Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Vilová štvrť v malebnom meste pri rieke Berounka je prehliadkou víl a domov, ktoré sa pri príjazde z Prahy vynímajú na severnom a západnom úpätí vrchu Babka.
Štvrť začala vznikať už na začiatku 20. storočia, takže tu môžeme nájsť secesné aj prvorepublikové vily. Po roku 1989 sa toto miesto opäť stalo vyhľadávanou adresou pre výstavbu reprezentatívnych rezidenčných stavieb. Charakter lokality nedefinuje priamo architektonický štýl, ale veľkorysosť a mierka stavieb. Tie sa na svojich strmých parcelách vynímajú nad cestou zarezávajúcou sa do svahu, lemovanou opornými múrmi záhrad. Rovnaká mala byť aj vila Sidonius.
Strmý pozemok vily sa nachádza na severnej tienistej strane terénnej vlny. Patrí medzi najstrmšie a najvyššie položené. To mu prináša množstvo výhod, ale aj nevýhod či výziev pre návrh. Najkrajšie výhľady na údolie Berounky, lemované kopcami Českého krasu a siluetou hlavného mesta Prahy v pozadí, sú nepochybne najväčším pokladom. Snahou architektov bolo zabezpečiť tento výhľad vo všetkých obytných miestnostiach z toho najlepšieho uhla. Severný svah trpí nedostatkom slnka, ktoré dopadá väčšinu dňa len na najvyššiu časť pozemku. Tá však bola v strmom svahu veľmi ťažko prístupná. Ján Stempel a Jakub Tesař stáli pred otázkou ako dom osadiť čo najvyššie, pri zachovaní pohodlného prístupu.
Odpoveďou architektov je radikálny princíp visutého domu, ktorý zohľadňuje spomínané výzvy a zvýrazňuje silné stránky pozemku. Oceľová “mostová” konštrukcia spočíva na dvojici monolitických pilierov. Dom pripomína oceľovú lávku, ktorá na strmom svahu spočíva v pootočenej pozícii, smerom k najlepším severným výhľadom a južnému slnku.
Vonkajšia nosná časť montovanej oceľovej konštrukcie z profilov HEB 300 preklenuje osemnásťmetrový rozpon oceľobetónových pilierov. Vnútorná konštrukčná výplň je tvorená prevažne profilmi IPE 160 a slúži ako nosný raster okenných výplní, strešnej a podlahovej konštrukcie.
Dom je statický, stavebný aj technologický experiment. Autori ani investor nemali chuť riešiť stavbu tradičnými postupmi, ale hľadali cesty, ktoré posunú myslenie a preveria najnovšie technologické výrobky a zariadenia na trhu. Počnúc oknami s patentovaným tesnením cez kompresory, až po chladenie a kúrenie napojené na tepelné čerpadlá s vrtmi tak, aby bolo v dome s nižšou akumulačnou schopnosťou celoročne zabezpečené príjemné vnútorné prostredie.
Do domu sa vchádza podzemným tunelom okolo garáže s fitness zónou a ateliérom. Tunel ústi pri výťahu v päte jedného z pilierov, ktorý obyvateľov vyvezie až na hlavnú úroveň, pričom prechádza medzizastávkou do technickej miestnosti. Srdce domu tvorí komfortná obývacia izba s jedálňou a kuchyňou, ktoré plynulo nadväzujú na južnú terasu. Tá prirodzene spája interiér s úrovňou terénu a slnečným priestorom hornej záhrady s bazénom. Vykonzolované časti mostovky skrývajú dva rôzne svety – na jednej strane detské izby, na strane druhej hlavnú spálňu s kúpeľňou a výhľadmi.
Úzka spolupráca s krajinným architektom Vladimírom Sittom priniesla návrh bridlicového svahu s brezovým hájom, ktorý nevšedne dotvára architektonický koncept domu.
Dom je výsledkom tvorivého procesu, na ktorom sa okrem architektov podieľal aj početný tím špecialistov z projekcie aj výroby. Veľkou mierou prispel aj majiteľ domu, ktorý svojím zapojením do celého procesu prípravy a výstavby významne ovplyvnil celkový výsledok.
Materiály:
Autori: Stempel & Tesar architekti
Fotografie: Filip Šlapal, Fotes
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu