Advertorial

BIGMAT International Architecture Award 2025 - prihlasovanie

Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...

Tvárnice Silka pomohli výrazne urýchliť hrubú stavbu bytového domu v centre Bratislavy

Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...

Tradičná slovenská architektúra sa v Lietave snúbi s vysokými požiadavkami na súčasné bývanie

Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...

NEXUM - novinka v portfóliu industriálnych priečok Dorsis Digero

Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...

Kľučka ERA z dielne M&T ako odraz súčasnej éry

Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...

Nová kolekcia Linfa: opticky ľahká a mimoriadne odolná

Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.

Rodinný dom Villa Mia – vzhľad a funkcie v harmóni

Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov

Nové Internorm okno HF 520 ocenené nemeckou cenou za dizajn German Design Award

Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.

Rastúci trend coworkingových kancelárií v Českej a Slovenskej republike

Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu

Kľučka ako ikona

ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou

Okná od spoločnosti Rehau boli opäť ocenené za inovatívnu udržateľnosť

REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Honorárové súvislosti 2 (Spôsob určenia primeraného honoráru)

Alebo o potrebe referenčného honorárového poriadku. Či o tradíciách - "Ustanovení o honorářích za práce architektonické" z roku 1948.
Honorár
Red 123.04.2016
31370+19
Honorárové súvislosti  2 (Spôsob určenia primeraného honoráru)

Honorár sa určuje rôznym spôsobom. Percentom z celkových nákladov stavby, časovým honorárom za čas strávený na návrhu a projektových prácach, prípadne inakšie, alebo kombináciou týchto metód.

Časový honorár je jednoduchá metóda. Nikdy však obe zmluvné strany nevedia dopredu, koľko to bude stáť a trvať. V priebehu času sa objavujú stále ďalšie nové skutočnosti a ďalšie nové práce na projekte. Odporučené výšky štandardných hodinových sadzieb nájdete tu.

Väčšina používaných a najrozšírenejších metodík určuje primeraný honorár ako určené percento z celkových nákladov stavby. Za túto čiastku je architekt povinný vykonať všetky dohodnuté úkony. Je to transparentné riešenie, s jednoznačným určením pravidiel a povinností bez inflačných, kurzových a iných nepredvídateľných vplyvov. Na druhý pohľad sa môže zdať, že architekt sa bude snažiť zvyšovať náklady stavby, aby si zvýšil odmenu. Tomu sa dá jednoducho predísť tým, že pred každou etapou prác sa fixne stanovia náklady stavby na základe objemových (plošných) ukazovateľov a príslušných dohodnutých cien (pomôckou môžu byť aj preukázateľné štatistické ukazovatele z obdobných, už zrealizovaných typologických druhov stavieb). Priebeh závislosti honoráru od kategórie stavby a jej veľkosti je znázornený tu. Online výpočet môžete urobiť tu.

Kombinácia metód sa používa najmä vtedy, ak rozsah niektorých etáp nie je dopredu zrejmý. Napríklad autorský dozor sa dá stanoviť aj ako pomerná  fixná suma, určená na základe veľkosti a náročnosti stavby. Tá istá tavba sa však môže stavať niekedy rok, niekedy desať rokov (a pri takejto neurčitosti je logickejšie výkony spojené s dozorovaním stanoviť časovým honorárom).  

Špecifickým spôsobom stanovovania honoráru  je česká Kalkulačka pro architekty a jejich klienty (nájdete ju tu). Zaujímavá kombinácia, kde sa po dosadení údajov o stavbe vypočíta predbežná časová náročnosť projektových fáz. Po dosadení priemernej hodinovej sadzby (konkrétneho architektonického ateliéru) dostaneme príslušný výpočet celkovej výšky honoráru. Je to  zaujímavé hybridné riešenie, ktoré nepracuje so skutočne stráveným časom na zákazke, ale stanovuje primeraný podiel z celkových nákladov na honorár - vypočítaný však nie priamo, ale cez určenie “predbežnej časovej náročnosti” a následným dosadením “hodinovej sadzby”. V princípe je to štandardný honorárový poriadok, modifikovateľný o  individuálnu hodinovú sadzbu ateliéru. 

