Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Centrum architektúry a mestského plánovania (CAMP) vydáva svoj podcast s názvom Zkouška sirén, ktorý bude vychádzať vždy prvú stredu v mesiaci. Februárový a v poradí už druhý diel dá priestor zaujímavým hosťom, či súčasným témam mestského rozvoja. Bude reč o štvrtej linke metra, interaktívnej výstave Urbania, knihe Ke stolu! a akciách v CAMPe. Podcast je možné počúvať na Spotify, Apple Podcasts alebo SoundCloud.
Myšlienka vytvoriť nový podcast o mestskom rozvoji vznikla priamo medzi zamestnancami CAMPu. Tí sa na ňom podieľajú nielen obsahovo, ale aj technicky - vyhľadávajú témy, robia rozhovory a tiež ho natáčajú. Cieľom bolo sprístupniť témy o pražskom rozvoji, zaujímavých výstavách alebo hosťoch novou a zábavnou formou pre viac ľudí.
„Neustále se snažíme vynalézat nové cesty, jak informovat o tom, co se v Praze děje. Díky podcastu budou mít Pražané každou první středu v měsíci přísun čerstvých informací o architektuře, Praze a akcích v CAMPu,“ vysvetľuje Ondřej Boháč, riaditeľ Inštitútu plánovania a rozvoja hl. m. Prahy.
Samotný podcast s názvom Zkouška sirén je dôvtipne zverejňovaný prvú stredu v mesiaci o 12:00 - teda v rovnaký čas, kedy v Prahe prebieha skúška varovných sirén. Podcast je koncipovaný ako zhrnutie toho, čo sa za posledný mesiac v Prahe z pohľadu plánovania a rozvoja odohralo. Nechýbajú rozhovory s osobnosťami, ktoré sa mestu venujú ani pozvánky na zaujímavé akcie, ktoré sa v CAMPe pripravujú.
Úvod druhého podcastu prináša ohliadnutie sa za uplynulou prednáškou na tému stavby prvej etapy metra D z Depa Písnice na Pankráci. Spomenutá je dlhodobá vízia a stratégia Vyšehradu, ktorú v CAMPe predstavil nový riaditeľ národnej kultúrnej pamiatky Vyšehrad architekt Petr Kučera. V podcaste tiež zaznie informácia o novej testovacej prevádzke nových informačných tabúľ a navigačného systému Dopravného podniku od architektky Anny Švarc vo vybraných staniciach metra.
Zo záznamu CAMPu bola tentoraz vybraná diskusia Adama Gebriana s duom Alenou Mičekovou a Petrom Stolínom, dvojnásobnými laureátmi súťaže Česká cena za architektúru. Poslucháčov ďalej čakajú ďalšie dva rozhovory. S hviezdnym britským dizajnérom Jayom Osgerbym, jedným z hlavných klientov diskusie New city, same needs v CAMPe, organizovanej v spolupráci s UMPRUM, ktorý sa vyjadroval k pálčivým témam verejného priestoru a jeho budúcnosti. Druhý rozhovor je s architektkou a zakladateľkou Kancelárie verejného priestoru na IPR Praha Pavlou Melkovou, ktorá v CAMPe pokrstila svoju knihu s názvom Ke stolu!. V rámci nej pozvala k pomyselnému stolu osemnásť osobností rôznych profesií a viedla s nimi debatu o meste. Nad témami diskutovali napríklad ekonóm Tomáš Sedláček, psychiater Radkin Honzák, výtvarník Krištof Kintera či spisovateľka Pavla Jazairiová.
Podcast pozýva poslucháčov na interaktívnu výstavu Urbania, ktorá vtiahne návštevníkov do reality úradníkov a mestského plánovania. Inštalácia ukazuje, v čom je dôležité povolanie zamestnancov radníc a štátnej správy a prostredníctvom ôsmich situácií poodhaľuje proces plánovania mesta. Výstava je predĺžená do 29. marca.
V závere spomína Zkouška sirén ešte dve zaujímavé udalosti, ktoré sa uskutočnia v CAMPe. Tou prvou je večer venovaný histórii a vývoju architektúry dvoch hlavných miest - Varšavy a Prahy a tomu, čím by sa vzájomne mohli metropoly inšpirovať. Diskusia prebehne 20. februára. Druhá pozvánka patrí nórskemu dokumentárnemu filmu Landscape Healing. Ten rozpráva príbeh o liečení zranenej krajiny. Ukazuje miesta, ktorá boli mnoho rokov využívané pre vojenské výcviky a zostala po nich znečistená pôda, voda a porušená krajinná štruktúra. Projekcia prebehne 25. februára a po nej bude nasledovať diskusia s tvorcami filmu cez Skype.
Podcast Zkouška sirén je možné počúvať na platformách Spotify, Apple Podcasts alebo SoundCloud. Prípadne využiť RSS kanál.