Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Komentár redakcie: Problematika honorárových poriadkov je v našej komunite intenzívne sledovanou témou. Od nálezu Európskej komisie, ktorá dávnejšie vydala verdikt, že honorárové poriadky architektov javia znaky “trustových dohôd o cenách”, obmedzujúcich voľnú hospodársku súťaž, museli byť honorárové poriadky stiahnuté z oficiálnych stránok stavovských organizácií v jednotlivých štátoch EU. Výnimkou bola Spolková republika Nemecko. Tá si v prístupových konaniach pri vstupe do Európskej únie vyjednala výnimku, pretože nemecký HOAI (Honorarordnung für Architekten und Ingenieure) bol na domácom trhu dlhodobo používaným (a metodicky široko medzinárodne rešpektovaným) nástrojom. Jeho legislatívna účinnosť bola potvrdená aj schválením v nemeckom parlamente. Spolu s balíkom ostatných prístupových právnych dokumentov sa stal súčasťou legislatívy, ktorou sa doteraz riadili pravidlá v Spolkovej republike Nemecko.
4. júla 2019 vydal Európsky súdny dvor rozsudok v prípade súdneho sporu medzi Európskou komisiou a Nemeckom vo veci fixných honorárov pre architektov a projektantov (HOAI). Rozhodol, že používaním HOAI Nemecko porušuje smernicu o službách.
Prinášame stanovisko Architektonickej rady Európy, ktorá sa nestotožňuje s rozsudkom, víta však niektoré zaujímavé aspekty rozhodnutia Európskeho súdneho dvora vo veci nemeckých fixných honorárov (HOAI), ktoré ponúkajú nové možnosti pre regulácie vrámci týchto profesií.
V júni 2015 začala Európska komisia konanie proti Nemecku, kvôli porušeniu minimálnej výšky honorárov pre architektov a projektantov (Honorarordnung für Architekten und Ingenieure – HOAI), čo údajne bráni profesionálom z iných členských štátov únie poskytnúť svoje služby v tejto krajine.
Vláda Nemecka, asociácia nemeckých architektov a projektantov a ACE argumentovala, že neexistujú žiadne dôkazy, že cezhraničné aktivitu sú negatívne ovplyvnené uplatňovaním honorárových sadzobníkov. Naopak, pomáhajú k ochrane zákazníka vďaka transparentnosti výšky honorárov, stálosti poplatkov za návrh a podporujú cezhraničné aktivity vďaka smernici a návodom pre tieto služby. Podľa rozsudku Európskeho súdu zo 4. júla 2019 Nemecká spolková republika nedokázala zabezpečiť to, že minimálna výška honorárov za spomínané služby je vhodná na dosiahnutie objektívnej garancie vysokej kvality vykonanej služby, na ochranu zákazníkov a aj to, že maximálna výška honoráru nemôže byť považovaná za objektívnu.
Rozsudok Európskeho súdneho dvora bol vynesený 4. júla. Ním bolo rozhodnuté: Nemecká spolková republika zlyhala v dokazovaní, že minimálna výška honorárov stanovená HOAI je vhodná na dosiahnutie cieľa garancie vysokej kvality projekčných služieb a ochrany zákazníkov a taktiež, že maximálne poplatky nemôžu byť považované za primerané.
ACE však víta nasledujúce body rozhodnutia:
Stanovisko Architektonickej rady Európy i verdikt Európskeho súdneho dvora prikladáme aj v originálnej podobe: