Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Niekedy je zaujímavé pozrieť sa na zrealizované diela aj s odstupom času. Hlavne ak ide o verejný priestor v centre menšieho sídla. V uplynulých rokoch bolo dokončených (aj vďaka spolufinancovaniu z európskych zdrojov) množstvo verejných priestranstiev. Výsledná architektonická kvalita často zaostávala. Revitalizácia Parku v Sabinove, ktorý tvorí ústredný bod stredovekého šošovkovitého námestia patrí k tomu lepšiemu koncu spektra. Miesto, ktoré sa svojho času objavilo v záberoch oscarového Obchodu na korze, ukazuje aj po siedmich rokoch od dokončenia rekonštrukcie životaschopnosť návrhu. Ateliér STOA nedávno potešil realizáciou Mestského cintorína v prešovskej časti Šváby, ktorá vznikla na základe urbanisticko-architektonickej súťaže. Obe realizácie ukazujú cit autorov pre spojenie "tvrdých" urbánnych povrchov, historického a prírodného kontextu.
Park na Námestí slobody v Sabinove bližšie predstavíme prostredníctvom textu a fotografií Miroslava Macejka:
Historické centrum Sabinova dlhodobo vytvarované do typickej šošovky je predelené dvomi líniami komunikácií. Tie ho rozdeľujú na vonkajšiu a vnútornú časť. Vonkajší obvod tvoria historické domoradia s pešími ťahmi, vnútornú plochu vypĺňa mestský park. Prepojenie v priečnom smere umožňujú priechody pre chodcov. Vnútorná plocha parku je rozdelená na severnú a južnú časť, ťažisko priestoru tvorí komplex historických objektov.
Kompaktný tvar, absentujúce pešie prepojenie, vzrastlá zeleň a nevyhovujúca údržba vytvorili z územia ostrov, ktorý postupne sociálne degradoval.
Riešením bolo vrstvenie krokov postupnej revitalizácie:
Aleja lemujúca mlynský náhon
Kostru zelene v parku tvorí pôvodná vegetácia, ktorá podstúpila pasportizáciu stavu a bola podporená novou výsadbou. Počas pasportizácie bola znovuobjavená pôvodná aleja, ktorá kedysi lemovala mlynský náhon. Tá bola potvrdená doplnením o novú výsadbu. Čiastočný orez pôvodných stromov zrakovo prepojil oproti stojace línie domov. Bola navrhnutá celoplošná výmena trávnika. Zastúpenie zelených plôch sa zväčšilo v oboch častiach parku (severnej i južnej) o plochu nefunkčných obvodových asfaltových chodníkov.
Pestrá skladba povrchov a zelene
Po odstránení stavebných konštrukcií so zníženou funkčnou hodnotou (oplotenie, fontána, lavičky...) vznikol pomerne rozsiahly celistvý priestor, ktorý bolo potrebné zapojiť do štruktúry námestia a zároveň mu ponechať punc osobitosti. Pôvodne sa nepočítalo s obnovením vodnej línie mlynského náhonu, ale po potvrdení aleje a štúdiom historických podkladov (mapa z konca 18. storočia) bolo rozhodnuté o jeho novodobej prezentácii. Potvrdené boli línie priečnych dláždených pieskovcových chodníkov spájajúcich vonkajšie plochy námestia. Vnútorné, navzájom prepojené mlatové chodníky a dláždená plocha v strede parku (rínok) tvoria vnútornú komunikačnú štruktúru.
Pôvodný návrh počítal s vytvorením historicko-náučného chodníka, ktorý mal začínať v centre vnútornej plochy parku a končiť na mieste uvažovaného patrocínia. Mal byť lemovaný cortenovými informačnými panelmi, cielene preloženými pamätníkom II. svetovej vojny.
Oddychový priestor so sochárskym dielom
Severná časť parku je doplnením diania v jeho južnej časti. Plocha pred Mestským kultúrnym strediskom reaguje na zvýšený pohyb turistov. Do otvoreného priestranstva sa podarilo umiestniť kamennú plastiku. Mlatové chodníky spomaľujú pohyb a vytvárajú prechádzkové trasy.
Fungujúci koncept
Parkový mobiliár je atypický, drevené časti lavičiek sú kontrastne morené, upozorňujú a lákajú. Pôvodne mali byť umiestnené voľne v parku tak, aby ich bolo možné premiestňovať a vytvárať osobité diskusné mikropriestory. Osvetlenie parku je zabudované do plochy chodníkov. Park je sekundárne osvetlený lampami, ktoré lemuje priľahlé komunikácie.
Plochu parku možno definovať ako mestský priestor, ktorý je síce ostrovom na námestí, ale otvoreným a ľahko dostupným vo dne i v noci.
Podklady: STOA architekti