Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Začiatok | 12.6.2019 19:00 |
Koniec | 29.6.2019 23:59 |
Miesto | Galéria Tabačka |
Adresa | Gorkého 2, Košice, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Tabačka Kulturfabrik info@tabacka.sk |
Na základe programu, ktorý sa realizoval v roku 2018 v Galérii Tabačka (Galéria TBCK) vďaka podpore FPU, Mesta Košice a v tomto roku aj Košice Tourism, pokračujeme predstavením piatich výstav. Ich zámerom je ukázať dynamiku dnešného technického a vedeckého pokroku, ktorý má vysoký potenciál meniť náš svet. Budú prezentované diela vznikajúce na križovatke umenia, vedy a technológie. Cyklus zahájime výstavou Krátke filmy Latbaru Starfake ( The Short Films of Latbaru Starfake) v stredu 12.júna o 19:00 hod. Výstava potrvá do 30.júna a budete ju môcť zhliadnuť v priestoroch Galérie Tabačka každý deň od 12:00 hod. do 18:00 hod.
Oscar Sharp, Ross Goodwin a Benjamin
Čoraz viac priestoru v kyber svete dnes patrí robotom. A teraz dokonca prichádzajú na svetlo sveta nové sci-fi príbehy vytvorené výhradne umelou inteligenciou, ktorá samú seba nazvala menom Benjamin. Oscar Sharp, režisér, a Ross Goodwin, vedec zaoberajúci sa umelou inteligenciou, vytvorili s Benjaminom už tri filmy – a v dvoch z nich hral hlavnú úlohu herec David Hasselhoff. Sharp a Goodwin vytvorili v roku 2016 prvého UI scenáristu na svete: neurónovú sieť s dlhými krátkodobými pamäťovými schopnosťami (často používané na analýzu textov) a „nakŕmili“ ho množstvom sci-fi scenárov. Tento UI scenárista, samozvaný Benjamin, vyvinul vlastný scenár tým, že dekonštruoval texty a vytvoril vzťahy medzi jednotlivými slovami a vetami. Myšlienka, že stroj dokáže cítiť a vyvolať emócie a tvorivosť, prináša väčšinou pobavené úškrny. No Goodwin tvrdí, že ide skôr o výpomoc, než náhradu ľudí. V roku 2016 Sharp, Goodwin a Benjamin vytvorili „Sunspring“, prvý film kompletne napísaný Umelou Inteligenciou. V roku 2017 ho nasledoval film „Nie je to hra“ a napokon, v roku 2018, film „Zone Out“.
„Nie je to hra“ – film napísaný UI Benjaminom
Nie je to hra je už druhý film vytvorený spoluprácou režiséra Sharpa, UI výskumníka Goodwina a algoritmu menom Benjamin. Títo dvaja šikovní ľudia sa spojili s UI Benjaminom už pri vytvorení filmu Sunspring . Ich nasledujúci film Nie je to hra ukáže, čo sa stane, ak sa UI zapletie do pretrvávajúcich štrajkov hollywoodskych autorov. Scenár by sa dal prirovnať spojeniu Robocop- a s asi dvadsiatimi dávkami LSD. Tim Guinee a Thomas Payne ( Walking Dead ), dvaja scenáristi, sa stretávajú s producentkou, aby im povedala, že na ich úspechu nezáleží – budúcnosť leží vo filmoch, ktoré UI píše pre iné UI.
Sharpa však, na rozdiel od scenáristov v jeho filme, nezachvacuje panika pri predstave, že by ho UI Benjamin mohol nahradiť v jeho práci. Vraví, že jeho tím sa snaží ukázať v akomsi satirickom svetle ľudí, ktorí sa boja toho, o čo sa pokúšajú. Napriek tomu sa však Sharp pri reportáži pre CNET zamýšľa nad tým, aký vplyv na písanie scenárov bude mať v budúcnosti UI.
„Písať z viacerých pohľadov je pre autorov vždy náročné, preto padlo vhod môcť vyprodukovať viacero vrstiev pohľadov naraz jediným príkazom,“ povedal Sharp. Veci sa začnú vymykať kontrole, keď na scénu nastúpi idea Hoff-Bot -a, dávajúc Davidovi Hasselhoffovi priestor pre jeho prekvapivo pôsobivé predstavenie. Hasselhoff bol totiž preprogramovaný nanobotmi – zariadeniami, ktoré poháňa Benjamin.
„Zone Out“ – film napísaný výhradne UI Benjaminom
Jediným scenáristom, režisérom, hercom i hudobným skladateľom tohto päťminútového filmu je UI menom Benjamin.
Benjamin je géniom, ktorý pravdepodobne vytvoril ďalšiu klasiku hodnú Zlatej maliny. Zone Out má totiž všetko – dialógy, ktoré sú na smiech, absurdný dej, spotvorené postavy, nesmierne zlovestný soundtrack a, aby toho nebolo málo, ten najlepší robotický diabolský smiech, aký ste kedy počuli. Ak ste niekedy premýšľali, ako by znel koniec sveta – tento diabolský smiech je pravdepodobne odpoveďou.
No Zone Out je výnimočný ešte niečím iným, vďaka čomu sa stal nadčasovým filmom. Benjamin nie je ani človek, ani kolektív, no program Umelej Inteligencie, ktorý sám vytvoril, zrežíroval, odohral, zeditoval, aj zložil hudbu celého filmu. Tento nápad sa splodil v hlavách Oscara Sharpa a Rossa Goodwina – obaja pôsobiaci v Los Angeles, pričom prvý zmienený je režisérom a druhý kreatívnym technológom pre Google. Táto dvojica sa už v minulosti spojila pri tvorbe filmu Sunspring , no Benjamin v ňom mal omnoho menšiu úlohu a odohrali ho skutoční herci. Pri Zone Out sa tvorcovia rozhodli, že Benjaminovou úlohou bude tentokrát v podstate takmer všetko.
Sharp povedal pre Wired :
„Snažil som sa zautomatizovať všetky časti tvorivého procesu, aby sme zistili, či sa ukáže, čo to naozaj znamená byť človekom tvoriacim filmy.“
Sharp a Goodwin dali Benjaminovi k dispozícii celé zverejnené filmy – The Last Man on Earth a The BrainThat Wouldn’t Die – ktorým boli pripojené tváre hercov z filmu Sunspring pomocou „face-swapping“ technológie, a hlasy pripojené pomocou technológií na generovanie hlasov („voice-generator“). Takisto programom bol napísaný scenár, zeditované snímky, či vytvorená melancholická klavírna hudba.
Viac o koncepte "Budúcnosť je teraz"
Dramaturgia Galérie TBCK na rok 2019 je zameraná na “umelú predstavivosť” - v širšom zmysle, ako je tento všeobecný termín štandardne vnímaný. Nejde iba o robotické, generatívne a algoritmické umenie, ale aj prácu umelcov, ktorí nám pomocou umelej inteligencie poskytnú pohľad do sveta, ktorý stále považujeme za budúcnosť – no v skutočnosti je už tu. Pri výbere diel sme sa držali sloganu "Budúcnosť je teraz", ktorý poskytoval inšpiráciu, a pripomínal nám, čo chceme dosiahnuť. Vybrané diela chceme prezentovať v prvom rade pre ich umeleckú hodnotu. Chceli sme, aby boli zastúpení umelci, ktorí pracujú v súčasnom technickom prostredí, čo nám dáva možnosť komunikovať so širším publikom.
Nechceme však vykresľovať obraz robotickej spoločnosti a spoločnosti umelcov, skúmajúcich nové technológie, príliš ružovo. Ich tvorba je bezpochyby priekopnícka, no tieto diela rozhodne do istej miery predstavujú aj akési varovanie. Umelá inteligencia nám síce môže pomôcť, no napriek tomu hrozí aj to, že sa stane našim pánom, degradujúc nás jednoducho na otrokov výkonu. Práve preto predstavujeme kritické použitie nových technológií.
Kurátormi výstavy sú Katarína Živanović a Boris Vaitovič
Umelci a diela, ktoré budeme vystavovať počas roka 2019: