Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Začiatok | 10.7.2018 18:00 |
Koniec | 29.7.2018 18:00 |
Miesto | Galéria Umelka, Poľský inštitút, Galéria mesta Bratislavy, Rakúske kultúrne fórum, Francúzsky inštitút a Galéria Z |
Adresa | Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Výstava |
Kontakt | Konkrétne leto |
Do projektu sa zapojili aj Poľský inštitút, Galéria mesta Bratislavy, Rakúske kultúrne fórum, Francúzsky inštitút a Galéria Z. V ostatnom spomenutom prípade sa Umelecký spolok otvorených štruktúr OSAS prezentuje už od 6. júna, ďalšie vernisáže boli 28. júna. Pridruženou súčasťou je expozícia Čecha Štěpána Palu „Ozveny nekonečna“ v Galérii Statua do 26. júla.
Agentúra ARTlines a združenie 4ARTS nadväzujú Konkrétnym letom na 22-ročnú históriu projektu Socha a objekt, tradičnej súčasti metropolitného letného kultúrneho diania. Dramaturgickými headlinermi podujatia sú Francúz Fabrice Ainaut, Rakúšanka Barbara Höllerová a Poľka Anna Szpryngerová.
Organizátorom a hlavným kurátorom je akademický maliar Viktor Hulík, ktorý skonštatoval: „Ústredným zámerom je predstaviť čo najširšie spektrum podôb konkrétneho a geometrického umenia. Geometrická abstrakcia prešla za ostatnú storočnicu zaujímavým vývojom, unikátnymi autorskými vkladmi, jedinečnými mutáciami, rôznymi syntézami a protikladnými silami, formálnymi i filozofickými ozvenami. Mnohí umelci ju vývojovo posúvajú a obohacujú o nové dimenzie aj v súčasnosti.“
Tento segment výtvarnej tvorby má bohatú tradíciu v Maďarsku, Poľsku, Rakúsku, Francúzsku, Holandsku, Nemecku či Švajčiarsku, ale aj v Česku a na Slovensku – veď už v roku 1967 vznikol čs. Klub konkretistov.
Výstava Konkrétne leto je prehliadkou rozsiahleho generačného spektra od renomovaných tvorcov až po príslušníkov mladšej vekovej garnitúry. K realizácii prispel Fond na podporu umenia.
Medzinárodná výstava Konkrétne leto - Súčasné európske geometrické tendencie (Bratislava / do 29. júla, ak nie je uvedené inak)
*Súčasťou projektu je výstava „Štěpán Pala - Ozveny nekonečna“ v Galérii Statua (do 26. júla, Pálffyho palác, Zámocká 47).
Viktor Hulík (*1949)
Patrí k významným osobnostiam súčasného slovenského umenia a významnou mierou prispieva ku kultúrnemu dianiu v Bratislave. Je galeristom, ktorý sa svojimi aktivitami, najmä organizovaním výstav v rámci Kultúrneho leta, podieľa na utváraní medzinárodného imidžu mesta.
Ako umelec sa venuje tvorbe kinetických i svetelných objektov a reliéfov, maľbe, grafike, kresbe aj sochárstvu. Participoval na početných medzinárodných sympóziách, workshopoch a rezidenčných pobytoch, spolupracoval s medzinárodným hnutím geometrického umenia MADI.
Východiskovými veličinami, s ktorými vo svojej tvorbe narába Viktor Hulík, sú priestor, pohyb, geometrický poriadok, deštrukcia a transformácia do nových vizuálnych celkov. Princíp rozpracoval v sérii tzv. posúvačov - objektov, pri ktorých narábal s reálnym priestorom a pohybom. Formuloval v nich základný vzorec premeny pravidelnej geometrickej štruktúry na nový systém. Podobný princíp používa aj v grafike: východiskové veličiny prispôsobuje možnostiam plochy, pričom logicky nadobúdajú fiktívny charakter.
Koncepcia je založená na otvorenosti a transformácii pôvodne uzatvoreného systému na otvorený, ktorý umožňuje takmer nespočetné vizuálne premeny.
Viktor Hulík od roku 1974 prezentoval svoje diela na mnohých samostatných výstavách doma aj v zahraničí: v Prahe, Berlíne, Paríži, Bruseli, Clevelande, Baltimore, Dallase, Hamburgu, Grazi, Oldenburgu, Moskve, Herningu, Budapešti, Györi, Pécsi, Veszpréme, Le Mans, Reutlingene, Novom Sade, Brne či Mikulove, ako aj na viac než 500 kolektívnych výstavách v Česku, Poľsku, Maďarsku, Rakúsku, Bulharsku, Rumunsku, Turecku, Nemecku, Taliansku, Slovinsku, Chorvátsku, Srbsku, Švajčiarsku, Francúzsku, Španielsku, Belgicku, Holandsku, Dánsku, Švédsku, Nórsku, Veľkej Británii, Rusku, USA, Kanade, Mexiku, Japonsku, Alžírsku a na Kube.
Na umeleckom veľtrhu ART PARIS ART FAIR v apríli 2018 v Grand Palais v Paríži mal Viktor Hulík vystavené svoje diela Middle Geo-Mover 21, Disorder 3 a Small Geo Mover 23Aa zo spomenutého cyklu „Posúvače“.
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu