Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Riešené územie sa nachádza v mestskej časti Bratislava – Ružinov. Záhradnícku ulicu dlhodobo vnímame ako hlavný dopravný ťah, ktorý spája Staré mesto s prevažne obytnou zástavbou mestskej časti Ružinov. Ide o veľmi frekventovanú lokalitu, zaťaženú nielen automobilovou dopravou, ale aj peším ťahom. Hlavným bodom záujmu pri návrhu sa stáva kríženie Záhradníckej a Miletičovej ulice. Na križovatke týchto dvoch ulíc sa nachádza rozsiahly verejný priestor, ktorý je obklopený kostolom, mestským parkom, trhoviskom, a bohatou občianskou vybavenosťou. V súčasnosti je však kvalita verejných priestorov nevyhovujúca. Verejné priestory si žiadajú renováciu resp. revitalizáciu, nové stvárnenie, efektívnejšie funkčné využitie a v neposlednom rade zásadné riešenie problémov so statickou dopravou. Ďalším hlavným bodom záujmu sa stalo kríženie Záhradníckej a Bajkalskej ulice, kde sa nachádza silný dopravný uzol, ktorý istým spôsobom pôsobí ako bariéra medzi Štrkoveckým jazerom a jeho okolím. V tejto lokalite bolo nutné dotvoriť nedopovedanú urbanistickú štruktúru a vyriešiť priame prepojenie jednotlivých častí križovatky.
Pri samotnom urbanistickom návrhu bolo naším hlavným zámerom vytvoriť nové spoločenské body záujmu a to hlavne formou obnovenia verejných priestorov a vytvorenia novej rekreačnej časti v tesnej náväznosti na Štrkovecké jazero. Taktiež zabezpečiť chýbajúce kultúrne a spoločenské potreby pre obyvateľov Ružinova a v neposlednom rade vytvorenie nových obytných a administratívnych komplexov s nadzemným a podzemným parkovaním.
Trhovisko Miletičova - je najväčšie otvorené trhovisko v rámci hlavného mesta a taktiež v rámci Slovenska. V priebehu týždňa a najmä počas víkendov je trhovisko hlavným bodom záujmu obyvateľov nielen Bratislavy ale aj priľahlých miest. Má nepopierateľný ekonomický ako aj kultúrny význam. Má potenciál na rozvoj, možno ho zväčšiť a pripojiť k nemu aj priľahlý park. Trhovisko je v súčasnosti miestom zastaralých stánkov a prístreškov bez formy a zásahu zhora (architekt), bez zelene, obkolesené nadzemným parkoviskom a nekoncepčnými budovami. V návrhu sme však mali možnosť tento stav zmeniť, a tak sme vytvorili trhovisko z prírodných materiálov, rozsiahle, koncepčne usporiadané a prestrešené tak, aby bolo prístupné za každého počasia. Hlavným cieľom však bolo zachovanie charakteru trhoviska tak, ako ho každý z nás pozná. Taktiež sme vyriešili problém so statickou dopravou, ktorú sme situovali do podzemného parkoviska, aby každý návštevník mal možnosť zaparkovať v tesnej blízkosti bez nutnosti hľadanie voľného parkovacieho miesta.
V ďalšom kroku sme sa zamerali na lokalitu kríženia Záhradníckej a Bajkalskej ulice. Pri súčasnom trende nárastu počtu automobilov v mestách sa táto križovatka stáva doslova nebezpečným miestom, a to hlavne počas dopravnej špičky. Preto sa v návrhu zameriavame na fakt, ako odkloniť chodcov od hlavných dopravných tepien. Cieľom je bezpečnosť chodcov pri prechode spomínanou križovatkou. V návrhu sme vytvorili pešie lávky, ktoré navzájom prepájajú všetky strany križovatky. Súčasťou peších lávok budú aj cyklotrasy. Atraktívnosť lokality zvyšujeme najmä oddychovými, športovými a kultúrnymi zónami pre deti a dospelých v rámci zelených ostrovčekov križovatky. Týmto návrhom priamo prepájame jednotlivé časti strán, ktoré úmerne nadväzujú na rekreačnú zónu Štrkoveckého jazera. Prvá zóna slúži ako oddychová, s exteriérovou výstavou. Cez lávku je možné prejsť do ďalšej zóny, kde je vytvorené lanové centrum. Na opačnej strane križovatky je situovaný skate park a lezecké steny.
Hlavné mesto a mestská časť Ružinov, podobne ako iné mestské časti, trpí problémom zahusťovania a zvyšovania počtu zástavby, pričom všetky novostavby trápi problém nevyužitých priestorov. Nový návrh má možnosť zvýšiť hodnotu životného prostredia, a zvýšiť tak komfort jej obyvateľov. Návrhy môžu slúžiť aj ako podklad pre doplnky územného plánu zóny. Podľa návrhov územie pokračuje v procese vzniku a rozvoja vnútromestského zmiešaného územia s vyváženým pomerom bývania, práce, kultúry a odpočinku. Tieto faktory vo veľkej miere ovplyvňujú mestskú kvalitu bývania a života v ňom. Tradície, charakter zástavby, ochrana pamiatok pri výstavbe zóny, ako aj snaha podchytiť historické stopy a zvyšky pôvodného pôdorysu mesta a zachovať jestvujúce budovy vytvárajúce charakter štvrte.
Vizualizácie:
Podklady: Ladislav Ladacsi, Monika Lešková