2019 uskutočnila v Galérii Nedbalka a obsahovala bohatý výber z tvorby študentov. (Na výstave uvidíte aj dve diela z tohto výberu.) Odvtedy si návštevníci výstavy Dizajn bez hraníc môžu každý rok pozrieť rozsiahly výber z tvorby študentov VŠVU. Ani tento rok tomu nie je inak: v dvoch sálach výstavy dostali priestor diela študentov viacerých katedier.
V sekcii dizajnérov šperkov sa okrem začínajúcich dizajnérov predstavia aj renomovaní šperkári ako Margaret Hart a Susanne Hammer z Rakúska, Silvia Weidenbach z Nemecka, Jorge Manila z Mexika, ktorý pôsobí ako pedagóg v Nórsku, či Tanel Veenre z Estónska. Už tradične si záujemcovia môžu každoročne pozrieť aj výber šperkov z veľkých festivalov a škôl. Tentokrát to budú šperky z dielne umelcov-pedagógov a študentov Katedry šperkov Istituto Europeo di Design v Miláne, víťazné diela Legnica Jewellery Festival SILVER, výber KHiO – Oslo National Academy of the Arts, FDULS v Plzni, MOME v Budapešti a VŠVU Ateliér S+M+L_XL – KOV A ŠPERK.
Počas výstavy sa predstavia aj objekty viacerých medzinárodne uznávaných autorov, vrátane holandského architekta Kasa Oosterhuisa, maďarsko-holandskej autorky Ilony Lénárd, rakúskeho ateliéru mischer'traxler, českých autorov Heleny Dařbujánovej a Lukáša Jabůrka, poľského Oskara Ziętu a medzinárodne uznávaného slovenského sklárskeho umelca Patrika Illa. Medzi nádejnými talentmi si návštevníci môžu pozrieť diela na slovenskej aj medzinárodnej scéne úspešnej Zuzany Zmatekovej a Lindy Vikovej. Spomedzi maďarských autorov to budú objekty Bálinta Szalaia a Adrienn Király, zakladateľov značky Itthon, ktorá získala významné domáce i medzinárodné ocenenia, ako aj výsledky projektu TEXHIBITION, ktorý pred niekoľkými rokmi založila textilná dizajnérka Szilvia Szigeti.
Zaujímavou súčasťou výberu sú krátke filmy vyhotovené namiesto výstav naplánovaných na rok 2021 v Bratislave a vo Viedni, ktoré boli kvôli Covidu zrušené. Na prezentáciu projektu, ktorý vznikol doslova bez hraníc, organizátori vytvorili aj v medzinárodnom kontexte inovatívnu platformu s názvom DWB VLOG. Diela 154 účastníkov výstavy Dizajn bez hraníc 2020 z 15 krajín ožívajú v krátkych umelecky ladených filmoch za účinkovania medzinárodne uznávanej umelkyne súčasného tanca Rity Góbi.
Link na webe.