Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
V článku prinášame krátky súhrn a predstavujeme jednotlivých laureátov, ktorý si za prísnych pandemických opatrení prevzali ceny v Sieni Dušana Jurkoviča.
Cenu Dušana Jurkoviča udelil Spolok architektov Slovenska už 54. krát. Architektonická cena s najväčšou tradíciou u nás sa udeľuje autorovi, alebo autorskému kolektívu za dielo, ktoré prispieva k zvýšeniu úrovne a prestíže architektonickej tvorby na Slovensku.
Cenu Dušana Jurkoviča 2020 sa rozhodla udeliť architektonickému dielu: Prístavba domu v areáli bývalej čachtickej tehelne (Dielo sme podrobne predstavili tu).
Autor: Pavol Paňák
Spolupráca: LABAK (krajinná architektúra)
Rok dokončenia: 2018
Lokalita: Čachtice
Cene Dušana Jurkoviča sme venovali samostatný rozsiahly článok, v ktorom nájdete komentáre poroty aj všetky nominované diela.
Okrem Ceny Dušana Jurkoviča bola tradične udelená aj Cena Emila Belluša za celoživotné dielo a Cena prof. Martina Kusého za publikačnú činnosť v oblasti architektúry.
Cenu Emila Belluša za celoživotné dielo udelilo prezídium Spolku architektov Slovenska architektovi Ivanovi Gürtlerovi.
Rozsiahly katalóg, ktorý zostavil Peter Mikloš si môžete prelistovať nižšie:
Cenu prof. Martina Kusého za rok 2019 udelil Spolok architektov Slovenska (na základe rozhodnutia poroty ktorá pracovala v zložení Ján Bahna, Marián Zervan, Peter Mikloš, Ľudovít Petránsky) Andrei Bacovej za významnú odbornú a publikačnú činnosť v oblasti architektúry, za činnosť šéfredaktorky časopisu ARCH, za prezentáciu a popularizáciu slovenskej architektúry doma aj v zahraničí.
Doc. Ing. arch. Andrea Bacová, PhD.
Je autorkou mnohých odborných článkov, vedeckých štúdií, recenzií, ako aj autorkou a spoluautorkou viacerých knižných publikácií (Bytové domy na Slovensku, Nové modely bývania, Nové koncepty v architektúre rodinných domov na Slovensku, Slovenský rodinný dom 2000-2015/Slovak Family House 2000-2015).
Ako kurátorka realizovala viacero domácich i zahraničných architektonických výstav. Od roku 2010 je šéfredaktorkou odborného mesačníka ARCH o architektúre a inej kultúre, ktorého Cena ARCH patrí k významným slovenským architektonickým cenám.
Cenu prof. Martina Kusého za rok 2019 udelil Spolok architektov Slovenska tiež Jane Pohaničovej za významnú činnosť v oblasti historiografie, najmä výskumu dejín architektúry 19. storočia; za popularizáciu dejín slovenskej architektúry a jej významných tvorcov, osobitne M. M. Harminca.
Prof. Ing.arch. Jana Pohaničová, PhD. (profil osobnosti nájdete na tomto odkaze)
Prof. Jana Pohaničová sa vo svojej vedeckej a odbornej práci systematicky venuje dejinám architektúry 19. storočia. Je autorkou a spoluautorkou veľkého počtu vedeckých a odborných monografií. V rámci svojej publikačnej činnosti prezentovala na základe vlastných bádateľských aktivít množstvo nových poznatkov o dejinách architektúry 19. storočia na Slovensku i v širšom stredoeurópskom kontexte, a to aj v spolupráci s vedeckými inštitúciami, pamiatkovými a univerzitnými pracoviskami doma aj v zahraničí. K charakteristickým črtám jej prístupu k skúmaniu dejín architektúry 19. storočia patrí trvalý záujem o osobnostné pozadie vzniku architektonických diel na Slovensku.
Tohtoročná nominácia prof. Jany Pohaničovej na Cenu prof. Martina Kusého 2020 je motivovaná komplexom výstupov viažucich sa predovšetkým k osobnosti Michala M. Harminca. Významnou mierou prispela k poznaniu jeho života a diela na domácej aj európskej architektonickej scéne. Jej viac ako desaťročie trvajúci výskum pozoruhodne rozsiahlej tvorby Michala Milana Harminca, nestora slovenskej architektúry, je sprevádzaný množstvom závažných publikačných výstupov a výstavných projektov.
Na záver bola odovzdaná Cena profesora Jozefa Lacka za najlepšiu diplomovú prácu absolventov architektonických škôl, ktorá potovala do rúk Andrei Bušovej za projekt Polyfunkčného objektu v rámci obytného súboru Saint-Denis.
Výsledkom súťaže a oceneným dielam sme venovali samostatný článok.
Za podklady ďakujeme riaditeľovi kancelárie Spolku architektov Slovenska Petrovi Miklošovi.