Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Prirodzene regulovaný rast dolnorakúskych miest je garanciou udržateľného rozvoja sídiel. Samozrejmým a predpokladaným výsledkom jasnej vízie lokálnych samospráv o raste toho ktorého mesta je vytváranie kvalitných území pre bývanie so zodpovedajúcou infraštruktúrou. Benefity tohto prístupu objavili po roku 1989 aj obyvatelia Bratislavy, a tak spolu s domácimi Rakúšanmi vytvárajú neopakovateľný a jedinečný mix v mestách a dedinách spolkovej krajiny Dolné Rakúsko.
V podobnom kontexte sa udial aj príbeh tohto domu. Dom sa nachádza na parcele typickej pre v súčasnosti developované územia, výmera cca 700 m2, orientácia sever/juh – ulica/dvor. Pre návrh priestorového konceptu boli určujúce nasledovné faktory – stavebne obsadené obe susedné parcely (na západnej strane rodinným domom s garážou na hranici nášho pozemku a na východnej strane rodinný domom, ktorého hlavné okenné otvory a exteriérové priestory boli orientované smerom k nášmu pozemku) a severný spád nášho pozemku s výškovou diferenciou cca 1,5 – 2,0 m od úrovne komunikácie.
Náš návrh limitujúce podmienky zapracoval do architektonického konceptu tak, že hmotu prízemia (garáž + denná časť domu) sme orientovali lineárne s priamym napojením na susednú garáž na hranici parciel s podporením držania línie uličnej čiary. Na prízemí má náš dom do ulice (na sever) len kontaktné okno z kuchyne a hlavnú presklenú stenu do záhrady (na juh), smerom k obom susedom po stranách (východ a západ) nemá žiadne okenné otvory. Orientovať nočnú časť na poschodí výlučne na juh do záhrady považujeme štandardne (z hľadiska udržania teplotnej pohody) za chybu, preto sme hmotu poschodia voči prízemiu otočili o 90 stupňov. Benefitom je východné slnko svietiace ráno do oboch spální.
Odvážne konzolové vysunutie poschodia (3 metre) nielen demonštruje konštrukčné možnosti drevostavby, ale zároveň vytvára prirodzené prestrešenie južnej terasy. Vizuálnu ochranu spální na poschodí pred domom na východnej parcele sme docielili vytvorením strešnej terasy na priľahlej východnej strane a vytiahnutím atikových múrov na zodpovedajúcu výšku, čím sme nahradili zábradlie a dosiahli potrebnú intimitu. Výškový rozdiel na spáde parcely sme využili pre čiastočné zakopanie južnej terasy, čím sme posilnili možnosť nerušeného pobytu v záhrade. V suteréne domu sa nachádza spoločenská miestnosť, strojovňa, sklad a hygienické zázemie.
Vzhľadom na určitú mieru živelnosti rozvoja daného územia, bolo najnáročnejšou úlohou architekta dosiahnuť želanú mieru intimity budúcich obyvateľov domu. Cieľ bol naplnený krížovou kompozíciou 2 hlavných hmôt, dennej časti na prízemí a spální na poschodí. Táto priestorová figúra garantuje intimitu na juh orientovaných priestorov (spolu s prekrytím/tienením odvážnou konzolou) na prízemí. Na východ orientované spálne na poschodí sú obslúžené vonkajšou terasou s plnoatikovým zábradlím.
Dom je realizovaný ako montovaná drevostavba s mernou potrebou tepla na vykurovanie 30 kWh/m2/a. Suterén je realizovaný z monolitického železobetónu.
podklady: Pokorny architekti