Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
22. jún 2021
0
80

Klimkovičovci - Príbehy troch generácií

Výstava venovaná umeleckému dielu rodiny Klimkovičovcov.
Začiatok24.6.2021
18:00
Koniec30.1.2022
18:00
MiestoVýchodoslovenská galéria
AdresaHlavná 27,
Košice,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktMgr. Valér Bakajsa
0918 870 531
bakajsa@vsg.sk

Expozícia venovaná umeleckému dielu rodiny Klimkovičovcov prehodnocuje doposiaľ získané poznatky z archívnych prameňov a umenovednej spisby. Umelecké aktivity Klimkovičovcov siahajú do 18. storočia zakladateľom rodinnej tradície Floriánom Klimkovičom st. (1756 – 1826) v Smolníku, jeho nasledovateľ syn Ignác Klimkovič (1800 – 1853), tzv. prvý košický Klimkovič a v umeleckej tradícii pokračujú jeho štyria synovia, najstarší František Klimkovič (1826 – 1890) a Vojtech Klimkovič (1833 – 1885), umelecky najaktívnejší členovia rodiny, ktorí absolvovali aj akademické vzdelanie. Ďalší dvaja súrodenci, Vojtechove dvojča Gabriel Klimkovič (1833 – 1891) sa venoval výtvarnej tvorbe popri vojenskej kariére a  druhý najstarší syn Florián Klimkovič ml. (1831 – 1907) sa venoval prevažne umeleckému rezbárstvu, pozlacovaniu a reštaurovaniu.   

Kolektívne spracovanie života a diela jednotlivých členov rodiny vychádza z výskumu umenia kolekcie 19. storočia, kedy táto rodina pôsobila a je tak vzdaním našej úcty snahám tejto viacgeneračnej rodiny, ktorá sa zaslúžila o pozdvihnutie umeleckej tradície v regióne Košíc so súvisiacou pedagogickou činnosťou v Košiciach, vďaka ktorej vychovali viacerých významných umelcov prelomu 19. a 20. storočia (Benczúr, Horovitz, Čordák).  

Súčasťou výstavy je aj vôbec prvá prezentácia sakrálnych diel vo forme externých výpožičiek z takmer 20 farností zo stredného a východného Slovenska.  Snahou výskumnej činnosti má projekt za cieľ rozšíriť a prehĺbiť kontext umenia 19. storočia v rámci mesta Košice, ale aj v širších, umelecko-historických súvislostiach stredoeurópskeho umenia a multikultúrneho prostredia tej doby. Okruhy výskumu sa orientujú na jednotlivé osudy a osobnosti tejto umeleckej rodiny, štruktúru rodinnej genealógie s prepojením na kultúru a umenie 19. storočia v Uhorsku, výstavný život v Košiciach,  pedagogickú činnosť a procesy spojené zo založením Hornouhorského muzeálneho spolku a v neposlednom rade sa výskum zameriava na interpretačné rámce nesúrodého diela, s rôznymi umeleckými ambíciami, rozdielnym obsahom, formou, témou a kvalitou.  

Na výstave spolupracujú, či už vo forme výpožičiek alebo poskytnutí archívnych materiálov slovenské a maďarské kultúrne inštitúcie, cirkevné ustanovizne a archívy. Výstava je súčasťou vedecko-výskumného projektu so zameraním na zbierkový fond Východoslovenskej galérie pred plánovanou celoročnou expozíciou v roku 2022.

Výstava sa koná pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej.  

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Košický samosprávny kraj.  

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím