Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Návrh KCAP sa presadil v konkurencii ďalších autorských kolektívov - rakúskych Delugan Meissl Associated Architects, francúzskych Dominique Perrault Architecte, amerických Gensler a dubajsko-slovenského tímu AE7 & GFI. Všetci účastníci predstavili súťažné návrhy porote, ktorej predsedal Michal Sedláček, profesor Ústavu architektúry Stavebnej fakulty VUT v Brne a bývalý hlavný architekt Brna. Ďalšími členmi hodnotiacej komisie, ktorá zasadala v októbri, bol hlavný architekt Bratislavy Juraj Šujan, nemecko-iránsky architekt Hadi Teherani, výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán a projektový manažér Eurovea Tower Ľuboš Kaštan.
Holandskí architekti z ateliéru KCAP, ktorí spolupracovali s britskou inžinierskou firmou Buro Happold, opisujú svoj súťažný návrh nasledovne:
Projekt doplní panorámu Bratislavy dvoma vežami s výškou 260 a 184 metrov, v ktorých bude vyše tisíc rezidencií a budú patriť medzi najvyššie bytové budovy v EÚ. Veže tvoria dynamickú kompozíciu štíhlych objemov s výraznými stupňovitými korunami a terasami, s panoramatickými rohovými oknami s výhľadmi na viac smerov. Metalická fasáda pôsobí ako dynamický prvok, reflektuje meniace sa svetelné podmienky a atmosféru. Veže sú prepojené preskleným prízemným átriom s občianskou vybavenosťou a priestormi na stretnutia, ktoré projekt prepája s bohatou zeleňou krajinných úprav inšpirovaných formami toku Dunaja. Toto spojenie vytvára rovnováhu medzi architektúrou a prírodným svetom. S udržateľnými technológiami, ktoré znižujú spotrebu betónu, optimalizujú výstavbu a minimalizujú emisie uhlíka, projekt nastavuje nový štandard pre výškové bývanie v rušnej Bratislave.
„Víťazný návrh architektonickej súťaže na jednu z najvyšších budov v Európe bol ocenený pre svoju inovatívnu koncepciu, estetickú hodnotu a udržateľné riešenia. Porota vyzdvihla jeho schopnosť zapadnúť do mestského prostredia a zároveň priniesť prvky, ktoré obohatia mestskú krajinu. Výškové budovy víťazného návrhu sa výrazne premietnu do horizontu mesta a stanú sa jedným zo symbolov Bratislavy,“ odôvodnil rozhodnutie poroty jej predseda Michal Sedláček.
„Som rád, že môžem konštatovať, že úroveň všetkých súťažných návrhov bola vysoká. Vidieť, že vyhlasovateľ oslovil architektonické kancelárie s medzinárodnou skúsenosťou pri navrhovaní výškových budov. Každý z návrhov priniesol mnoho podnetov, každý z nich špecificky a v inom kritériu. Ja som sa pri výbere zameral najmä na pôsobenie navrhovaných hmôt v panoramatických vzťahoch, podiel vybavenosti a prínos riešenia verejného priestoru pre obyvateľov a návštevníkov mesta. Z hľadiska pôsobenia v doteraz monotónnej siluete novej štvrte bola pre mňa zásadná štíhlosť a elegantnosť hmôt, ich vzájomné spolupôsobenie a gradáciu v klastri výškových budov. Víťazný návrh mi v tomto hodnotení vyšiel ako najlepší. Zároveň by som chcel zdôrazniť, že výberom v architektonickej súťaži získava vypisovateľ nielen víťazný návrh, ale taktiež aj kvalifikáciu jeho autorov a celého odborného tímu víťaznej architektonickej kancelárie, ktorí budú návrh ďalej rozvíjať,“ doplnil k rozhodnutiu poroty Juraj Šujan.
Nové veže majú doplniť siluetu mesta na princípe výškovej gradácie, s ktorým počíta Urbanistická štúdia výškového zónovania hlavného mesta SR Bratislavy. Navrhovaná výšková dominanta mesta by v takejto podobe bola druhou najvyššou budovou v Európskej únii. Projekt počíta s vytvorením parku s rozlohou 7 300 metrov štvorcových.
Prinášame galériu dostupných vizualizácií. V priebehu nasledujúcich dní sa budeme snažiť predstaviť aj ostatné súťažné návrhy:
Podklady: JTRE