Advertorial

BIGMAT International Architecture Award 2025 - prihlasovanie

Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...

Tradičná slovenská architektúra sa v Lietave snúbi s vysokými požiadavkami na súčasné bývanie

Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...

NEXUM - novinka v portfóliu industriálnych priečok Dorsis Digero

Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...

Kľučka ERA z dielne M&T ako odraz súčasnej éry

Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...

Nová kolekcia Linfa: opticky ľahká a mimoriadne odolná

Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.

Rodinný dom Villa Mia – vzhľad a funkcie v harmóni

Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov

Nové Internorm okno HF 520 ocenené nemeckou cenou za dizajn German Design Award

Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.

Rastúci trend coworkingových kancelárií v Českej a Slovenskej republike

Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu

Kľučka ako ikona

ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou

Okná od spoločnosti Rehau boli opäť ocenené za inovatívnu udržateľnosť

REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn bez hraníc

Srdečne Vás pozývame na výstavu Dizajn bez hraníc v galérii Umelka.
Kalendárium
Red 401.03.2023
1300+1
Začiatok10.3.2023
12:00
Koniec9.4.2023
18:00
MiestoGaléria UMELKA
AdresaDostojevského rad 2,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktVŠVU

Kurátori počas trvania výstavy usporiadajú dve komentované prehliadky:
18. marca 2023 o 16:00 hod
19. marca 2023 o 16:00 hod

Zakladajúcimi kurátormi výstavy sú:
Tamás Radnóti, interiérový dizajnér a Szilvia Szigeti, textilná dizajnérka

Budapeštianska výstava a séria podujatí s devätnásťročnou tradíciou sa po prvýkrát predstaví aj mimo hlavného mesta Maďarska. Projekt, ktorý sa realizoval bez inštitucionálneho zázemia, prešiel obrovským vývojom a stal sa jedným z hlavných dizajnérskych a umeleckých podujatí v regióne. Bratislavský výber pozostáva z časti diel prezentovaných na výstave v roku 2022 v Budapešti a z diel z predchádzajúcich ročníkov výstavy Dizajn bez hraníc.

V Bratislave sa predstaví 115 umelcov z 15 krajín.

Vystavujúci zo Slovenska:

  • Andrea Ďurianová
  • Patrik Illo
  • Stanislav Meliš, Jozef Michalko
  • Kristýna Španihelová
  • Klára Věntusová
  • Linda Viková
  • Petra Zelisková
  • Zuzana Zmatekova
  • Nina Abramovičová
  • Tímea Kepová
  • Igor Kováč
  • Paula Malinowska
  • Žofia Poljaková Mrocková
  • Ladislava Repková
  • Dorota Sloviaková
  • Emil Taschka / Branislav Laho
  • Klára Valušková
  • Zuzana Pukačová

O projekte
Projekt sa zameriava na priestupnosť hraníc medzi žánrami a témami. Jeho názov poukazuje na medzinárodný charakter iniciatívy, regionálny dialóg, európsku spolupatričnosť a priestupnosť hraníc medzi rôznymi umeleckými odvetviami. Výslovným zámerom organizátorov je predstaviť možnosti interpretácie dizajnu v širšom zmysle: rozšírením konceptu do centra pozornosti kladú kreatívny prístup a inovatívnosť. V súlade s praxou z predchádzajúcich rokov prezentované diela, projekty a objekty premosťujú najrôznejšie oblasti – výtvarné umenie, produktový dizajn, vizuálne umenie a performatívne umenie.
 
Okrem tvorby dizajnérov nábytku, textilu, objektov a šperkov a v súvislosti s Medzinárodným rokom skla 2022 aj dizajnérov skla a umeleckých sklárov, v bohatom výbere výstavy dostane priestor aj tvorba výtvarných umelcov a architektov blízka tvorbe objektu.
 
VŠVU je jedným z najvýznamnejších a najstarších partnerov projektu Dizajn bez hraníc. Naša spolupráca sa začala v roku 2018, a jej prvou zastávkou bola budapeštianska výstava Ateliéru S+M+L_XL Kov a šperk s názvom KONŠTELÁCIA, ktorá sa konala v roku 2017 v Pinakothek der Moderne v Mníchove. V roku 2019 si verejnosť mohla pozrieť reprezentatívny výber z tvorby študentov viacerých katedier VŠVU, okrem iných aj výber z výstavy s názvom Študenti Ateliéru Art Dizajn Františka Buriana, ktorá sa v rokoch 2018-2019 uskutočnila v Galérii Nedbalka a obsahovala bohatý výber z tvorby študentov. (Na výstave uvidíte aj dve diela z tohto výberu.) Odvtedy si návštevníci výstavy Dizajn bez hraníc môžu každý rok pozrieť rozsiahly výber z tvorby študentov VŠVU. Ani tento rok tomu nie je inak: v dvoch sálach výstavy dostali priestor diela študentov viacerých katedier.
 
V sekcii dizajnérov šperkov sa okrem začínajúcich dizajnérov predstavia aj renomovaní šperkári ako Margaret Hart a Susanne Hammer z Rakúska, Silvia Weidenbach z Nemecka, Jorge Manila z Mexika, ktorý pôsobí ako pedagóg v Nórsku, či Tanel Veenre z Estónska. Už tradične si záujemcovia môžu každoročne pozrieť aj výber šperkov z veľkých festivalov a škôl. Tentokrát to budú šperky z dielne umelcov-pedagógov a študentov Katedry šperkov Istituto Europeo di Design v Miláne, víťazné diela Legnica Jewellery Festival SILVER, výber KHiO – Oslo National Academy of the Arts, FDULS v Plzni, MOME v Budapešti a VŠVU Ateliér S+M+L_XL – KOV A ŠPERK.
 
Počas výstavy sa predstavia aj objekty viacerých medzinárodne uznávaných autorov, vrátane holandského architekta Kasa Oosterhuisa, maďarsko-holandskej autorky Ilony Lénárd, rakúskeho ateliéru mischer'traxler, českých autorov Heleny Dařbujánovej a Lukáša Jabůrka, poľského Oskara Ziętu a medzinárodne uznávaného slovenského sklárskeho umelca Patrika Illa. Medzi nádejnými talentmi si návštevníci môžu pozrieť diela na slovenskej aj medzinárodnej scéne úspešnej Zuzany Zmatekovej a Lindy Vikovej. Spomedzi maďarských autorov to budú objekty Bálinta Szalaia a Adrienn Király, zakladateľov značky Itthon, ktorá získala významné domáce i medzinárodné ocenenia, ako aj výsledky projektu TEXHIBITION, ktorý pred niekoľkými rokmi založila textilná dizajnérka Szilvia Szigeti.
 
Zaujímavou súčasťou výberu sú krátke filmy vyhotovené namiesto výstav naplánovaných na rok 2021 v Bratislave a vo Viedni, ktoré boli kvôli Covidu zrušené. Na prezentáciu projektu, ktorý vznikol doslova bez hraníc, organizátori vytvorili aj v medzinárodnom kontexte inovatívnu platformu s názvom DWB VLOG. Diela 154 účastníkov výstavy Dizajn bez hraníc 2020 z 15 krajín ožívajú v krátkych umelecky ladených filmoch za účinkovania medzinárodne uznávanej umelkyne súčasného tanca Rity Góbi.

Link na webe.

Mapa podujatia

Vložené
1. marec 2023
0
130

Načítavam diskusiu...

Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím