Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Začiatok | 8.4.2022 12:00 |
Koniec | 1.5.2022 12:00 |
Miesto | Nová tržnica |
Adresa | Šancová 112, BratislavaNové Mesto , Slovensko |
Druh podujatia | Výstava |
Kontakt | pedagógovia vertikálnych ateliérov FAD STU a Katedry architektúry VŠVU v Bratislave |
V priestoroch Novej tržnice v Bratislave je od 8.4.2022 prezentovaná výstava študentských návrhov na prestavbu Trnavského mýta, revitalizáciu areálu Istropolisu (architekti Ferdinand Konček, Iľja Skoček, Ľubomír Titl) a mestskej tržnice (architekt Ivan Matušík).
Záchrana a obnova areálov významných objektov architektonického dedičstva 20. storočia, to sú aktuálne témy Bratislavy, ktoré sú už niekoľko rokov predmetom študentských projektov na Fakulte architektúry a dizajnu STU. Na aktuálnej výstave sa prezentujú aj viaceré študentské práce z Katedry architektúry Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ktorá takisto sústreďuje svoju pozornosť na dané témy.
Lokalita Trnavského mýta má priestorový aj funkčný potenciál ako územie celomestského a nadmestského významu. Je to uzlový komunikačný bod Bratislavy, ktorý je dôležitý okrem iného aj v spojitosti s možným vybudovaním novej železničnej stanice Filiálka. Dôležitým impulzom pre vytvorenie študentských zadaní bola v ostatných rokoch aj aktuálna debata o záchrane bývalého Domu odborov (Istropolisu) a jeho revitalizácii do podoby súčasného multifunkčného centra kultúry s využitím všetkých jeho významných priestorov a architektonických hodnôt. V tejto súvislosti sa rozvinula spoluprácu medzi niekoľkými vertikálnymi ateliérmi FAD STU. V priebehu uplynulého akademického roka vzniklo 10 alternatívnych návrhov zameraných na revitalizáciu územia Trnavského mýta. Študenti ateliérov Kusý/Paňák, Žitňanský/Šimkovič a Alexy/Bogár pracovali na urbanistických návrhoch celej zóny a viacerí z nich sa venovali danej téme aj v ďalšom semestri, kedy spracovali detailnejšie návrhy, medzi nimi aj diplomové projekty, zamerané na obnovu a prestavbu konkrétnych objektov Istropolisu a mestskej tržnice. Uskutočnilo sa niekoľko osobných aj online diskusií nad rozpracovanými štúdiami, na ktorých sa zúčastňovali teoretici architektúry, odborníci z praxe, pedagógovia a takisto aj zástupcovia Mestskej časti Nové mesto... Aktuálna výstava v priestorovej koncepcii ateliéru Alexy/Bogár predstavuje niekoľko urbanistických aj architektonických návrhov, ktoré boli vytvorené v období 2020 – 2021.
Cieľom tvorivých tímov z vertikálnych ateliérov FAD STU a z katedry architektúry VŠVU je prispieť do aktuálnej odbornej diskusie zameranej na metódu revitalizácie narušených mestských štvrtí a na spôsob využitia zachovaných objektov architektonického dedičstva 20. storočia. Vystavené študentské návrhy predstavujú vízie ďalšieho života týchto architektúr ako prirodzenej súčasti mesta. Krásne, udržateľne, spolu..., v zmysle iniciatívy Nového európskeho Bauhausu, ako píše prof. Henrieta Moravčíková v jednom zo svojich textov zameraných na revitalizáciu Istropolisu. Napriek všetkým odborným a občianskym iniciatívam objekt Istropolisu v týchto dňoch búrajú.
Pedagógovia vertikálnych ateliérov FAD STU a Katedry architektúry VŠVU v Bratislave
Práce si môžete pozrieť aj na stránke FAD STU.