Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Text: Ing.arch. Jozef Frtús
Zachované dedičstvo našich otcov
V mnohých našich mestách a dedinách môžeme vidieť pomníky so sochou známeho svätca sv. Jána Nepomuckého. Stoja hlavne pri vodných tokoch.
Český kňaz Ján Nepomucký je skutočná historická osobnosť, ktorý žil v rokoch 1345-1391. Okrem štúdia teológie v Prahe vyštudoval aj cirkevné právo na univerzite v Padove. Pôsobil ako správca viacerých farností v Čechách i ako generálny vikár arcibiskupa v Starom meste v Prahe. Bol osobným spovedníkom manželky vtedajšieho českého kráľa Václava IV., čo sa mu stalo osudným.
Panovník, žijúci bujarým spoločenským životom, chcel krutým mučením spovedníka donútiť prezradenie spovedného tajomstva kráľovnej. Nedosiahol to - kňaz zostal verný svojej kňazskej prísahe. Po ťažkých zraneniach v mučiarni zomiera. Jeho mŕtve telo hodili do Vltavy, kde ho po čase našli rybári vyplavené v blízkosti Karlovho mosta.
V roku 1729 bol statočný kňaz Ján Nepomucký blahorečený vtedajším pápežom Inocentom III. Telesné pozostatky svätca sú uložené v chráme sv. Víta v Prahe.
Kult tohto čestného kňaza sa následne rozšíril nielen v Čechách, ale aj v okolitých štátoch. Jeho osobe sú zasvätené mnohé kostoly a kaplnky aj na Slovensku. Pomníky s jeho sochou sú postavené väčšinou v blízkosti vodných tokov v nádeji ochrany pred záplavami a povodňami.
Jeden z mnohých pomníkov sv. Jána Nepomuckého obohacujúcich vidiecke prostredie našej krajiny stojí aj v obci Podlužany pri Leviciach.
Pôvodný pomník bol postavený v roku 1767 pri miestnom potoku Podlužianka.Vedľa neho stál vysoký štíhly topoľ, ktorý ho chránil pred bleskami.
V časoch totality v roku 1962 pri regulácii potoka pomník premiestnili na nové, nedôstojné miesto. Tam stál vážne poškodený- pieskovcový podstavec i socha samotná boli eróziou značne narušené. Kovové prvky ohrádky a striešky boli skorodované.
Sochársky je postava Jána Nepomuckého stvárnená s charakteristickými atribútmi. Oblečený je v kňazskom rúchu- čiernej sutane a bielej košeli s biretom na hlave.
Cez plecia má prehodený kožúšok. Nad hlavou má päť zlatých hviezd pravdepodobne zodpovedajúcich piatym písmenám latinského slova „tacui“ (mlčal som). V rukách drží kríž s korpusom a palmovou vetvičkou- symbolom víťazstva.
Súčasťou celkovej kompozície pomníka je aj ozdobná kovaná železná ohrádka.
Iniciatívou miestnych rodákov Ing. arch. Jozef Frtúsa a Michala Kupču so súčinnosťou s obcou Podlužany bol pomník premiestnený do dominantnej polohy v blízkosti pôvodného miesta pri potoku Podlužianka.
Architektonický návrh pomníka vypracoval Ing. arch Jozef Frtús, ktorý zreštauroval aj značne zdevastovanú pieskovcovú sochu svätca. Stavebné práce previedla stavebná firma Michala Kupču -Ekoform Levice.
V tomto roku si pripomíname pekné 255.výročie existencie pomníka.
V nedeľu 27. novembra 2022 za účasti mnohých občanov i návštevníkov Podlužian obnovený pomník sv. Jána Nepomuckého slávnostne posvätil banskobystrický dekan Gabriel Brendza.Dedičstvo našich otcov bude dôstojne zachované...