Honorárové poriadky majú v medzinárodnom kontexte dlhú históriu. Najprepracovanejšiu metodiku majú Nemci. Ich HOAI (viac informácií tu) je medzinárodným etalónom. Systematická práca na honorárových poriadkoch v Nemecku prebieha už skoro celé storočie. Dá sa povedať, že aj drvivá väčšina iných objektivizovaných nástrojov na určenie primeraného honoráru vychádza z obdobných princípov, aké sú v HOAI. A najmä za ozaj dlhú dobu používania sa aj v praxi overila platnosť a praktickosť použitých nástrojov a najmä ich korelácia s realitou.

Žiaľ, mnohé zmenil nález Európskej komisie, ktorá zatiaľ postavila honorárové poriadky profesných komôr do polohy “trustových dohôd o cenách” (mimo nemeckého HOAI ktorý bol ošetrený v prístupových dohodách Nemeckej republiky do EU a schválený národným parlamentom). V súlade s európskou (a národnou) legislatívou však fungujú nezávislé metodiky (napríklad náš www.archinfo.sk). Tieto nástroje sú mimoriadne dôležité pre stanovenie referenčnej úrovne primeranej výšky honoráru. Bez takéhoto referenčného kritéria, založeného na objektívnych technických kritériách, sa nedá porovnávať primeranosť ponúk, ani plánovať predpokladané investičné prostriedky. 

Aj v našich zemepisných šírkach má tradícia honorárových poriadkov dlhú históriu (aj keď názvy boli rôzne). Československá republika už od svojho vzniku patrila medzi štáty, ktoré systematicky pracovali na pravidlách určených pre jednotivé hospodárske oblasti. Verbálne sú spomínané pravidlá pre určovanie cien aj v stavebníctve už od začiatku 20. rokov. Originál honorárových poriadkov z medzivojnového obdobia zatiaľ nemáme k dispozícii. Predpokladáme však, že sa neodlišovali od bežných európskych štandardov.

O mnohom môže napovedať zachovaný exemplár “Ustanovení o honorářích za práce architektonické”, ktoré vám môžeme dnes predstaviť aj za pričinenia Igora Krpelána, ktorý brožúrku zachránil. Tento honorárový poriadok verejne vydal ako nástroj pre verejnosť architekt Antonín J. Hofírek v Brněnské tiskárne v Brne v roku 1948.

Táto drobná brožúrka je však už plnohodnotným honorárovým poriadkom, úplne v zhode s poslaním, ktorému bola určená. Osobne som presvedčený, že ak by sme ho chceli uplatniť dnes, nič by nestratil zo svojej použiteľnosti. “Ustanovení o honorářích za práce architektonické” si môžete pozrieť na nasledujúcich skenoch:

Je logické, že primeraný honorár môžeme určiť rôznym spôsobom. Časovým alebo fixným (pomerným) výpočtom…, či kombináciou rôznych metód. 

Architekt aj investor ihneď na začiatku svojich jednaní potrebujú transparentný, verejne prístupný nástroj na jeho stanovenie. Forma nie je dôležitá. Dôležitý je konsenzus. Vôľa mať niečo, čo bude referenciou pre určenie východiskovej hodnoty honoráru, ktorý by mal odrážať primeranosť vo vzťahu k navrhovanému objektu. Potom môže ešte pokračovať ďalšie dohodovacie konanie, kde sa zúčastnené strany už snažia uplatniť individuálne argumenty smerujúce k výslednej, konečnej cene.

Nech sa však časom (aj legislatívne) prijme akékoľvek riešenie, je zrejmé, že ak má objektívne odrážať skutočnosť, tak sa nemôže zásadne odlišovať od toho, čo sa aj prakticky v priebehu posledného storočia vyskúšalo. Čo potvrdilo svoju platnosť, praktickosť i zhodu s realitou.

Štefan Moravčík (písané pre Informácie Slovenskej komory architektov).

Vložené
18. apríl 2016
0
3137

Načítavam diskusiu...

Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím