Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Iniciatíva ARCHDATA vznikla s cieľom mapovať reálny obraz o stave architektonickej profesie na Slovensku. Dnes prinášame výsledky prvej etapy prieskumu.
V priebehu mája a júna (2020) sme oslovili architektov na Slovensku dotazníkovým prieskumom o architektonickej praxi a vplyvoch pandémie COVID-19 na výkon povolania. Pandémia spôsobila zdravotnú a evidentne aj ekonomickú krízu. Bola tiež príležitosťou na krátke spomalenie a položenie si možno až existenčných otázok. Otázky v dotazníku sme sformulovali tak, aby sme účastníkom prieskumu dali príležitosť zamyslieť sa nad spôsobom vykonávania profesie. Vzhľadom na vysoký počet respondentov poskytujú odpovede aktuálny obraz praxe.
Dlhodobo úspešné prevádzkovanie architektonickej praxe je podmienené mnohými faktormi, vrátane účinnej obhajoby podmienok pre prácu architektov, zomknutosti a spolupatričnosti profesie ako celku.
Atomizácia a individualizácia architektonickej profesie je pre našu profesiu kritická. Po rozpade systému kolektivizovanej praxe sme v 90-tych rokoch 20. storočia prebrali väčšinový európsky model. Prax vykonávame prostredníctvom autorizácie v samosprávnej stavovskej inštitúcii - Slovenskej komore architektov.
Profesijná samospráva však znamená koniec spoliehania sa na cudzie autority a vonkajšie rozhodnutia. Jej princípom je naopak - aktívny prístup. Uchopenie aktivity a zodpovednosti do vlastných rúk. Nepochopenie samosprávneho princípu pri zastupovaní záujmov profesie a nezáujem architektov aktívne sa zúčastňovať samosprávnych procesov sú charakteristickým slabým miestom nášho stavu.
Spoločné problémy vyžadujú spoločné riešenia. Či sú to otázky etického, ekonomického, právneho, pracovno-právneho, alebo kultúrno-spoločenského charakteru, našou snahou bude ich identifikovať a zhromaždiť k nim potrebné dáta a argumenty. Bez nich bude profesia architekta naďalej vystavená nereprezentatívnosti názorov s následkami intuitívnych, okamžitých riešení.
Veríme, že lepším poznaním Vašich názorov (za pomoci využitia takýchto participatívnych metód) dokážeme spolu účinnejšie argumentovať pri presadzovaní oprávnených požiadaviek, aj pri tvorbe a obhajobe kvalitného vystavaného prostredia a hmotnej kultúry.
Ďakujeme všetkým kolegyniam a kolegom, ktorí odoslali svoje odpovede na dotazník. Dúfame, že sa k iniciatíve postupne pridajú aj tí, čo zaváhali. Aj tí, ktorí ju zatiaľ z rôznych pohnútok odmietli. Aby sme vedeli získať verný obraz a "reálne čísla" o stave profesie. V prospech všetkých.
Skrátený záznam z predstavenia prieskumu na vernisáži výstavy CE.ZA.AR v Centre architekta Ladislava E. Hudeca (CALEH) v Banskej Bystrici si môžete pozrieť na odkaze https://youtu.be/1up9IcG1NnQ, alebo priamo kliknutím na nasledujúci obrázok:
O ďalších krokoch iniciatívy ARCHDATA Vás budeme informovať prostredníctvom nášho architektonického portálu aj naďalej.
Návrhy a pripomienky k prieskumu privítame na e-mailovej adrese archdata@archdata.sk (alebo aj priamo v redakcii).
Výsledky úvodného mapovania aktuálneho stavu architektonickej profesie na Slovensku prostredníctvom projektu ARCHDATA majú nasledovnú podobu: