Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Architektonická rada Európy zverejnila výsledky svojej porovnávacej štúdie o architektonickej profesii v Európe – Sector Study 2020. Vďaka početnej účasti slovenských architektov v minuloročnom prieskume, môžeme so štvorročným odstupom opäť skonfrontovať niektoré parametre našej profesie s väčšinou európskych krajín.
Každý profesionál činný v oblasti architektúry by si mal prezentovanú štúdiu pozorne preštudovať. Využiť priamu možnosť získať spätnú reflexiu o slovenskej realite v porovnaní s okolitým európskym kontextom...
Napriek tomu, že je to štatistický “úradný dokument”, výstupy sú naozaj kvalitne spracované. Prehľadné, doplnené názornou ikonografiou.
Sector Study 2020 je k dispozícii v rôznych formátoch - na prezeranie, na stiahnutie a ako webová aplikácia ACE Observatory.
Ako v porovnaní s európskymi kolegami obstáli slovenskí architekti?
Z prieskumu je vidieť, že v mnohých ukazovateľoch sa vyrovnáme európskemu priemeru, v niektorých (napr. v podiele obchodných spoločností s ručením obmedzeným) sme aj nadpriemerní.
Typicky zaostávame v otázke honorárov a zárobkov, ale rovnako aj v pomere počtu (autorizovaných) architektov k celkovému počtu obyvateľov, ktorý máme najnižší v Európe.
Najväčší prepad oproti iným krajinám máme štatisticky v podiele architektonického trhu na celkovom objeme stavebného sektora. S našim 0,19 percentným podielom (najnižším v porovnaní) sme na štvrtine európskeho priemeru. V spojitosti s faktom, že na Slovensku je v architektonickom trhu započítaný aj vysoký podiel inžinierskych služieb, je tento ukazovateľ alarmujúcou hypotézou o systémovej nekompatibilite našej praxe a honorárov s ostatnou Európou.
Na overenie výsledkov sektorovej štúdie ACE uskutočníme v rámci iniciatívy Archdata v poradí druhý dotazníkový prieskum Architektonická profesia na Slovensku. Zakladáme tým tradíciu pravidelných profesijných prieskumov pre architektov. Do pilotného dotazníka sa v roku 2020 zapojilo vyše 540 architektov a ateliérov. Tohoročný dotazník je zostavený s dôrazom na získanie dát o celkovom obrate, nákladoch a honorároch a ich štruktúre v architektúre. Prieskum bude distribuovaný v priebehu mája.
Kornel Kobák
Štefan Moravčík
Výsledky porovnávacej štúdie o architektonickej profesii v Európe – Sector Study 2020 si podrobnejšie môžete preštudovať priamo v nasledujúcom dokumente:
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu