Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Začiatok | 8.4.2022 12:00 |
Koniec | 1.5.2022 12:00 |
Miesto | Nová tržnica |
Adresa | Šancová 112, BratislavaNové Mesto , Slovensko |
Druh podujatia | Výstava |
Kontakt | pedagógovia vertikálnych ateliérov FAD STU a Katedry architektúry VŠVU v Bratislave |
V priestoroch Novej tržnice v Bratislave je od 8.4.2022 prezentovaná výstava študentských návrhov na prestavbu Trnavského mýta, revitalizáciu areálu Istropolisu (architekti Ferdinand Konček, Iľja Skoček, Ľubomír Titl) a mestskej tržnice (architekt Ivan Matušík).
Záchrana a obnova areálov významných objektov architektonického dedičstva 20. storočia, to sú aktuálne témy Bratislavy, ktoré sú už niekoľko rokov predmetom študentských projektov na Fakulte architektúry a dizajnu STU. Na aktuálnej výstave sa prezentujú aj viaceré študentské práce z Katedry architektúry Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ktorá takisto sústreďuje svoju pozornosť na dané témy.
Lokalita Trnavského mýta má priestorový aj funkčný potenciál ako územie celomestského a nadmestského významu. Je to uzlový komunikačný bod Bratislavy, ktorý je dôležitý okrem iného aj v spojitosti s možným vybudovaním novej železničnej stanice Filiálka. Dôležitým impulzom pre vytvorenie študentských zadaní bola v ostatných rokoch aj aktuálna debata o záchrane bývalého Domu odborov (Istropolisu) a jeho revitalizácii do podoby súčasného multifunkčného centra kultúry s využitím všetkých jeho významných priestorov a architektonických hodnôt. V tejto súvislosti sa rozvinula spoluprácu medzi niekoľkými vertikálnymi ateliérmi FAD STU. V priebehu uplynulého akademického roka vzniklo 10 alternatívnych návrhov zameraných na revitalizáciu územia Trnavského mýta. Študenti ateliérov Kusý/Paňák, Žitňanský/Šimkovič a Alexy/Bogár pracovali na urbanistických návrhoch celej zóny a viacerí z nich sa venovali danej téme aj v ďalšom semestri, kedy spracovali detailnejšie návrhy, medzi nimi aj diplomové projekty, zamerané na obnovu a prestavbu konkrétnych objektov Istropolisu a mestskej tržnice. Uskutočnilo sa niekoľko osobných aj online diskusií nad rozpracovanými štúdiami, na ktorých sa zúčastňovali teoretici architektúry, odborníci z praxe, pedagógovia a takisto aj zástupcovia Mestskej časti Nové mesto... Aktuálna výstava v priestorovej koncepcii ateliéru Alexy/Bogár predstavuje niekoľko urbanistických aj architektonických návrhov, ktoré boli vytvorené v období 2020 – 2021.
Cieľom tvorivých tímov z vertikálnych ateliérov FAD STU a z katedry architektúry VŠVU je prispieť do aktuálnej odbornej diskusie zameranej na metódu revitalizácie narušených mestských štvrtí a na spôsob využitia zachovaných objektov architektonického dedičstva 20. storočia. Vystavené študentské návrhy predstavujú vízie ďalšieho života týchto architektúr ako prirodzenej súčasti mesta. Krásne, udržateľne, spolu..., v zmysle iniciatívy Nového európskeho Bauhausu, ako píše prof. Henrieta Moravčíková v jednom zo svojich textov zameraných na revitalizáciu Istropolisu. Napriek všetkým odborným a občianskym iniciatívam objekt Istropolisu v týchto dňoch búrajú.
Pedagógovia vertikálnych ateliérov FAD STU a Katedry architektúry VŠVU v Bratislave
Práce si môžete pozrieť aj na stránke FAD STU.