Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Prešovská Univerzita v závere roku 2016 pripravila zámer realizácie Didaktického parku v rámci programu Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014-2020. Investícia financovaná z Európskeho fondu regionálneho rozvoja sa sústredila na revitalizáciu priestoru medzi riekou Torysa a zadným vchodom do budovy Rektorátu. Vedenie univerzity oslovilo na základe predchádzajúcej referencie prešovský ateliér STOA architekti. Investora oslovil projekt Mestského cintorína v prešovskej časti Šváby - ktorý je koncipovaný ako oddychový parkový priestor.
Téma cezhraničnej spolupráce slovenských a poľských regiónov sa stala podkladom pre prvotnú ideu projektu. “V ateliéri sme hľadali formu, ako zobraziť spojitosti a rozdiely jednotlivých regiónov. Prišli sme s myšlienkou vytvoriť didaktický park ako súčasť výučby in situ na ploche pred rektorátom,” vysvetľujú architekti. Projekt prezentuje cezhraničné územie prostredníctvom modelového priestoru s prvkami jednotlivých regiónov - Prešovského kraja (Šariša, Spiša, Horného Zemplína), Podkarpatského vojvodstva a Malopoľského vojvodstva. Jednotlivé zóny charakterizujú typické rastlinné spoločenstvá, ukážky hornín, prvkov regionálnej architektúry a drobnej infraštruktúry.
“Spoločným znakom týchto regiónov sú pôvodné bukové lesy. Túto spojitosť sme preniesli do tvarovej identity územia - tri bukové listy - tri regióny. Tak vzniklo samotné logo Didaktického parku.Vstup do parku sme osadili na os budovy rektorátu. Pri pohľade z objektu môže pozorovateľ vnímať tvarovú ideu ako zvýraznenie vstupu do tejto dôležitej inštitúcie,” vysvetľujú koncept autori z ateliéru STOA architekti.
Materialita
Základný materiálový rámec tvoria trvácne prvky - drevo, mlat, cortenová oceľ a pohľadový betón. Pri návrhu sa dbalo na odolnosť a minimálnu nutnosť údržby povrchov.
Útržky - ukážky
Drobné artefakty v parku ako torzá plotov, ohrád, miestny kameň, či úryvky z nápevov piesní pochádzajú z predstavených lokalít. Cieľom pri realizácii bolo zapojiť univerzitu a študentov do vytvorenia platformy edukačného fondu.
Idea výsadby
Idea výsadieb vychádza z myšlienky prezentácie flóry jednotlivých regiónov. Investor mal limitované zdroje pre pomerne rozsiahle územie. Preto bola prioritne zabezpečená koncepčná vzrástla zeleň. Následne architekti v návrhu vyhradili miesta, určené na dodatočné dotvorenie pod dozorom zainteresovaných pedagógov. Do konceptu zelene boli zakomponované existujúce stromy.
Ekológia
“Udržateľné riešenia sú bežnou súčasťou našich návrhov. V projekte sme venovali dôraz na minimalizáciu povrchov neprepúšťajúcich vodu. Dbali sme aj na teplotnú stabilitu územia, výsadbou stromov a redukciou materiálov schopných akumulovať teplo. Obmedzené zdroje nás viedli k ekonomicko - ekologickým riešeniam. Napríklad sme použili zeminu z výkopových prác chodníkov a výučbových platforiem späť v území na modeláciu terénu. Materiály v parku sú prevažne z lokálnych zdrojov a od lokálnych dodávateľov. Značná časť existujúceho trávneho porastu bola iba zrevitalizovaná. Zvyšné plochy boli vysiate odolnou lúčnou zmesou - bez nutnosti zvláštnej starostlivosti, či zavlažovania v letných mesiacoch.” vysvetľujú svoj prístup architekti.
Podmienkou získania grantových zdrojov bolo aj využitie obnoviteľných zdrojov energie v území. Jednotlivé výučbové platformy sú pre lepšiu orientáciu návštevníkov v nočných hodinách akcentované led osvetlením v úrovni nôh. Svietidlá sú napojené na nezávislý fotovoltický zdroj.
Informačný systém
Hlavná informačná tabuľa zobrazuje základné informácie o parku, vrátane pôdorysu s legendou a základnými informáciami o území. Horné ukončenie akcentuje laserom vypálené logo - schematický pôdorys parku.
Informačné tabule v jednotlivých zónach parku popisujú konkrétne územia vrátane ich histórie, geografie fauny, flóry a prvkou ľudskej činnosti. Text pripravili pedagógovia Prešovskej univerzity.
Záver
Výber odolnej zelene, osadenie viacerých vzrastlých stromov, vízia postupného dopĺňania vegetácie, či priestorov pre drobnú faunu (hmyz, vtáctvo) má potenciál vytvoriť ´rajský´ostrov v mestskej štruktúre pri rieke.
“Zadanie zámeru Prešovskej Univerzity nehovorilo o údržbe. Skúsenosti z iných projektov, pochopenie finančných možností investora a rozsah územia v podstate zadefinovali akú náročnosť sme si v návrhu mohli dovoliť. Celý koncept - prvky architektúry aj zelene, dbal na finančnú udržateľnosť priestoru. Investor bol oboznámený so spôsobom údržby areálu aj špecifickosťou niektorých materiálov.
Niekedy však stačí, aby mal vlastník či správca pozitívny vzťah k dielu... Dnes je ´dočasne´ areál oplotený. Univerzita tak rozhodla po skúsenostiach s vandalizmom. Snažíme sa to zmeniť. Tvorba architekta v našej zemepisnej šírke zahŕňa aj nerovný boj o udržanie kvality diela po jeho odovzdaní investorovi,” dopĺňajú na záver autori.
Podklady: STOA architekti