Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Začiatok | 2.2.2017 17:00 |
Koniec | 5.3.2017 17:00 |
Miesto | Považská galérie umenia v Žiline |
Adresa | M. R. Štefánika 2, Žilina, Slovensko |
Druh podujatia | Výstava |
Kontakt | Považská galérie umenia v Žiline 041/562 25 22 |
Výstavný projekt Mesiac architektúry v Považskej galérii umenia stavia na tradícii pravidelných prezentácií architektúry vo výstavných priestoroch galérie v mesiaci február. Cieľom podujatia je predstaviť verejnosti architektonické diela, ktoré vznikli za posledné obdobie. Jeho dlhodobým zámerom je „stimulovať" architektov v regióne, aby sa zapojili do prezentácie svojej tvorby, ako aj popularizovať medzi verejnosťou význam architektúry v rámci kultúrneho a životného prostredia v našom regióne. Hlavnou náplňou podujatia je výstavná činnosť, realizovaná v spolupráci so Slovenskou komorou architektov či Spolkom architektov Slovenska, zameriavajúca sa na prezentáciu domácich ale aj zahraničných architektonických diel a autorov prostredníctvom propagácie ich aktivít. Zámerom projektu je tiež vytvárať priestor na profesionálnu komunikáciu a podporu tvorby v oblasti architektúry v rámci regiónu.
Tretí ročník Mesiaca architektúry v Považskej galérii umenia pozostáva z viacerých výstav prezentujúcich a sumarizujúcich dianie v oblasti architektúry za rok 2016, predovšetkým prostredníctvom súťažných podujatí celoslovenského významu. Jednak je to výstava všetkých diel prihlásených do súťaže CE∙ZA∙AR 2016 - Ceny za architektúru Slovenskej komory architektov. Ďalej je to výstava organizovaná v spolupráci so Spolkom architektov Slovenska, prezentujúca víťazný projekt ocenený Cenou Dušana Jurkoviča v roku 2016. Súčasťou podujatia Mesiac architektúry v PGU Žilina je v tomto roku aj sekcia venovaná histórii i aktuálnemu stavu budovy a projektu Športovej haly na Bôriku v Žiline a prezentácia projektu Japonské inšpirácie - objavte krásu japonských záhrad v kurátorskej koncepcii Tamary Reháčkovej, ktorá sa koná pod záštitou J.E. veľvyslanca Japonska v Slovenskej republike.
CE•ZA•AR 2016
Cena Slovenskej komory architektov za architektúru
Cena za architektúru je jedinou súťažnou prehliadkou, každoročne vyhlásenou a organizovanou Slovenskou komorou architektov, prostredníctvom ktorej komora dlhodobo komunikuje a intenzívne pracuje na zvyšovaní povedomia o povolaní architekt s cieľom zlepšenia jeho spoločenského postavenia. Do jubilejného XV. ročníka ceny v roku 2016 sa prihlásilo 108 diel, z ktorých bolo odbornou komisiou do súťaže nominovaných 17 diel v kategóriách: rodinné domy, bytové domy, občianske a priemyselné budovy, obnova a prestavba (v predchádzajúcich rokoch známa ako rekonštrukcia a obnova budov), interiér a exteriér a už tradične udeľovaná cena verejnosti. Projekt Mesiac architektúry v PGU v spolupráci s Slovenskou komorou architektov predstaví všetky prihlásené diela s dôrazom na jednotlivé nominácie a víťazov jednotlivých kategórií.
CENA DUŠANA JURKOVIČA 2016
Cenu Dušana Jurkoviča každoročne udeľuje Spolok architektov Slovenska (SAS) autorovi alebo autorskému kolektívu za architektonické alebo urbanistické dielo realizované na území Slovenskej republiky, ktoré prispieva k zvýšeniu úrovne a prestíže architektonickej alebo urbanistickej tvorby na Slovensku. Udeľuje sa od roku 1964. Do súťaže v roku 2016 bolo nominovaných 20 diel, o víťazovi rozhodovala medzinárodná porota. Cenu Dušana Jurkoviča získala Materská škola Guliver, Banská Štiavnica - autor architektonického riešenia: Richard Murgaš. Nová škôlka na mieste staršej budovy reprezentuje nadštandardný architektonický výkon: od návrhu cez realizáciu, od riešenia hmoty po zariadenie interiéru pre pobyt detí. Architektúra vyžaruje pohodu, odráža výbornú spoluprácu investor – architekt. Budova má zaujímavo členenú hmotu, optimálny kontakt s členitým terénom. Osobitou témou je interiér škôlky, dobre zvolená farebnosť, jednoduchosť, čitateľnosť. Ide o využitie už existujúcej stavebnej substancie dvojpodlažnej vily, v ktorej architekt uvidel ďalšie možnosti rozvinutia štruktúry už pre novú funkciu.
JAPONSKÉ INŠPIRÁCIE – objavte krásu japonských záhrad
výstava sa koná pod záštitou J.E. veľvyslanca Japonska v Slovenskej republike
kurátorka a autorka fotografií: Tamara Reháčková
Výstava je pohľadom krajinnej architektky, ktorá navštívila niekoľko desiatok záhrad počas troch ročných období a predstavuje japonské záhradné umenie. Prostredníctvom fotografií a krátkych textov je možné nahliadnuť do jedinečného a neopakovateľného sveta japonských záhrad, ktorý predstavuje nevyčerpateľný zdroj nových nápadov a inšpirácií. Výstava mapuje jednotlivé vývojové etapy japonského záhradného umenia a prezentuje 1200 ročnú históriu tvorby záhrad. Fotografie vznikli počas pobytu na Kyóto University of Art and Design zameraného na históriu, dizajn a tvorbu japonských záhrad a získanie praktických zručností pri ich údržbe v rokoch 2013-2015.
ŠPORTOVÁ HALA NA BÔRIKU V ŽILINE
Téma Športovej haly na Bôriku v Žiline poukazuje na odborné kritériá posudzovania hodnoty stavby, ktorá je zapísaná v zozname pamätihodností mesta Žilina. Autorom projektu Ľudovítovi Kupkovičovi a Andrejovi Bašistovi udelil Spolok architektov Slovenska v roku 1986 Cenu Dušana Jurkoviča za neobvyklé architektonické dielo. Na výstave bude predstavený pôvodný projekt s fotodokumentáciou z procesu výstavby v rokoch 1980 – 1986, fotky Ľudovíta Kupkoviča dokumentujúce súčasný stav a architektonický návrh Michala Diviša na možnú rekonštrukciu haly ako dôstojnej Mestskej arény pri zachovaní pôvodných výnimočných architektonických a technických riešení.