Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Aliancia Stará Tržnica a Inštitút SGI v Bratislave predstavili svoj spoločný projekt Živé námestie, ktorý má byť východiskom pre revitalizáciu Námestia SNP a Kamenného námestia na funkčný a prístupný mestský priestor. Projekt vznikal vyše dva roky, a to v spolupráci s architektonickými štúdiom 2021 a Laboratóriom architektúry krajiny, no participovalo na ňom aj Hlavné mesto Bratislava.
Množstvo vykonanej práce, zozbierané podklady a zozbierané informácie sú dobrým základom pre ďaľši rozvoj ťažiskového priestoru v bratislavskom Starom meste. Projekt má za cieľ riešiť súčasný akútny zlý stav námestí. Autori pracovali na čiastkových návrhoch s vedomím, že zmeny budú prechodné a skutočné dlhodobé riešenie prinesie až otvorená medzinárodná súťaž návrhov.
"Napriek tomu zásahy, ktoré navrhujeme teraz, majú hodnotu, môžu ukázať potenciál a hodnotu priestoru pre mesto," dodávajú iniciátori projektu.
Rozsiahly elaborát vznikol aj na základe spracovania podnetov a návrhov od odbornej verejnosti, obyvateľov, či návštevníkov mesta. Na základe dlhoročných analýz a prieskumov predkladá možnosti ako na Námestí SNP a Kamennom námestí nenáročnými zmenami vytvoriť zjednotený verejný priestor.
Východiská
Počas dvoch rokov členovia realizačného tímu zozbierali množstvo dát a podkladov. Uskutočnil sa zber a analýza navrhovaných projektov z minulosti, ako aj mapovanie súčasného stavu námestia.
Informácie a podnety boli zbierané aj v spolupráci s odborníkmi a verejnosťou. Uskutočnilo sa 138 pracovných stretnutí, dotazník o námestiach vyplnilo 1087 respondentov, súčasťou boli tiež náučné vychádzky, fokusové skupiny v Seniorcentre, rodinnom centre Prešporkovo, ako aj so skupinami zrakovo postihnutých a imobilných. Ďalšie zdroje zahŕňajú tiež portál Odkaz pre starostu, viescovidis.sk a zber informácií o príjemných a nepríjemných bodoch na námestiach, ktoré ľudia vyznačovali na mape počas sobotných trhov v Starej tržnici.
Zozbierané informácie boli následne umiestnené do dátovej mapy, pocitovej mapy, 3D modelu námestia, právnej analýzy a dendrologického prieskumu 172 stromov na námestiach.
Výsledkom všetkých spomenutých aktivít sú stovky strán dokumentov, ktoré sú voľne prístupné na stránke projektu.
„Najzaujímavejšie na projekte bolo to, že po zozbieraní dát a konzultáciách s odborníkmi sa ako najefektívnejšie ukázali tie najjednoduchšie riešenia,” hovorí Ctibor Košťál z Inštitútu SGI. Súčasťou projektu sú okrem stoviek strán dát a analýz aj viaceré obdobné “Quick Wins” riešenia. Ide o návrhy, ktoré dokážu významnou mierou prispieť k zlepšeniu podmienok na námestiach a zároveň nie sú finančne ani časovo náročné.
Quick Wins - časovo aj finančne nenáročné riešenia
Súčasťou projektu je viacero takýchto návrhov, medzi nimi zjednotenie námestí, a to redukciou súčasných 61 typov mobiliáru na 12 štandardných typov. Výraznou zmenou by bola tiež redukcia už približne 9,5% parkovacích miest. Voľné parkovacie miesta by mohli byť presunuté do vrchnej časti Námestia SNP, vďaka čomu by šoféri okamžite videli, či voľné parkovacie miesto nájdu. Obmedzil by sa tým pohyb áut v dolnej časti námestia.
Regulácia automobilovej dopravy je pritom jedným z krokov, ako podporiť vznik sociálnych interakcií. Ďalšie riešenia zahŕňajú uprednostnenie chodcov v dolnej časti Námestia SNP, vytvorenie zimného (stáleho) a letného (mobilného) sedenia podobne ako pred Starou tržnicou aj v ďalších častiach námestia, orez stromov a krov, ako aj inštaláciu dodatočného osvetlenia z dôvodu zabezpečenia väčšej viditeľnosti, či inštaláciu detského ihriska v priestore na Kamennom námestí. Ihriská sú priestorom na nadväzovanie vzťahov, či už medzi deťmi, alebo dospelými a druhotne tiež slúžia ako sociálna kontrola. Detské ihrisko by malo byť ohradené prirodzenou zábranou, stálym sedením, ktoré zároveň slúži na oddych. Na Kamennom námestí by tiež malo dôjsť k zjednoteniu kioskov a výberu takých nájomcov, ktorí na námestie prilákajú rôznorodé cieľové skupiny.
Dôležitým bodom je vytvorenie tzv. lokálnej správy námestia, ktorá bude schopná aktívne reagovať na vzniknuté problémy a nedostatky, zabezpečiť opravy a údržbu, ako aj aktívne pripravovať program na námestí a presadzovať verejný záujem v jeho správe.
Vyhotovené podklady a zozbierané informácie môžu tiež slúžiť ako východiskový bod pre verejnú architektonicko-urbanistickú súťaž. Tá by mala byť legitímnym nástrojom na vytvorenie dlhodobej stratégie a komplexných riešení budúcnosti námestí.
Celý projekt, vrátane zozbieraných dát a navrhovaných “Quick Wins” riešení je voľne dostupný na www.zivenamestie.sk