Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Začiatok | 21.1.2020 19:00 |
Koniec | 21.1.2020 22:00 |
Miesto | CAMP |
Adresa | Vyšehradská 51, Praha, Česká republika |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Nikola Lörinczová +420 605 560 277 nikola.lorinczova@piaristi.cz |
Vychádza kniha Ke stolu! editorky Pavly Melkovej, ktorá prizvala k pomyselnému stolu osemnásť osobností rôznych profesií a viedla s nimi debatu o meste. Úlohou každého z nich bolo vybrať jednu tému, ktorú má na srdci, a ktorej riešenie môže zlepšiť kvalitu rozvoja Prahy a života v nej. Nad témami diskutovali napríklad ekonóm Tomáš Sedláček, psychiater Radkin Honzák, výtvarník Krištof Kintera, spisovateľka Pavla Jazairiová či Marie Pětová, dekanka Fakulty humanitných štúdií Karlovej univerzity. Knihu autori pokrstia 21. januára o 19:00 v Centre architektúry a mestského plánovania (CAMP).
Ke stolu! vychádza ako prvý titul novej edície Inštitútu plánovania a rozvoja hl. m. Prahy (IPR Praha) nazvanej Debata. „Prostřednictvím knih chceme představit myšlenky, které se zabývají aktuálními otázkami dneška. Jejich texty by neměly zůstat pouze na papíře, ale stát se východiskem pro další živé debaty o Praze,“ vysvetľuje Ondřej Boháč, riaditeľ IPR Praha.
Editorka Pavla Melková, ktorá je architektka, ale zároveň aj teoretička a akademická pedagogička, v úvode knihy vyslovuje pozvanie k stolu a približuje zmysel stretnutia oslovených autorov - aké témy a príležitosti rozvoja a života v Prahe vidia pedagógovia, architekti, filozof, historik, sociológ, developer, lekár, ekonómovia, novinárka, výtvarní umelci, kňaz, akademici, teoretička, dekanka a prírodovedec? „V průsečících jejich myšlenek postupně vyvstávaly překvapivé shody, které by mohly být inspirací pro veřejnou správu, plánovače, architekty, soukromé developery a investory, obyvatele Prahy a všechny ostatní, kteří chtějí řešit skutečné a aktuální problémy města tak, jak je vidí život,“ vysvetľuje Pavla Melková.
Pre psychiatra Radkina Honzáka je podstatný vplyv mesta na našu psychiku. Výtvarník Krištof Kintera vidí ako dôležitý vzťah medzi človekom, verejným priestorom a umením. Cez základné kvality ľudského života chápe mesto ekonóm Tomáš Sedláček. Medzi ďalšími osobnosťami, ktoré sa do dialógu zapojili, nájdeme rešpektovaného architekta Josefa Pleskota, filozofa a historika Petra Hlaváčka, urbanistu a akademického pracovníka Jana Jehlíka, architektov Michala Kohouta a Miroslava Cikána, teoretičku architektúry Janu Tichú, ekonóma Radka Špicara, organizátorku kultúrnych udalostí Denisu Václavovú, sociológa Ivana Gabala. Pozvanie prijal aj prírodovedec Jiří Sádlo, katolícky kňaz Benedikt Mohelnik či Paul Vincent Koch, Holanďan s českými koreňmi, bývalý developer a investor. Pavla Melková si dovolila in memoriam pozvať aj architekta Dalibora Veselého. Už v minulosti sa totiž vyjadril k tomu, ako by mala v Prahe vyzerať ochrana jej kultúrneho dedičstva.
Autori podebatujú tiež na krste knihy 21. januára o 19:00 v CAMPe. Reč bude okrem iného o tom, ako sa môže Praha poučiť od vyspelých miest v otázke dostupného bývania, či aj dnes môžeme stavať krásnu architektúru, alebo prečo je dobre niekedy búrať pamätníky či premenovávať ulice. Krst aj debata sú prístupné zadarmo po predchádzajúcej rezervácii vstupu na GoOut.
Ke stolu!
Editor a koncepcia Pavla Melková.
Foto Ester Havlová.
Graficky upravil, sadzbu a zlom vyhotovil Robert V. Novák.
Zodpovedná redaktorka Klára Soukupová.
Vydalo v roku 2019 nakladateľstvo Dokořán, s. r. o., Holečkova 9, Praha 58, dokoran@dokoran.cz, www.dokoran.cz, ako svoju 1029. publikáciu,
a Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy,
Vyšehradská 57/2077, 128 00 Praha 2
Zoznam autorov a ich tém: