Advertorial

Nová kolekcia Linfa: opticky ľahká a mimoriadne odolná

Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.

Rodinný dom Villa Mia – vzhľad a funkcie v harmóni

Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov

Nové Internorm okno HF 520 ocenené nemeckou cenou za dizajn German Design Award

Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.

Rastúci trend coworkingových kancelárií v Českej a Slovenskej republike

Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu

BIGMAT International Architecture Award 2025 - prihlasovanie

Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...

Kľučka ako ikona

ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou

Okná od spoločnosti Rehau boli opäť ocenené za inovatívnu udržateľnosť

REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Monografia Architekt Ľudovít Oelschläger Dielo na Ukrajine

Rozsiahla publikácia, venovaná významnej osobnosti medzivojnovej architektúry.
Knižnica
Red 330.03.2025
1810+11
Monografia Architekt Ľudovít Oelschläger Dielo na Ukrajine

Slovensko - anglická monografia Architekt Ľudovít Oelchläger – Dielo na Ukrajine si minulý rok v rámci udeľovania výročných cien SAS odniesla Cenu profesora Martina Kusého.

Krásne graficky spracovaná slovensko-anglická monografia od trojice autorov Adriana Priatková, Lina Degtiaryová a Oleg Olashyn mapuje dielo popredného košického medzivojnového architekta Ľudovíta Oelschlägera v rodných Košiciach, na Slovensku a Ukrajine - vtedajšej Podkarpatskej Rusi. Na 344 stranách dokumentuje tiež životné osudy architekta a jeho rodiny od jeho šťastného detstva prežitého v jednom z najkrajších miest vtedajšieho Horného Uhorska, sprevádza ho cez vysokoškolské štúdium v Budapešti realizované v prevažnej miere počas turbulentných historických udalosti prvej svetovej vojny, a živote tesne po nej, po ukončení štúdia v roku 1921 v Budapešti, a od roku 1924 už v Košiciach, v medzivojnovom Československu.

Kniha prinášajúca nové, originálne výsledky dlhodobého archívneho bádania autorov na Slovensku, v Maďarsku a na Ukrajine, predstavuje cenný príspevok do materiálovej a analytickej bázy pre výskum dejín modernej slovenskej architektúry prvej polovice 20. storočia.

Architekt Ľudovít (Ludwig) Oelschläger – Őry Lajos (1896 – 1984), pravdepodobne najvýznamnejší, verejnosti však zatiaľ iba málo známy  predstaviteľ predovšetkým medzivojnovej architektúry, pôsobil vo svojom najproduktívnejšom období v Košiciach (1924 – 1945). Tu, vo svojom rodnom meste, ale aj na Slovensku a niekdajšej Podkarpatskej Rusi, ktorá v tom čase bola súčasťou Československa, zanechal dielo mimoriadnych kvalít, ktoré odbornú, ale aj laickú verejnosť oslovuje dodnes.

Úctu k minulosti, klasické vzdelanie a dobré rodinné zázemie mu zabezpečila bohatá košická evanjelická nemecká rodina, ktorá pochádzala zo Spiša. Intelektuálne a duchovné ovzdušie rodného mesta, ktoré bolo do konca 1. svetovej vojny súčasťou Rakúsko – Uhorskej monarchie, bolo blízke Budapešti, kde získal vysokoškolské vzdelanie. Dlhšia študijná cesta po umeleckých  centrách  v Európe po ukončení štúdia (1921 - 1922), mu sprostredkovala a doplnila najnovšie poznanie  v odbore.

Počiatočné obdobie jeho tvorby bolo úzko spojené s vtedajšou maďarskou architektúrou, ktorú vnímal aj v kontexte prác budapeštianskych kolegov, rovesníkov Bogdánfyho a Gerlóczyho v ich budapeštianskom architektonickom ateliéri (1923). Na špecifickú kvalitu Oelschlägerovej architektonickej produkcie ranného obdobia v nemalej miere vplývala úzka spolupráca s architektom Gejzom Zoltánom Boskóom (do roku 1929), s ktorým vyhrávajú medzinárodnú architektonickú súťaž na Obchodnú akadémiu v Mukačeve (1923, 1923 – 1925). Jej úspešná realizácia odštartovala ďalšie lukratívne zákazky architekta v najvýchodnejšej časti republiky, z ktorých 19 stavieb potvrdených archívnym výskumom sme zaradili do monografie.

Pravdepodobne najpôsobivejším výsledkom spolupráce košického architekta s Boskóom je ortodoxná synagóga a škola v Košiciach (1925, 1926 – 1927, 1933, NKP), ktorej výstavba sa realizovala takmer paralelne s košickou neologickou synagógou (1924, 1926 – 1927, NKP), dielom významného budapeštianskeho architekta Lajosa Kozmu. Nemenej dôležitou udalosťou, ktorá výrazne ovplyvnila tvorbu architekta, bola návšteva Medzinárodnej výstavy moderného, dekoratívneho a industriálneho umenia v Paríži v roku 1925.

Posun autorovho rukopisu na začiatku tridsiatych rokoch 20. storočia smeroval k zjednodušovaniu. Oelschläger postupne vlastným spôsobom transformujúc výrazný vplyv európskej moderny, prekvapujúco ľahko opúšťa svojský štýlový aparát abstrakcie historickej osnovy a navrhuje svoje prvé diela, ktoré odrážajú aktuálne formálne, konštrukčné a dispozičné preferencie funkcionalistickej architektúry. Jeho jednotlivé realizácie citlivo reagujú na lokalitu, typologický druh stavby, ale aj požiadavky klienta. Modernosť sa postupne stávala stavovským symbolom nielen vyššej, ale aj strednej vrstvy nielen na východe Slovenska, ale aj v Zakarpatí.

Koncom tridsiatych rokov, pravdepodobne pod vplyvom nepriaznivej politickej situácie a prispôsobeniu sa požiadavkám klientov, sa architekt opäť vrátil k historizujúcej koncepcii architektúry, v svojskej kombinácii s modernou. V roku 1945 architekt Oelschläger – už ako Őry, s rodinou nedobrovoľne opúšťa rodné Košice a svoj život dožije v Maďarsku (1984).

Doc. Ing. arch. Adriana Priatková PhD. - Katedra teórie dejín a umenia, Fakulta umení, Technická univerzita Košice.

 

Základné Informácie o knihe:

  • Autori: Adriana Priatková, Lina Degtyaryova a Oleg Olashyn
  • Dizajn monografie: Bc. Oleg Olashyn
  • Preklad do anglického jazyka: Bc. Gavin Cowper
  • Vydavateľstvo: HistoricKE
  • Počet strán: 344
  • Rok vydania: 2024
Vložené
18. marec 2025
0
181
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím