Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
12. december 2018
0
181

Nebáť sa moderny!

90. výročie založenia Školy umeleckých remesiel v Bratislave.
Začiatok14.12.2018
09:00
Koniec29.9.2019
18:00
MiestoBratislavský hrad
Adresa ,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktBratislavský hrad

Trvanie výstavy: 14. 12. 2018 – 29. 9. 2019
Prvá komentovaná prehliadka: 9. 1. 2019 o 15:00
SNM – Historické múzeum, Bratislavský hrad, 3. poschodie

Od 14. decembra je na Bratislavskom hrade v priestoroch Historického múzea SNM sprístupnená výstava Nebáť sa moderny! venovaná fenoménu Školy umeleckých remesiel v Bratislave (1928 – 1939). Výstavou prezentuje Slovenské múzeum dizajnu niekoľkoročný výskum nadväzujúci na prácu historičky umenia Ivy Mojžišovej.

Škola umeleckých remesiel v Bratislave (ŠUR alebo ŠUR-ka) patrí ku kľúčovým témam moderných dejín Slovenska. Jej význam presahuje náš lokálny priestor, keďže vo svojej dobe patrila medzi najpokrokovejšie umelecké školy v Európe a bola prirovnávaná k nemeckému Bauhausu. Výstava predstavuje prostredníctvom originálov, replík, dobových dokumentov a ich interpretácií jednotlivé oddelenia ŠUR a jej pedagógov (Ľudovít Fulla, Mikuláš Galanda, Zdeněk Rossmann, Julie Horová, František Tröster, Jaromír Funke a ďalší), no aj kontext doby prvej republiky a bratislavskej moderny.

Názov výstavy odkazuje na výrok Josefa Vydru, zakladateľa ŠUR-ky: „Nebáť sa moderny, kriticky z nej vyberať a skúšať všetko najnovšie a prenášať výsledky späť do výroby stalo sa zásadou celého učiteľského kolektívu.“ (úvodný text Ľubomíra Longauera v katalógu výstavy).

V roku 2018 výstava pripomína 100. výročie založenia Československej republiky a počas roka 2019 bude zaradená do medzinárodných osláv storočnice Bauhausu, ktorý vznikol v roku 1919 v nemeckom Weimare.
Na jej príprave spolupracoval rozsiahly tím odborníkov a množstvo inštitúcií, ktoré poskytli originály diel, reprodukcie a dobové dokumenty.

Výstavu by mal vidieť každý, kto sa zaujíma o identitu Slovenska a jeho miesto v medzinárodnom kontexte; vzťahy kultúry a ekonomiky v medzivojnovej republike; základy viacerých tvorivých disciplín (grafický dizajn, scénografia, reklama); dejiny školstva a špeciálne umeleckého vzdelávania; osobnosti umenia, dizajnu, priemyslu, vzdelávania a vedy, ktoré ovplyvnili intelektuálne prostredie 20. storočia; diela a objekty, ktorých estetika stále pôsobí pozitívne na vkus súčasného človeka.

Atraktívnou súčasťou výstavy sú repliky dobových, no stratených diel alebo realizácie podľa dobových návrhov. Na ich realizácii pracovali dizajnéri a firmy v spolupráci s kurátormi Slovenského múzea dizajnu.
Kurátormi výstavy sú Katarína Bajcurová, Simona Bérešová, Vladimíra Büngerová, Viera Kleinová, Ľubomír Longauer, Klára Prešnajderová, Sonia de Puineuf, Maroš Schmidt, Zuzana Šidlíková. Koncepciu vytvorili Simona Bérešová, Klára Prešnajderová, Maroš Schmidt.

Organizátorom výstavy je Slovenské centrum dizajnu / Slovenské múzeum dizajnu. Hlavnými partnermi výstavy sú SNM – Historické múzeum a Slovenská národná galéria.

Od 14. decembra bude spustený web výstavy na adrese sur.scd.sk
Prvá komentovaná prehliadka výstavy za účasti kurátorov bude 9. januára o 15:00.

Miesto konania výstavy:
SNM – Historické múzeum, Bratislavský hrad, 3. poschodie

Otváracie hodiny:
V zimnej sezóne od 1. novembra do 31. marca: otvorené denne okrem pondelka od 9.00 do 17.00, posledný vstup o 16.00.
V letnej sezóne od 1. apríla do 31. októbra: otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00, posledný vstup o 17.00.
Každú prvú nedeľu v mesiaci je vstup zdarma.

Informácia o vstupnom: www.snm.sk/?historicke-muzeum-vstupne

Tím výstavy

Koncepcia výstavy: Simona Bérešová, Klára Prešnajderová, Maroš Schmidt
Odborný garant: Ľubomír Longauer
Kurátori: Katarína Bajcurová, Simona Bérešová, Vladimíra Büngerová, Viera Kleinová, Ľubomír Longauer, Klára Prešnajderová, Sonia de Puineuf, Maroš Schmidt, Zuzana Šidlíková
Architektúra výstavy: Pavel Choma, Martin Kubina
Grafický dizajn výstavy a propagačných materiálov: Juraj Blaško, Peter Nosáľ
Grafický dizajn katalógu: Marcel Benčík
Produkcia: Simona Jonnerová, Klára Prešnajderová
Preklad do anglického jazyka: Katarína Kasalová
Koordinácia programov pre verejnosť: Helena Cibulková
Realizácia objektov podľa dobovej dokumentácie: Ateliér Creater (Ján Jánoš, Rita Koszorús, Filip Horník); Ateliér textilnej tvorby v priestore a Reštaurovania textilu na VŠVU v Bratislave (Lenka Hyšková, Naďa Matušková, Dominika Kostolníková); Maroš Schmidt, Kodreta Myjava, Peter Juriga, Rudolf Tanglmajer; Mária Štraneková, Fakulta architektúry STU (Natália Marková, Dominika Mikátová, Andrea Rovňáková, Pavol Vojtek, koncepcia: Henrieta Moravčíková)

Diela zapožičané zo zbierok inštitúcií – ďakujeme!

Slovenská národná galéria, Slovenské národné múzeum v Martine, Múzeum Janka Kráľa, Tekovské múzeum v Leviciach, Šarišská galéria v Prešove, Múzeum mesta Bratislavy, SNM – Historické múzeum, Východoslovenské múzeum, Univerzitná knižnica, Slovenský filmový ústav, Štátny archív v Bratislave, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Národní muzeum Praha, Moravská galerie v Brně, Moravská zemská knihovna, Moravské zemské muzeum, Národní knihovna České republiky, Technické muzeum Praha, Muzeum města Brna, Getty Research Institute Los Angeles, Literaturhaus Wien, MAK - Museum für angewandte Kunst / Gegenwartskunst Wien, Universitätsbibliothek Heidelberg a Slovenské múzeum dizajnu.

Diela zapožičané zo súkromných zbierok – ďakujeme!

Miloslava Rupešová, Slavomír Brezina, Eva Knoteková, Zuzana Bahnová, Judita Csáderová, Katarína Hubová, Ľubomír Longauer, Klára Prešnajderová, Simona Bérešová, Petr Hora Hořejš, Čeněk Jirásko

Organizátor: Slovenské centrum dizajnu – Slovenské múzeum dizajnu
Hlavní partneri výstavy: SNM – Historické múzeum, Slovenská národná galéria
Generálny partner SCD: J&T Banka
Hlavný mediálny partner SCD: designum
Partner SCD: Antalis
S podporou: Bratislavský samosprávny kraj, Nadácia SPP, Hauerland, Kodreta, Creater
Mediálni partneri SNM – Historické múzeum: RTVS, TASR

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím