Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Začiatok | 28.1.2016 17:00 |
Koniec | 28.2.2016 17:00 |
Miesto | Považská galéria umenia v Žiline, výstavné priestory na 1. poschodí |
Adresa | Štefánikova 2, Žilina, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Eliška Mazalanová +421 904 926 949 eliska.m@gmail.com |
Zahájenie: štvrtok 28. januára 2016 o 17.00 hod
Výstavný projekt Mesiac architektúry v Považskej galérii umenia stavia na tradícii pravidelných prezentácií architektúry vo výstavných priestoroch galérie v mesiaci február. Cieľom podujatia je predstaviť verejnosti architektonické diela, ktoré vznikli za posledné obdobie. Jeho dlhodobým zámerom je "stimulovať" architektov v regióne, aby sa zapojili do prezentácie svojej tvorby, ako aj popularizovať medzi verejnosťou význam architektúry v rámci kultúrneho a životného prostredia v našom regióne. Hlavnou náplňou podujatia je výstavná činnosť, realizovaná v spolupráci so Slovenskou komorou architektov či Spolkom architektov Slovenska, zameriavajúc sa na prezentáciu domácich ale aj zahraničných architektonických diel a autorov prostredníctvom propagácie ich aktivít. Zámerom projektu je tiež vytvárať priestor na profesionálnu komunikáciu a podporu tvorby v oblasti architektúry v rámci regiónu.
Aktuálny v poradí druhý ročník Mesiaca architektúry v Považskej galérii umenia pozostáva z viacerých výstav prezentujúcich a sumarizujúcich dianie v oblasti architektúry za rok 2015, teda prostredníctvom súťažných podujatí celoslovenského významu . Je to jednak výstava všetkých súťažných diel prihlásených do súťaže CE∙ZA∙AR 2015, Cena za architektúru Slovenskej komory architektov. Ďalej je to výstava organizovaná v spolupráci so Spolkom architektov Slovenska, prezentujúca víťazný projekt ocenený Cenou Dušana Jurkoviča v roku 2015. Ďalším zámerom podujatia je predstavovať tvorbu miestnych architektov pôsobiacich v žilinskom regióne, pričom sa tento ročník zameria na profil žilinských architektov jednej generácie. Samostatnými výstavami tu budú zastúpení architekti Viera Mecková, Stanislav Toman a Oto Sedlák.
Profil generácie troch žilinských architektov – samostatné autorské výstavy.
Mesiac architektúry v PGU chce pravidelne predstavovať aj tvorbu autorov zo žilinského regiónu. Tento ročník podujatia je koncipovaný ako priestor na prezentáciu samostatných výstav profilu generácie troch žilinských architektov : Viera Mecková, Stano Toman a Oto Sedlák. Trojice architektov, ktorí spoločne pracovali v žilinskom Stavoprojekte, kde vládla tvorivá atmosféra, spolu s architektmi Ferdinandom Čapkom, Ladislavom Bauerom, Antonínom Stuchlom, Michalom M. Scheerom a ďalšími významnými osobnosťami, ktoré poznamenali rozvoj mesta. Spoločenské a odborné uznania vypovedajú o kvalitnej architektonickej tvorbe vystavujúcich autorov. V čase ich aktívnej tvorby bolo samozrejmosťou spolupracovať počas práce na projekte a pri realizácii stavby s výtvarnými umelcami. Táto pridaná hodnota posúvala aj výtvarných umelcov zapojiť sa do kreatívnej tvorby v architektúre.
VIERA MECKOVÁ
Architekta Viera Mecková (nar. 1933 v Turčianskych Tepliciach) pracovala v rokoch 1950 – 1990 v žilinskom Stavoprojekte a v roku 2003 získala za svoju celoživotnú tvorb Cenu Emila Belluša. Je členkou skupiny VAL (Voies et Aspectes du Lendemain, v preklade Cesty a aspekty zajtrajška), propagátorkou architektúry, pričom sa zároveň venuje výtvarnému umeniu, knižnej väzbe, tvorbe šperkov a objektov. Medzi jej architektonické realizácie patria Administratívna budova Mestského úrad v Žiline (spoluautori Juraj Marth a Ladislav Sulík), Konzervatórium v Žiline, Kultúrny dom v Púchove a Dolnom Kubíne, Štátna banka a Štátna poisťovňa v Liptovskom Mikuláši, Aerologická stanica v Gánovciach a iné.
