Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Spoločnosť Milt nielen sleduje súčasné trendy, ale aktívne prispieva aj k ich tvorbe.
Adriana Debnárová študovala na Katedre architektonickej tvorby VŠVU v ateliéri architektúry II pod vedením Petra Steca. Medzinárodnú cenu získala za projekt Architektúra a extrémne podmienky, ktorý bol minulý rok odmenený Cenou rektora VŠVU za najlepšie diplomové práce 2014.
Projekt mladej Adriany je zameraný na nepriaznivé podmienky púšte, jej nehostinnosť a nedostatok zdrojov. Jej riešením je návrh robota, ktorý využíva energie a materiály, ktoré sa nachádzajú práve v tejto oblasti. Robot pracuje na princípe 3D tlačiarne. Využíva to najsilnejšie čo púšť ponúka, slnečné svetlo koncentrované šošovkou, ktoré dokáže rozpustiť piesok a tak vytvoriť veľmi pevný materiál podobný sklu na povrchu piesočných dutín. Vďaka tomu je možné vytvoriť priestor pre život priamo vo vyhĺbených dunách. Tento jedinečný návrh a samotný projekt tak umožňujú dostať život do doposiaľ neobývateľných púštnych miest.
Robot používa na spekanie piesku Fresnelove (alternatívne iné) šošovky. Koncentrovaný svetelný lúč dosahuje v mieste ohniska 1600 stupňov Celzia.
Proces môže postupovať v priebehu rokov nasledovným spôsobom:
Schématické znázornenie jednotlivých typov priestorov, ktoré môžu vzniknúť:
Rezopohľad na výsledok:
V tomto ročníku Archiprix International dostali organizátori rekordný počet projektov - 351 z 87 krajín. Medzinárodná porota, zložená z odborníkov zo Španielska, Indie, Číny a Francúzska, sa oboznámila so všetkými predloženými projektmi na univerzite v Madride (ETSAM|UPM - Escuela Superior de Arquitectura Técnica de Madrid, Universidad Politécnica de Madrid), ktorá bola spoluorganizátorom ôsmeho ročníka Archiprix International. Z nich nominovala 21 projektov na cenu Hunter Douglas Awards, z ktorých sedem získalo prestížne ocenenie.
Modelovanie vzniku štruktúr v piesku v ateliéri:
Členovia poroty si všimli, že mnohé z absolventských projektov svedčia o silnom politickom a sociálnom povedomí projektantov aj o ich záujme o životné prostredie. Že súťažiaci nechcú byť len dobrými architektmi, ale aj dobrými občanmi. Predložené práce tiež ukázali u autorov dobrú znalosť technológií, ktorá je v súčasnosti k dispozícii na realizáciu ich návrhov. Pri výbere víťazných projektov porota hľadala také, ktoré odrážajú individuálny a osobný jazyk dizajnérov s jasným zámerom. Víťazi dostali cenu vo forme umeleckého objektu a finančnej odmeny.