Advertorial

Kľučka ERA z dielne M&T ako odraz súčasnej éry

Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...

Nová kolekcia Linfa: opticky ľahká a mimoriadne odolná

Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.

Rodinný dom Villa Mia – vzhľad a funkcie v harmóni

Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov

Nové Internorm okno HF 520 ocenené nemeckou cenou za dizajn German Design Award

Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.

Rastúci trend coworkingových kancelárií v Českej a Slovenskej republike

Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu

BIGMAT International Architecture Award 2025 - prihlasovanie

Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...

Kľučka ako ikona

ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou

Okná od spoločnosti Rehau boli opäť ocenené za inovatívnu udržateľnosť

REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Film x História: Projekcie dokumentárnych filmov k obdobiu rokov 1939-1945 s komentárom historika

Filmy uvedie a diskusiu s prizvaným historikom moderuje Petra Hanáková (SNG), kurátorka filmového výberu a spolukurátorka výstavy Sen × skutočnosť | Umenie & propaganda 1939 – 1945.
Kalendárium
Red 416.01.2017
2540+0
Začiatok18.1.2017
18:00
Koniec15.2.2017
20:00
MiestoEsterházyho palác – Berlinka
AdresaNámestie Ľ. Štúra 4,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktSNG

Bohaté historické dedičstvo slovenskej kinematografie obsahuje aj pomerne veľké množstvo filmov, venovaných obdobiu rokov 1939 – 1945. Zatiaľ čo v zime sme sa v pásme Evy Vžentekovej v Kine Lumière venovali výberu z hraného fondu Slovenského filmového ústavu, aktuálny výber, pripravený Petrou Hanákovou pre Berlinku, sa sústredí na dokumenty. Aj v nich vidíme silný historický perspektivizmus či prézentizmus: všetky filmy, aj tie najobjektívnejšie, sa pozerajú na sledované obdobie zo svojho (dobového) pohľadu a niekedy dosť účelovo. Aj preto si ku každému filmu pozývame historika. Ten by nám mal pomôcť spoznať obdobie, tému, problematiku, historický segment, o ktorých sa vo filme hovorí, ale i odlúpiť vrstvu dobovej interpretácie (či dezinterpretácie), vďaka ktorej film možno zastaral, alebo je naopak o to viac zaujímavý.

Filmy sú vybrané príznakovo, z veľmi širokého diapazónu piatich desaťročí. Sú odlišné témou, žánrom (strihový film, film-anketa, sebareflexívne home movie a pod.), ale i intenzitou, ktorou sa v nich zrkadlí politikum. K filmom sme si vybrali historika – špecialistu a dúfame, že pôjde o stretnutie užitočné pre obe strany.

V stredu 18. 1., 25. 1., 1. 2., 8. 2. a 15. 2. 2017 vždy o 18.00. Projekcie sa uskutočnia v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom.

Esterházyho palác – Berlinka, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava

Vstup voľný

Streda 18. 1. | 18.00
Film × História s komentárom PhDr. Ľudovíta Hallona, DrSc. (Historický ústav SAV)

Na troskách vyrastá život
Réžia: Ján Kadár, 1945, 19', kamera: Josef Míček (SFÚ)
Sú osobne zodpovední za zločiny proti ľudskosti
Réžia: Ján Kadár, 1946, 6' (SFÚ)
Sú osobne zodpovední za zradu na národnom povstaní
Réžia: Ján Kadár, 1946, 7' (SFÚ)

Trojica filmov Jána Kadára je prvou bilanciou s vojnou a slovenským štátom v slovenskej kinematografii. Dvojica „faktomontáží“ Sú osobne zodpovední... je nemilosrdnou obžalobou kolaborantského režimu a to formou strihového filmu s nástojčivým komentárom, exploatujúcim materiály ľudáckeho týždenníka Nástup. Étos filmu je typicky povojnový: obžaloba, a tomuto účelu slúžia i prostriedky. Je pritom zaujímavé, že už v roku 1946 sa film zneužíval v predvolebnom boji. Na troskách vyrastá život je zas prvým budovateľským filmom našej povojnovej kinematografie. Rétorika je už čiernobiela (a silne fotogenická!), stranícky úbežník sa však zatiaľ nepresadzuje.

Streda 25. 1. | 18.00
Film × História s komentárom PhDr. Stanislava Mičeva, PhD. (Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici)

Nikdy viac (SFÚ)
Réžia: Ctibor Kováč, 1958, 91', kamera: Leopold Bródy

Film je fragmentárnym záznamom z dvojice retribučných procesov s príslušníkmi PO HG (Pohotovostné oddiely Hlinkovej gardy) na súdoch v Banskej Bystrici a v Bratislave v druhej polovici 50. rokov. Desivé výpovede krupinských a považskobystrických gardistov, participujúcich na vraždách v Kremničke či v Nemeckej, sú patrične usmerňované a prestrihávané dokumentárnou „faktomontážou“, ktorá dáva odsúdeniu ich činov tú správnu ideologickú váhu. Film je tak výpoveďou nielen proti vojne a fašizmu, ale už aj proti americkému imperializmu.

Streda 1. 2. | 18.00
Film × História
Úvod a komentár k filmu, diskusia: Petra Hanáková (SNG), Marek Syrný (Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici)

Monológy
Réžia: Martin Slivka, Mioslav Kubík, 1964, 52´, kamera: Peter Záchenský, Rudolf Ferko, (SFÚ)

Partizánska brigáda Čapajev, operujúca počas vojny na východnom Slovensku, sa stretáva po dvadsiatich rokoch. Radosť zo stretnutia s kamarátmi z odboja vyplavuje spomienky, aj tie bolestné. Za čo sme bojovali? A čo sme obetovali? V rozhovoroch na kameru i mikrofón neustále visí vo vzduchu neobjasnená smrť Martina (Ľudovít Kukorelli) i čudné povojnové osudy niektorých „čapajevovcov“. Vďaka svojmu kriticizmu, „resentimentálnemu“ pohľadu za kulisy partizánskeho odboja mal film v svojej dobe problémy s cenzúrou a aj jeho výsledná podoba vlastne zostala kompromisom.

PhDr. Marek Syrný, PhD.

Historik Múzea Slovenského národného povstania a vysokoškolský pedagóg na Fakulte medzinárodných vzťahov a politických vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Venuje sa politickým dejinám Slovenska, resp. Československa v rokoch 1938 – 1948 s dôrazom na pôsobenie Demokratickej strany a na problematiku občianskeho odboja na Slovensku v rokoch druhej svetovej vojny.

Streda 8. 2. | 18.00

Film × História
Úvod a komentár k filmu, diskusia: Petra Hanáková (SNG), Ivan Kamenec (Historický ústav SAV)

Tisove tiene
Réžia: Dušan Trančík, 1998, 52´, kamera: Jiří Fojtík, Alojz Hanúsek, (ČT)

Snímka Tisove tiene vznikla v 90. rokoch 20. storočia v produkcii Českej televízie (slovenská bola v tom čase voči kriticizmu príliš „zabetónovaná“). Okrem zrejme prvého návratu k obdobiu slovenského štátu v demokratických podmienkach, najmä prostredníctvom výpovedí pamätníkov (Rašla, Žabkay), ukazuje film aj jeho súčasné tiene. Je teda zároveň obrazom dobovej neoľudáckej vlny, ktorá sa na Slovensku zdvihla krátko po roku 1989. Hoci film skôr ukazuje, ako hľadá dôvody chronického nacionalizmu Slovákov, je to pozoruhodná snímka, ktorej téma – zdá sa – dodnes nevychladla.

PhDr. Ivan Kamenec, CSc.

Historik, vedúci vedecký pracovník Historického ústavu SAV. Zameriava sa na politické a kultúrne dejiny Slovenska 20. storočia, najmä na obdobie Slovenskej republiky a problematiku holokaustu. Držiteľ Medzinárodnej ceny E. E. Kischa (1999), Ceny Literárneho fondu (2004), ocenenia Vedec roka za rok 2012. Je autorom prvej syntézy dejín holokaustu na Slovensku Po stopách tragédie (1991), publikácií Tragédia politika, kňaza a človeka (Dr. Jozef Tiso, 1887 – 1947 (2013), Hľadanie a blúdenie v dejinách (2000), Holokaust na Slovensku ( 2. zväzok, s E. Nižňanským, 2001, 2003) a ďalších. Je nositeľom Radu Ľudovíta Štúra I. triedy.

Streda 15. 2. | 18.00
Film × História
Úvod a komentár k filmu, diskusia: Petra Hanáková (SNG), Michal Schvarc (Historický ústav SAV)
Film v nemeckom jazyku s tlmočením do slovenčiny.

2 alebo 3 veci, ktoré o ňom viem (2 oder 3 Dinge, die ich von ihm weiß)
Réžia: Malte Ludin, 2004, 85´, kamera Franz Lustig (Svarc Film GbR)

Film 2 alebo 3 veci, ktoré o ňom viem nakrútil Malte Ludin, syn Hannsa Elarda Ludina, ktorý bol v rokoch 1941 – 1945 nemeckým vyslancom v Bratislave, t. j. prevodovou pákou nacistickej politiky na Slovensku a po vojne bol ako vojnový zločinec popravený. Ludin junior, aj napriek nevôli časti svojej rodiny, nakrútil (psychoanalytický?) dokument o tom, čo to znamená mať otca presvedčeného nacistu. Môže byť dokument rodinnou terapiou? A rodinný film spoločenskou terapiou?

PhDr. Michal Schvarc, PhD.

Historik, samostatný vedecký pracovník Historického ústavu SAV v Bratislave, vo vedecko-výskumnej práci sa venuje najmä nemeckej menšine na Slovensku v rokoch 1918 – 1945, slovensko-nemeckým vzťahom v období rokov 1938 – 1945 a nacionálno-socialistickej „Volkstumspolitik“ v strednej a juhovýchodnej Európe medzi rokmi 1939 – 1945; spolupodieľal sa na príprave scenárov stálych expozícií a výstav v Múzeu SNP a v Múzeu kultúry karpatských Nemcov v Bratislave.

Mapa podujatia

Vložené
16. január 2017
0
254
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím