Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Podľa zverejnených štatistík presne 10 677 architektov z celého sveta zamierilo svoje kroky v dňoch 3. - 10. septembra 2017 do juhokórejského Soulu. Vrcholná svetová architektonická organizácia UIA (International Union of Architects) tu poriadala Svetový architektonický kongres a XXVII. valné zhromaždenie.
Nosný program kongresu vychádzal z ústredného motta: „Soul of city“, ktoré bolo rozvinuté do podkategórií: kultúra, budúcnosť a príroda. To, že si miestni organizátori pomohli milou slovnou hračkou je viac ako zrejmé, v slovenčine je to dokonca dokonalé. Celý kongres sa odohrával v multifunkčnom centre COEX v štvrti Gangnam-Gu. Dôležitosť architektúry a rozvoja sídiel podčiarklo už slávnostné otvorenie, na ktorom sa k asi 3 000 prítomným účastníkom priamo prihovoril primátor 10 miliónového Soulu pán Wonsoon Park a cez telemost aj prezident Kórejskej republiky Mun Čä-in. Neboli to len zdvorilostné a prázdne prejavy, na aké sme zvyknutí od našich politikov. Obsahovali veľkú mieru poznania a záujmu o problém vývoja architektúry a udržateľného rozvoja sídiel. Hlavným cieľom kongresu bolo zamyslenie sa nad východiskami vedúcimi k náprave negatívnych javov intenzívneho rozvoja obytných aglomerácií pod vplyvom ekonomickej prosperity, ale aj výraznejšieho protipólu, akým je chudoba a nedostatok. Prinavrátenie, hľadanie, obnova, či znovuobjavenie duše mesta nebude jednoduché. Základným predpokladom pre naplnenie tohto cieľa je spoločné uvedomenie si jeho potreby.
Okrem hlavných podujatí, ktoré sa odohrávali vo veľkej sále „Hala D“ so skromnou kapacitou 4 800 stoličiek, kongres sprevádzala aj veľká architektonická výstava a množstvo tématických seminárov v menších konferenčných miestnostiach. V sekcii, ktorá sa venovala kultúrnemu dedičstvu vystúpil aj prezident Spolku architektov Slovenska Juraj Hermann, ktorý informoval o aktivitách stredoeurópskej architektonickej nadácie V4.
Hlavnými ťahákmi programu boli prednášky svetových architektonických hviezd: Patrika Schumachera, súčasného riaditeľa ateliéru Zaha Hadid Architects (ZHA), Dominique Perraulta a Toyo Ita, ktorý si zo Soulu odniesol zlatú medailu UIA za rok 2017. Všetci vo svojich prednáškach predstavili viacero už realizovaných, či pripravovaných projektov. U ZHA to všetko plynie, prelieva sa, zakrivuje za horizontom. Dominique neostal nič dlžný svojmu výroku: „Chodíme po svojej budúcnosti“, takže všetko čo sa dá je pod zemou. Toyo Ito určite zaujal svojou spätosťou s prírodou a jej inšpiráciami, historickým a materiálovým kontextom. Povesti a kvalite prednášateľov zodpovedala aj primeraná účasť poslucháčov. Aj keď hlavná sála nebola celkom zaplnená, obsadených bolo vždy viac ako 2 500 stoličiek. Len pre doplnenie štatistík je potrebné uviesť, že sprievodné akcie kongresu navštívilo okrem už spomínaných 10 677 registrovaných účastníkov viac ako 13 000 návštevníkov a priaznivcov architektúry. Príjemný zážitok pripravili organizátori aj na záver kongresu. V podvečer ukončenia zahrala pre účastníkov miestna filharmónia a súčasťou záverečného ceremoniálu bola veľkolepá laserová projekcia podporená tanečnými vystúpeniami.
7. septembra 2017 sa viac ako 260 delegátov členských krajín UIA presunulo do mestskej časti Dongdaemun-Gu a to priamo na Dongdaemun Design Plaza, kde sa zahájilo XXVII. valné zhromaždenie. Jeho úvod sprevádzali drobné organizačné nedorozumenia. Bolo zrejmé, že ho už neorganizujú miestni kolegovia, ale celosvetová organizácia.
Počas štyroch dní UIA zhodnotilo predchádzajúce trojročné obdobie a zvolilo nové vedenie a členov vedúcich orgánov UIA. Slovensko bolo v tomto procese zastúpené dvomi hlasmi, ktoré mu prislúchajú na základe počtu členov SAS. Novým prezidentom a nástupcom odchádzajúceho Esa Mohameda sa stal americký architekt, dovtedajší hlavný sekretár UIA, Thomas Vonier.
Záverečný deň zhromaždenia patril 20 minútovým prezentáciám uchádzajúcich sa miest o organizáciu kongresu a valného zhromaždenia v roku 2023. Z piatich kandidátov bola nakoniec po štyroch kolách hlasovania úspešná dánska Kodaň. Konkurovali jej Antalya z Turecka, Baku z Adzerbajdžanu, Kuala Lumpur z Malajzie a Lausanne zo Švajčiarska.
Nemalou mierou k úspechu obidvoch podujatí prispelo samotné mesto Soul. Napriek jeho dimenzii ich priebeh bolo cítiť v celom priestore, v ktorom sa účastníci pohybovali a to vďaka premyslenej propagácii vrátane desiatok dobrovoľníkov, ktorí boli nápomocní v okolí kongresových centier. Nechýbali ani sprievodné výstavy priamo v uliciach mesta. Nepriamu podporu zabezpečovala všade prítomná rozmanitá architektúra od miestnych, ale aj svetových tvorcov. Niet azda súčasnej svetovej architektonickej osobnosti, ktorá by v tomto meste nemala zrealizovaný svoj projekt vrátane prednášajúceho Dominique Perraulta a ZHA s azda najväčšou pýchou dnešného Soulu - Dongdaemun Design Plaza.
Zakladajúce zhromaždenie UIA sa konalo už roku 1948 v Švajčiarskom Lausanne. To nasledujúce bude roku 2020 v brazílskom Rio de Janeiro. Prajem všetkým kolegom, ktorí budú merať cestu do Ria, aby zažili rovnako priateľskú a inšpiratívnu atmosféru, akú mali možnosť zažiť kolegovia v Soule. Atmosféru, ktorú vytvorili nielen miestni organizátori ochotní vždy pomôcť a poradiť, ale aj samotní účastníci a návštevníci - architekti z celého sveta.
Sprievodné fotografie:
Text: Igor Teplan
Fotografie: Igor Teplan, Eva Teplanová