STANISLAV TOMAN
Architekt Stanislav Toman (nar. 1936 v Nemčiciach) pôsobil v Stavoprojekte Žilina v rokoch 1960 – 1990, za jeho tvorbu z rokov 1960 – 1982 mu bola udelená trieborná plaketa ZSA. Popri architektonickej tvorbe sa venuje výtvarnej tvorbe a fotografii. Medzi jeho architektonické realizácie patria napríklad Hotel Slovakia v Žiline (spoluautori Oto Sedlák, Gabriela Cimmermannová), sídlisko Nábrežie v Liptovskom Mikuláši, sídlisko Rozkvet v Považskej Bystrici, či sídlisko Ilava, ale aj kostoly v Hvozdnici a Zástraní.
OTO SEDLÁK
Architekt Oto Sedlák (nar. 1941 vo Vsetíne) pôsobil v Stavoprojekte Žilina v rokoch 1965 – 1990. V roku 1981 získal Cenu Dušana Jurkoviča udeľovanú pôvodne Zväzom slovenských architektov. Pri svojich realizáciách výtvarných diel spolupracuje s názorovo blízkymi výtvarníkmi Vladimírom Kompánkom, Andrejom Barčíkom, Robertom Brunom a Pavelm Chomom. Medzi jeho architektonické realizácie patria Hotel Slovakia v Žiline (spoluautori Stanislav Toman, Gabriela Cimmermannová), Slovenská koliba v Prahe, Veľkopredajňa potravín Tempo v Žiline, Domy smútku v Dubnici nad Váhom, Novej Dubnici, Čadci, Kysuckom novom meste, Martine, Považskej Bystrici (spolupráca Emil Galovský), Rajci – Šujanoch, Lokci, či v Turanoch a mnohé ďalšie.
Cena Dušana Jurkoviča 2015
Cenu Dušana Jurkoviča udeľuje Spolok architektov Slovenska autorovi alebo autorskému kolektívu za realizované architektonické alebo urbanistické dielo, ktoré prispieva k zvýšeniu úrovne a prestíže architektonickej alebo urbanistickej tvorby na Slovensku. Je to prestížna národná cena za architektúru s najdlhšou kontinuálnou tradíciou od roku 1964.
Do súťaže o Cenu Dušana Jurkoviča 2015 bolo navrhnutých 20 architektonických diel. Cenu Dušana Jurkoviča 2015 porota udelila architektonickému dielu:
Rodinný dom Partizánska, Bratislava od autorov Ján Studený a David Kopecký, spolupráca: Ján Miškov, Martin Mihály, Laco Bartko, Maroš Bátora, Diana Šajdová, Pavel Mejtský, Martin Vojta. Podľa stanoviska poroty, rodinný dom s ateliérom na Partizánskej ulici je vynikajúcim príkladom veľmi silnej konceptuálnej architektúry, v ktorej sa snúbi autentický autorský prístup s odvahou experimentovať a posúvať hranice možného.
Ďalšie nominácie na Cenu Dušana Jurkoviča 2015 bez určenia poradia získali diela: Rodinný dom K2, Banská Bystrica autorov Branislav Hovorka a Martin Paulíny, polupráca na interiéroch: Zuzana Reháková; Obchodný dom, Brezno autorov Igor Lichý, Tomáš Šebo, Pavol Remšík a Emanuel Zatlukaj; Rodinný dom Vrakuňa, Bratislava autorov Maroš Fečík a Andrej Oláh.
CE∙ZA∙AR 2015 - Cena Slovenskej komory architektov za architektúru
V XIV. ročníku CE∙ZA∙AR bolo spolu 100 prihlásených súťažných diel, z ktorých porota vybrala 18 nominácií a 6 víťazov v šiestich kategóriách (Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Rekonštrukcia a obnova budov, Interiér a Exteriér). Po prvýkrát v histórii CE∙ZA∙AR sa predsedníčkou poroty stala žena, rakúska architektka Marlies Breuss. Okrem šiestich oficiálnych víťazov bola na základe internetového hlasovania Hospodárskych novín udelená aj Cena verejnosti. Ocenenie CE∙ZA∙AR zdôrazňuje kultúrnu hodnotu architektonických diel, podporuje excelentnosť profesionálnych výkonov architektov, poukazuje na kvalitu budovaného životného prostredia a predovšetkým kultivuje verejné povedomie o architektúre ako takej.
Spoluorganizátori: Slovenská komora architektov, Spolok architektov Slovenska
texty: Mgr. Milan Mazúr, akad. arch. Dušan Voštenák, SKA, SAS