Advertorial

BIGMAT International Architecture Award 2025 - prihlasovanie predĺžené

Prihlásiť sa na medzinárodnú architektonickú súťaž BigMat International Architecture Award’25 je možné až do 15....

Tvárnice Silka pomohli výrazne urýchliť hrubú stavbu bytového domu v centre Bratislavy

Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...

Tradičná slovenská architektúra sa v Lietave snúbi s vysokými požiadavkami na súčasné bývanie

Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...

NEXUM - novinka v portfóliu industriálnych priečok Dorsis Digero

Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...

Kľučka ERA z dielne M&T ako odraz súčasnej éry

Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...

Nová kolekcia Linfa: opticky ľahká a mimoriadne odolná

Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.

Rodinný dom Villa Mia – vzhľad a funkcie v harmóni

Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov

Nové Internorm okno HF 520 ocenené nemeckou cenou za dizajn German Design Award

Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.

Rastúci trend coworkingových kancelárií v Českej a Slovenskej republike

Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu

Kľučka ako ikona

ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou

Okná od spoločnosti Rehau boli opäť ocenené za inovatívnu udržateľnosť

REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

3x na tému viacgeneračné bývanie

Viacgeneračné bývanie, nevyhnutnosť alebo trend? Príspevok z ateliéru Pavla Pokorného, ktorý sa venuje hlavne nízkoenergetickým a pasívnym rodinným domom a drevostavbám.
Diela
Red 309.07.2015
9260+1
3x na tému viacgeneračné bývanie

V poslednom období sa pomerne často stretávame s požiadavkou našich klientov navrhnúť im viacgeneračné bývanie. Téma sa začala objavovať už tak často, že sa prirodzene natíska otázka, či je to len zhoda náhod alebo či je to trend, ktorý významne reflektuje demografický, ekonomický, či sociálny posun v našej spoločnosti.Viacgeneračné bývanie je tvorené zvyčajne dvomi prevádzkovými schémami. Prvou a najobvyklejšou schémou je spolunažívanie troch generácií, manželského páru v produktívnom veku s malými deťmi a so starými rodičmi na dôchodku. Druhou, stále častejšie sa objavujúcou schémou, je bývanie rodiny s dospelými ďeťmi s potrebou vytvorenia priestorovej rezervy pre ich špecifické potreby, predovšetkým v oblasti vyššej potreby súkromia. Spoločným menovateľom oboch princípov je maximálne možná flexibilita vnútornej dispozície v budúcnosti.Z hľadiska objemového členenia stavby je v prípade viacgeneračného bývania možné aplikovať dva základné princípy. Prvý je reprezentovaný integráciou dvoch nezávislých bytových jednotiek do jedného stavebného celku (príklad č.1 a č.2). Druhý princíp aplikuje historickú typológiu „hlavného domu“ (dom rodiny v produktívnom veku) a „vejmínku“ (prístavby k hlavnému domu pre starých rodičov) – príklad č.3.

Príklad č.1 – Dom na Ahoji

Pre rodinu s dospievajúcimi deťmi sme vytvorili priestorový koncept dvoch samostatných bytov (60 + 60 m2) so spoločným vchodom. Na prízemí budú rodičia, na poschodí deti. Keď sa deti osamostatnia a odídu z domu, byt na poschodí môže byť využívaný rôzne – domáci office alebo priestory na prenájom. Aj napriek vysokej hustote zastavanosti v danom území majú oba byty exteriérové terasy, prízemný byt na teréne a byt z poschodia na strešnej terase.

autor: Pokorny architekti

Príklad č.2 – Dom v Sankt Margarethen im Lungau

Klasický trojgeneračný koncept pre rodinu s malými deťmi a starými rodičmi v jednom stavebnom objeme. Na prízemí sa nachádza byt pre starých rodičov (prístupný zo spoločnej predsiene) a denná časť mladej rodiny. Na poschodí je nočná časť mladej rodiny. Byt starých rodičov má 40 m2, byt mladej rodiny 120 m2. Oba byty zdieľajú spoločnú terasu a záhradu.

autor: Pokorny architekti
autor: Pokorny architekti

Príklad č.3 – Dom v Záhorskej Bystrici

Trojgeneračný koncept pre rodinu s malými deťmi a starými rodičmi vo forme „veľkého a malého domu“. Oba objekty sú nezávislé a zdieľajú len parkovanie pred objektom. Vzájomná pozícia stavebných objemov umožňuje obom rodinám regulovať mieru sociálnej interakcie pri pobyte na terase a v záhrade, a zároveň prináša plnohodnotné benefity spoločného bývania viacerých generácií – vzájomná blízkosť, výpomoc, nižšie životné náklady. Po odchode starých rodičov je možné využívať „vejmínek“ ako home office, hosťovský dom, dom pre dospievajúce deti, prenájom ap. Byt starých rodičov má rozlohu 60 m2, bývanie mladej rodiny 160 m2.

autor: Pokorny architekti

Poloha na mape

Vložené
9. júl 2015
0
926

Načítavam diskusiu...

Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím