Advertorial

BIGMAT International Architecture Award 2025 - prihlasovanie

Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...

NEXUM - novinka v portfóliu industriálnych priečok Dorsis Digero

Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...

Kľučka ERA z dielne M&T ako odraz súčasnej éry

Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...

Nová kolekcia Linfa: opticky ľahká a mimoriadne odolná

Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.

Rodinný dom Villa Mia – vzhľad a funkcie v harmóni

Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov

Nové Internorm okno HF 520 ocenené nemeckou cenou za dizajn German Design Award

Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.

Rastúci trend coworkingových kancelárií v Českej a Slovenskej republike

Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu

Kľučka ako ikona

ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou

Okná od spoločnosti Rehau boli opäť ocenené za inovatívnu udržateľnosť

REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Ján a Boris Kudlička: Priestor – krajina otca, javisko syna

Tatranská galéria otvára výnimočný multimediálny projekt, špeciálne realizovaný pre priestor Elektrárne TG, venovaný niekoľkým žánrom umenia : výtvarné umenie, scénografia, hudba, divadlo, film, fotografia. Zjednocujúcimi osobnosťami tohto projektu sú umelci – otec a syn Ján a Boris Kudličkovci.
Kalendárium
Red 119.05.2015
2770+0
Začiatok29.5.2015
17:00
Koniec2.8.2015
18:00
MiestoTatranská galéria Poprad
AdresaHviezdoslavova 12,
Poprad,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktAnna Ondrušeková - kurátorka
+421 917 843 187
tatragaleria@tatragaleria.sk

Názov výstavy: Ján a Boris Kudlička: Priestor – krajina otca, javisko syna
Kurátorská koncepcia: Anna Ondrušeková
Miesto konania: Tatranská galéria Poprad, Hviezdoslavova 12
Hudobný hosť: Peter Machajdík
Vernisáž: 29. 5. 2015 o 17. 00
Termín výstavy: 29. 5. 2015 ˗ 2. 8. 2015

Tatranská galéria otvára výnimočný multimediálny projekt, špeciálne realizovaný pre priestor Elektrárne TG, venovaný niekoľkým žánrom umenia : výtvarné umenie, scénografia, hudba, divadlo, film, fotografia. Zjednocujúcimi osobnosťami tohto projektu sú umelci – otec a syn Ján a Boris Kudličkovci.

Profesor Ján Kudlička pochádza z Ružomberka, kde pôsobí dodnes. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, spočiatku v ateliéri vše­obecnej prípravy u prof. Ladislava Čemické­ho (1966 – 1968), neskôr v ateliéri figu­rálnej kompozície a krajiny u prof. Jána Želibského (1968 – 1972). Po štúdiu sa zameriava na pedagogickú činnosť v Ružomberku a vlastnú tvorbu v ateliéri v Liptovskom Mikuláši, kde spoznáva viacero významných osobností slovenského umeleckého života ˗ Ester Martinčekovú-Šimerovú, jej manžela fotografa Martina Martinčeka ale aj Ľudovíta Fullu. Jeho pracovný priestor nie je zameraný len na Slovensko a súčasťou jeho inšpirácií sú aj Česko, Kanada alebo Egypt. Profesúru ukončil v roku 2012 na Akadémii sztuk pieknych vo Varšave.
Emotívny účinok umelec dosiahol obrazovou kompozíciou elementárnych tvarov (bodov, perforovaných otvorov, línií a čiar) . Cykly tvorby: Z môjho herbára, Pamäť krajiny, Zrkadlo krajiny.) Vizuálne štruktúry spríbuzňuje s hudobnými štruktúrami, a tak vytvára svoje „Krajinopartitúry“, svet/priestor jeho perforovaných miniznakov základných geometrických tvarov, zoradených do prísnej, avšak esteticky účinnej kompozície.
Výnimočnými opusmi tvorby Jána Kudličku sú Madony a Piety, ktorých symbolika a emotívny účinok je zdôraznený práve autentickým tvaroslovím a rukopisom autora. Spoločným znakom obidvoch tém je typická jednoduchosť , strohosť, jemnosť a ladnosť tvarov, farieb, zdôrazňujúca čistotu a pokoru.
Okrem spomínaných obrazových cyklov tvorby sa na tejto výstave predstaví aj aktuálnymi fotografiami z roku 2015. Tie Ján Kudlička zhotovil pri poslednej návšteve New Yorku. Fotografoval výklady – novodobé portály do duše súčasného konzumného človeka. Výklady, ktoré odzrkadľujú lesk aj biedu našej súčasnosti. Fotozábery sú provokujúce a v tvorbe Jána Kudličku niečo úplne nové.


Boris Kudlička pochádza rovnako ako jeho otec z Ružomberka. Študoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave na Katedre scénického a kostýmového výtvarníctva Divadelnej fakulty. Po škole začína spoluprácu s Teatr Wielki – Opera Narodowa vo Varšave. Spolupracuje s viacerými režisérmi – Mariuszom Trelińskim, Keithom Warnerom alebo Dalom Duisingom a inscenáciách pre svetové operné scény. Profesionálne sa venuje aj vytváraniu dekorácií do filmov alebo výstavnému designu. Po návrhu Poľského pavilónu pre Expo 2010 v Shanghai v spolupráci s WWAArchitects sa stáva o rok neskôr partnerom v tomto architektonickom štúdiu vo Varšave.
Hviezdy svetovej opery, najslávnejší sólisti i režiséri vyslovili scénografickým kreáciám Borisa Kudličku vysoké uznanie.
Účasť na svetovom Pražskom Quadriennále scénografickej tvorby v Prahe je snom a želaním každého scénografa. Boris Kudlička po získaní zlatej medaily na Pražskom Quadrienále v roku 2007 bol vymenovaný za generálneho komisára Pražského Quadrienále 2011, jeho umeleckému majstrovstvu sa tak nemohlo dostať vyššieho a objektívnejšieho ocenenia.

Výstava dvoch generácií autorov Jána a Borisa Kudličku, otca a syna, prezentuje ich pohľad na priestor prevedený dvoma rozdielnymi formami – maľbou a scénografiou. Jánovu poetickú sémantiku, meditatívny podtón a esenciálnu citlivosť krajiny dopĺňa Borisova veľkolepá jednoduchosť divadelných scén.

Mapa podujatia

Vložené
19. máj 2015
0
277
Je potrebné uviesť celé meno (nie pseudonym, inak bude príspevok vymazaný), e-mail, ani telefón nie sú pre verejnosť viditeľné

Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.

Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu

Zatiaľ bez komentárov

Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím