Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Klimkovičovci - Príbehy troch generácií

Výstava venovaná umeleckému dielu rodiny Klimkovičovcov.
Kalendárium
Red 422.06.2021
800+1
Začiatok24.6.2021
18:00
Koniec30.1.2022
18:00
MiestoVýchodoslovenská galéria
AdresaHlavná 27,
Košice,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktMgr. Valér Bakajsa
0918 870 531
bakajsa@vsg.sk

Expozícia venovaná umeleckému dielu rodiny Klimkovičovcov prehodnocuje doposiaľ získané poznatky z archívnych prameňov a umenovednej spisby. Umelecké aktivity Klimkovičovcov siahajú do 18. storočia zakladateľom rodinnej tradície Floriánom Klimkovičom st. (1756 – 1826) v Smolníku, jeho nasledovateľ syn Ignác Klimkovič (1800 – 1853), tzv. prvý košický Klimkovič a v umeleckej tradícii pokračujú jeho štyria synovia, najstarší František Klimkovič (1826 – 1890) a Vojtech Klimkovič (1833 – 1885), umelecky najaktívnejší členovia rodiny, ktorí absolvovali aj akademické vzdelanie. Ďalší dvaja súrodenci, Vojtechove dvojča Gabriel Klimkovič (1833 – 1891) sa venoval výtvarnej tvorbe popri vojenskej kariére a  druhý najstarší syn Florián Klimkovič ml. (1831 – 1907) sa venoval prevažne umeleckému rezbárstvu, pozlacovaniu a reštaurovaniu.   

Kolektívne spracovanie života a diela jednotlivých členov rodiny vychádza z výskumu umenia kolekcie 19. storočia, kedy táto rodina pôsobila a je tak vzdaním našej úcty snahám tejto viacgeneračnej rodiny, ktorá sa zaslúžila o pozdvihnutie umeleckej tradície v regióne Košíc so súvisiacou pedagogickou činnosťou v Košiciach, vďaka ktorej vychovali viacerých významných umelcov prelomu 19. a 20. storočia (Benczúr, Horovitz, Čordák).  

Súčasťou výstavy je aj vôbec prvá prezentácia sakrálnych diel vo forme externých výpožičiek z takmer 20 farností zo stredného a východného Slovenska.  Snahou výskumnej činnosti má projekt za cieľ rozšíriť a prehĺbiť kontext umenia 19. storočia v rámci mesta Košice, ale aj v širších, umelecko-historických súvislostiach stredoeurópskeho umenia a multikultúrneho prostredia tej doby. Okruhy výskumu sa orientujú na jednotlivé osudy a osobnosti tejto umeleckej rodiny, štruktúru rodinnej genealógie s prepojením na kultúru a umenie 19. storočia v Uhorsku, výstavný život v Košiciach,  pedagogickú činnosť a procesy spojené zo založením Hornouhorského muzeálneho spolku a v neposlednom rade sa výskum zameriava na interpretačné rámce nesúrodého diela, s rôznymi umeleckými ambíciami, rozdielnym obsahom, formou, témou a kvalitou.  

Na výstave spolupracujú, či už vo forme výpožičiek alebo poskytnutí archívnych materiálov slovenské a maďarské kultúrne inštitúcie, cirkevné ustanovizne a archívy. Výstava je súčasťou vedecko-výskumného projektu so zameraním na zbierkový fond Východoslovenskej galérie pred plánovanou celoročnou expozíciou v roku 2022.

Výstava sa koná pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej.  

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Košický samosprávny kraj.  

Mapa podujatia

Vložené
22. jún 2021
0
80
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím