Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Začiatok | 17.4.2019 19:00 |
Koniec | 7.6.2019 19:00 |
Miesto | Galéria Jaroslava Fragnera |
Adresa | Betlémské námestie 169/5A, Praha, Česká republika |
Druh podujatia | Výstava |
Kontakt | Galerie Jaroslava Fragnera +420 222 222 157 gjf@gjf.cz |
Galéria Jaroslava Fragnera bude od 17. apríla prezentovať práce renomovaného holandského štúdia Benthem Crouwel Architects, ktoré patrí k medzinárodne rešpektovaným odborníkom na verejné stavby a mestské plánovanie. Sú oceňované pre rekonštrukcie, prestavby aj nové realizácie, ktoré vždy tvoria s rešpektom k mestskej krajine. Sú podpísaný napríklad pod realizáciami nádražných terminálov v Haagu, Rotterdame, Amsterdame, Utrechte či Delfte, nových liniek metra v Amsterdame alebo Paríži alebo citlivom rozšírení domu Anny Frankovej.
Výstavu doplní hneď v deň jej zahájenia 17. apríla od 19.00 hod. v priestore CAMP aj prednáška jedného zo zakladateľov štúdia Melse Crouwela. Obidve akcie majú jednoduchú úlohu: byť inšpiráciou nielen pre študentov, ale hlavne pre zodpovedné inštitúcie a politikov, ktorí rozhodujú o dopravných stavbách v našej zemi. Kvalitný urbanizmus miest je treba stavať na kvalitnej dopravnej infraštruktúre. To sa v Českej republike bohužiaľ ani 30 rokov po revolúcií príliš nedarí, pripomeňme diaľničnú aj železničnú sieť. A keby naviac hovorili o estetickej nadhodnote, tak to už by sa dostali iba do roviny teórií, ktoré sú prednášané českými expertmi na školách.
Nulová estetizácia dopravných stavieb, nepochopenie jej významu a nutné previazanosti s urbanizmom miest, predražené a z estetického hľadiska nevábne projekty, okrem niekoľko málo výnimiek – to je stav, v ktorom sa už dlho nachádzame. Prečo nehľadať poučenie z úspešných a funkčných modelov a realizácií v Švajčiarsku, Rakúsku, Nórsku alebo Holandsku? Prečo novú linku metra D nekonzultujeme s expertmi zo zahraničia, keď ich sami nemáme?
Benthem Crouwel Architects už viac ako tri desaťročia vytvára inovatívne, flexibilné a efektívne návrhy, ktoré musia spĺňať vysoké štandardy a zložité požiadavky užívateľov. Ich oblasť práce sa rozširuje od verejných budov až po infraštruktúrne projekty a mestské územné plány. Ak už renovujú, modernizujú stavbu alebo navrhujú celkom novú štruktúru, hľadajú vždy jasné, jedinečné a efektívne riešenia. Niektoré z ich návrhov sú zdržanlivé, ako napríklad rozšírenie domu Anny Frankovej, zatiaľ čo iné sú výrazné kultové stavby ako Bergbau Museum alebo Ziggo Dome. V rôznych projektoch preukazujú, že kombinácie starých a nových prvkov môžu viesť k veľmi udržateľným budovám, ktoré harmonicky splynú s okolím a prispôsobia sa novým spôsobom využitia (viď. rekonštrukcia a prístavba Stedelijk múzea v Amsterdame).
Staré a nové budovy tvoria súčasť mestskej morfológie, ktorú v BCA plne rešpektujú. Rozvíjajú architektúru tak, aby vytvorili nový mestský charakter a prispeli tak k budúcnosti (napr. vplyv staníc metra na rozvoj okolia). Neočakávané kvality sa často prejavujú v procese navrhovania aj plánovania a poskytujú impulzy pre mestské prostredie alebo pre obyvateľov budovy.
Prezentácia Benthem Crouwel Architects v Českej republike bude zameraná predovšetkým na infraštruktúrne projekty a predstavia inšpiratívne stavby, ktoré by mali zmeniť pohľad českej odbornej verejnosti a politikov na tento segment architektúry. Portfólio dopravných projektov siaha od letiska Schiphol (realizácie jednotlivých stavieb v priebehu 30 rokov na základe projektu BCA) cez nádražie a terminály v Utrechte, Haagu, Rotterdame, Amsterdame alebo New Yorku až k novým linkám metra v Amsterdame a Paríži. Na výstave budú predstavené taktiež kultové stavby múzeí (napr. Stedelijk, De Pont, Anny Frankovej, Berg Museum), stavby pre akademickú sféru (univerzitné stavby v Amsterdame či Nijmegene) a aktuálne projekty.
Výstavný program Galérie Jaroslava Fragnera hľadá hlbšie prepojenie so životom celej spoločnosti, čo predstavuje sektory verejného priestoru, dopravnej a kultúrnej infraštruktúry. Preto bol taktiež založený Landscape festival; tohtoročný ročník sa koná v Ostrave, budúci rok opäť v Prahe na tému rozpadnutých infraštruktúr medzi mestskými časťami. Na tohtoročnú konferenciu v rámci Bienále experimentálnej architektúry, ktorú GJF usporadúva v júni, prídu experti zo štúdia Snøhetta a UNStudia a budú prednášať taktiež o inováciách v dopravnej infraštruktúre.
v spolupráci s / IPR Praha a veľvyslanectvom Holandského kráľovstva
za podpory / Karlin Group, mmcité+ a designcité+