Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Začiatok | 18.10.2019 18:00 |
Koniec | 13.11.2019 23:59 |
Miesto | T3 – kultúrny prostriedok |
Adresa | Trnavské mýtoBratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Výstava |
Kontakt | Jana Babušiaková 0905 539 166 |
T3-kultúrny prostriedok ako multifunkčný priestor v širšom centre mesta ponúka od roku 2017 Bratislavčanom možnosť spoznať súčasnú alternatívnu kultúru mimo tradičných priestorov. Mladí umelci vstupujú do nevšedného priestoru bývalej električky so site specific inštaláciami a cieľom využiť špecifiká, ktoré v sebe nesie jeho umiestnenie v centre rozvíjajúceho sa mesta na najväčšej dopravnej tepne Bratislavy.
Exteriérová inštalácia Deany Kolenčíkovej na Trnavskom mýte reaguje na odstavený električkový vozeň ako bývalú súčasť dopravného systému, ktorý primárne slúži na rýchle dopravenie z bodu A do bodu B. Rýchlosť a spomalenie sa stalo inšpiráciou jej intervencie, pričom ich význam prenáša z roviny transportu do roviny konzumu a nákupného správania súčasného človeka s dôrazom na tzv. rýchlu módu, pre ktorú je typické rýchle striedanie kolekcií a lacná produkcia.
S vozňom pracuje ako so symbolom, ale zároveň ho využíva ako podstavec, na ktorý umiestňuje inštaláciu, vytvorenú z najbežnejších zložiek našich šatníkov. Imitáciou šnúry na sušenie prádla vychyľuje vozeň z jeho pôvodnej funkcie a kusy odevu mení na verejné komunikačné médium, hlásajúce posolstvo o tom, že rýchla móda môže mať za následky vykoľajenie celej spoločnosti.
Kolenčíková upozorňuje na ukotvenie Bratislavy v sieti týchto globálnych vzťahov a na našu spoluúčasť na nich, ktorú si často vnorení do lokálneho priestoru neuvedomujeme. Neďaleká Tržnica, ako symbol miestnych ekonomických vzťahov, už totiž dávno neponúka len lokálne produkty ale často i odevy, privezené z druhej strany sveta, ktoré môžeme zakúpiť u miestnej známej trhovkyne. Globálny trh sa nám stal dôverným priestorom.
Autorkinou odpoveďou na túto situáciu je dôraz na skutočnú lokálnosť. Súčasťou vernisáže je i večera, pripravená autorkou zo surovín, nakúpených výlučne v Tržnici. Na túto večeru prizýva i miestnu komunitu predajcov Tržnice s cieľom posilniť miestne komunitné vzťahy, ktoré sa tak môžu stať pilierom nielen miestnej drobnej ekonomiky, ale najmä medzispoločenského a medzigeneračného zblíženia.
Deana Kolenčíková (*1990) študovala na VŠVU v Bratislave, absolvovala stáže na Akademie der bildenden Kunst v Rakúsku a na Nottingham Trent University vo Veľkej Británii. Vo svojej tvorbe sa zo začiatku venovala prevažne fotografii, ale časom sa stala len jedným z médií, ktorým sa venuje. Často sa zaoberá inštaláciami a intervenciami do verejného priestoru a vo svojich prácach reaguje na rôznorodé sociálne, spoločenské a politické problémy konkrétneho miesta, na ktorom sa nachádza.
Kurátorka: Jana Babušiaková
Výstava vznikla s finančnou podporou BSK.