Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Adriana Debnárová študovala na Katedre architektonickej tvorby VŠVU v ateliéri architektúry II pod vedením Petra Steca. Medzinárodnú cenu získala za projekt Architektúra a extrémne podmienky, ktorý bol minulý rok odmenený Cenou rektora VŠVU za najlepšie diplomové práce 2014.
Projekt mladej Adriany je zameraný na nepriaznivé podmienky púšte, jej nehostinnosť a nedostatok zdrojov. Jej riešením je návrh robota, ktorý využíva energie a materiály, ktoré sa nachádzajú práve v tejto oblasti. Robot pracuje na princípe 3D tlačiarne. Využíva to najsilnejšie čo púšť ponúka, slnečné svetlo koncentrované šošovkou, ktoré dokáže rozpustiť piesok a tak vytvoriť veľmi pevný materiál podobný sklu na povrchu piesočných dutín. Vďaka tomu je možné vytvoriť priestor pre život priamo vo vyhĺbených dunách. Tento jedinečný návrh a samotný projekt tak umožňujú dostať život do doposiaľ neobývateľných púštnych miest.
Robot používa na spekanie piesku Fresnelove (alternatívne iné) šošovky. Koncentrovaný svetelný lúč dosahuje v mieste ohniska 1600 stupňov Celzia.
Proces môže postupovať v priebehu rokov nasledovným spôsobom:
Schématické znázornenie jednotlivých typov priestorov, ktoré môžu vzniknúť:
Rezopohľad na výsledok:
V tomto ročníku Archiprix International dostali organizátori rekordný počet projektov - 351 z 87 krajín. Medzinárodná porota, zložená z odborníkov zo Španielska, Indie, Číny a Francúzska, sa oboznámila so všetkými predloženými projektmi na univerzite v Madride (ETSAM|UPM - Escuela Superior de Arquitectura Técnica de Madrid, Universidad Politécnica de Madrid), ktorá bola spoluorganizátorom ôsmeho ročníka Archiprix International. Z nich nominovala 21 projektov na cenu Hunter Douglas Awards, z ktorých sedem získalo prestížne ocenenie.
Modelovanie vzniku štruktúr v piesku v ateliéri:
Členovia poroty si všimli, že mnohé z absolventských projektov svedčia o silnom politickom a sociálnom povedomí projektantov aj o ich záujme o životné prostredie. Že súťažiaci nechcú byť len dobrými architektmi, ale aj dobrými občanmi. Predložené práce tiež ukázali u autorov dobrú znalosť technológií, ktorá je v súčasnosti k dispozícii na realizáciu ich návrhov. Pri výbere víťazných projektov porota hľadala také, ktoré odrážajú individuálny a osobný jazyk dizajnérov s jasným zámerom. Víťazi dostali cenu vo forme umeleckého objektu a finančnej odmeny.