Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Začiatok | 26.10.2018 09:00 |
Koniec | 27.10.2018 18:00 |
Miesto | Tabačka Kulturfabrik |
Adresa | Gorkého 2, Košice, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Tabačka Kulturfabrik |
Vzťahu globálneho dizajnu s lokálnym biznisom je venovaný prvý ročník Eastern Design Conference, ktorá sa od 26. a 27. októbra 2018 uskutoční v košickej Tabačke Kulturfabrik. Organizátori pozvali na východ Slovenska úspešných grafických dizajnérov, celosvetovo známe dizajnérske štúdia, v niektorých prípadoch dokonca aj so svojimi klientmi, spolu z ôsmich európskych krajín.
Ojedinelý projekt v “geografickej a dizajnérskej periférii“, ako východu Slovenska hovoria organizátori – dizajnér z košického štúdia 436 Roman Juhás, producent Ľuboš Bišto a uznávaný dizajnér pôsobiaci v Budapešti Viktor Suszter. “Dizajn je globálny jazyk, ale biznis s ním ostáva lokálnym. Práve tento špecifický vzťah chceme na Eastern-e skúmať,” vysvetlil Roman Juhás. Konferencie, na ktorých sa zúčastňovali, im síce prinášali tvorivé inšpiratívne skúsenosti, ale častokrát ťažko aplikovateľné v lokálnom prostredí. “Zvykne sa hovoriť o známych a veľkých projektoch a klientoch, ale málokedy o tom, aké by boli riešenia v omnoho menšej, bežnej škále” dodal. Práve túto medzeru chcú vyplniť konferenciou Eastern.
Podľa Viktora Susztera, od speakrov očakávajú, že účastníkom nebudú rozprávať iba o svojom peknom portfóliu: “Koncept konferencie sme nastavili tak, aby nás svetovo úspešní kolegovia nechali nazrieť do svojej ´kuchyne´. Či už z pohľadu cenotvorby, rokovania s klientmi alebo podobných praktických, ale pre naše fungovanie veľmi dôležitých veciach.”
Eastern Design Conference prináša do Košíc skúsenosti lokálnych projektov s globálnymi dopadmi nielen z dizajnérskeho, ale aj podnikateľského uhla pohľadu. Rôzne formáty prezentácii sú nastavené tak, aby umožnili účastníkom dozvedieť sa od prezentujúcich čo najviac detailov. “Do Košíc prídu zástupcovia ôsmich krajín, ktorí predstavia svoje sólo projekty aj spoluprácu so svetovými značkami ako Nike či The New York Times, ale aj významnými lokálnymi značkami ako je český výrobca nábytku TON či slovenský potravinový reťazec YEME,” dodal Ľuboš Bišto. Ako spresnil, jazykom konferencie je angličtina, všetky prezentácie sú však simultánne prekladané do slovenčiny alebo naopak.
Medzi hosťami/rečníkmi na Eastern Design Conference budú napríklad:
Liv Sidall
Bývalá editorka, dnes už legendárneho magazínu Rough Trade a tiež It's Nice That, príde do Košíc rozprávať aj o tom, ako s nulovým rozpočtom vytvoriť geniálny obsah so sviežim vizuálom. V súčasnosti edituje smart ženský magazín Riposte.
Studio Feixen
Štúdio sídliace v Lucerne vo Švajčiarsku pracuje predovšetkým v oblasti grafického a interiérového dizajnu, módy, typografie a animácie. Medzi klientmi má medzinárodné značky ako Nike, Google, Hermès či The New York Times. Jeho reprezentanti okrem iného priblížia, aké je pracovať na globálnych projektoch z malého mestečka na periférii Švajčiarska.
Martin Bajaník + Potraviny YEME
Martin je zakladateľom štúdia PEKNE & DOBRE v Bratislave. Zároveň je spoluzakladateľom dnes už ikonického konceptu café Shtoor a prezidentom Únie grafických dizajnérov Slovenska. Jeho ďalším výrazným dizajnérskym počinom je vizuálna identita pre Potraviny Yeme. Práve o tejto dlhodobej a esteticky veľmi príťažlivej spolupráci bude Martin spolu s Petrom Varmužom hovoriť. Peter je bývalý COO Tesco Slovakia a spoluzakladateľ potravín Yeme.
Studio Marvil + TON
Studio Marvil a Ton na Eastern-e predstavia spoluprácu, ktorá ikonický produkt z 19. storočia prenáša na výslnie biznisu v 21. storočí.
Studio Marvil patrí medzi to najlepšie na českej dizajnovej scéne už od založenia v roku 1995. Pri práci prichádzajú často do kontaktu s ľuďmi z rôznych kreatívnych odvetví, vrátane architektov, dizajnérov, ilustrátorov, fotografov, filmárov a literárnych autorov. Za posledných niekoľko rokov boli ocenení viacerými prestížnymi cenami. V roku 2017 sa stali prvým českým štúdiom, ktoré dostalo cenu Red Dot Design Award, ktorú opätovne získali aj v roku 2018, práve s realizáciou pre TON.
TON (Továrna ohýbaného nábytku) je legendárny český výrobca, ktorý začal s výrobou nábytku v Bystřici pod Hostýnem už v roku 1861. Ich špecifikom je unikátna technika ohýbania dreva, ktorá je od počiatku ich pýchou.