Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Tak ako každý rok, aj tentokrát počas septembra a októbra predstavíme projekty, nominované v rámci celoštátnej súťaže o najlepšiu diplomovú prácu absolventov architektonických škôl na Slovensku - Ceny profesora Jozefa Lacka.
Jednotlivé školy (Katedry architektúry) nominovali tohto roku do súťaže spolu 19 absolventských projektov:
Pokračujeme na pôde bratislavskej Fakulty architektúry a dizajnu STU. Cieľom diplomovej práce Kataríny Urgelovej, ktorá vznikla pod vedením Paula Paulinyho, je poukázať na hodnoty areálu Šachty Ludovika v Kremnici a poskytnúť ucelený návrh využitia historických budov pre verejné funkcie.
"Zlatá Kremnica, významné banské mesto, z ktorého sa postupne vytráca život. Banská éra skončila a ako zo štôlní, tak aj z mesta postupne mizli ľudia. Zostalo tu však neoceniteľné dedičstvo, ktoré má možno poslednú možnosť vstať z mŕtvych.
Riešený areál Šachty Ludovika v minulosti tvoril komplex budov, ktoré boli vzájomne prepojené a technologicky na seba nadväzovali. Dnes veľká časť areálu chátra. Návrhom sa snažím opätovne prepojiť jednotlivé budovy a vytvoriť tu novú, verejnú funkciu. Cieľom je navrhnúť silný turistický bod, z ktorého vychádza sieť turistických trás a zároveň ho prepojiť s historickým centrom.
V Šachte Ludovika navrhujem Banské múzeum s tradičnými aj virtuálnymi expozíciami a priestor kaviarne s eventovou sálou. Budova ťažnej veže je koľajnicami priamo prepojená s budovou drviarne a so štôlňou Andrej, ktorá je prístupná verejnosti. Vzniká tak dlhý expozičný banský okruh.
Šachtu obklopujú exteriérové terasy, ktoré sú vhodné pre organizovanie väčších podujatí a prinášajú výhľady nielen na dominantnú ťažnú vežu, ale aj na historické centrum Kremnice.
Banskú šachtu navrhujem obnoviť v troch rovinách. Ťažnú vežu a historickú časť severného krídla obnoviť podľa podkladov zo začiatku 20. storočia, mladšiu prístavbu od historickej oddeliť súčasnými prvkami a južné krídlo obnoviť so zachovanými prvkami z roku 1960, ktoré sú stále v dobrom stave.
Areál by mal priniesť nové multifunkčné verejné priestory, nechať vyniknúť historicky hodnotné vrstvy a jemne ich doplniť nerušivými, novými konštrukciami. Dôležitým bodom je nestratiť atmosféru a zachovať genius loci banského areálu." píše v extrakte práce diplomantka.
Zhutnená grafická časť diplomovej práce:
Plagát:
Prezentácia:
Kompletné portfólio diplomovej práce Kataríny Urgelovej:
Vizuál:
Osobité poďakovanie patrí Jakubovi Hantákovi