Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Dom Oskar vyrástol vo veľkorysej úžitkovej záhrade, ktorá pôvodne patrila k susednému zámku v juhočeskej obci Kamenná Lhota. Silný genius loci umocňuje torzo barokovej stodoly, stáročné vzrastlé stromy a kamenný múr, ktorý lemuje rozľahlý pozemok ústiaci do malebnej vidieckej krajiny...
Dom postavil architekt Jan Žaloudek pre seba a svoju rodinu. Spolu so svojou manželkou, kunsthistoričkou a spisovateľkou Jolantou Trojak, dlhé roky túžili po mieste, kde budú môcť nerušene čerpať sily a tvorivú inšpiráciu.
Tieto kvality hrajú v živote rodiny podstatnú úlohu a nezužujú sa len na tvorbu, ale premietajú sa aj do ich každodenného života. “Společně, s důrazem na každý detail, jsme stvořili místo, kde se i ty nejobyčejnější denní úkony přetaví v malý zážitek. Svébytný mikrokosmos, kde se dobře spí, čte, stoluje i tvoří,” dopĺňajú majitelia a obyvatelia domu.
Výslednú formu domu ovplyvnili viaceré východiská, medzi ktoré patrili aj obmedzenia vyplývajúce zo skutočnosti, že stavebný pozemok je kultúrnou pamiatkou. Architekt dom zasadil do krajiny a historického kontextu tak, aby nebránil pohľadom na zámok. Formálnou inšpiráciou bola kaplnka – sakrálna stavba, ktorá v obci chýba.
Návrh rešpektuje miestny archetyp lineárneho domu so sedlovou strechou. Perforované murivo ktoré možno nájsť v okolitých historických stavbách je pri tom hlavným výrazovým prostriedkom. Slúži ako slnolam v južnej štítovej stene aj ako vzor drevených tieniacich panelov na ostatných fasádach. Kompaktné fasády na každej strane prerušujú niky, parafrázujúce barokové tvaroslovie. Zapustené časti vytvárajú vstupné zádverie a pobytové lodžie s možnosťou tienenia. Dom sa môže podľa potreby otvoriť do krajiny, alebo uzavrieť pre chvíle súkromia a sústredenia.
Nosnú konštrukciu domu tvorí zateplené keramické murivo v kombinácii so železobetónovými prvkami. Biela štuková omietka fasády svojím odtieňom a štruktúrou cituje okolité stavby. Ako strešnú krytinu zvolil architekt pálené keramické škridly. Drevené tieniace panely sú zhotovené z bielenej českej jedle a smreku.
Život v dome je prepojený s prírodnými cyklami. Zo spálne a hlavného spoločenského priestoru, odkiaľ sa otvára panoramatický výhľad do ovocnej záhrady, je možné pozorovať východy slnka a mesiaca. Južná fasáda s perforovaným štítovým murivom a kruhovým oknom sprostredkúva kontakt spoločenského priestoru s dvorom a ruinou stodoly. Posuvné presklené plochy prepájajú bývanie s exteriérom – drevenými terasami, vegetáciou a chladivými historickými múrmi.
Západná fasáda s nikou hlavného vstupu je uzavretá voči pohľadom z dediny. Zaklenutá nika v severnom štíte privádza svetlo do spálne, kúpeľne a technického zázemia a svojim tvarom odkazuje na oblé tvary blízkeho barokového zámku.
Prestup slnečného svetla do interiéru je možné počas dňa regulovať prostredníctvom bielych tieniacich panelov. Izba zaliata priamym slnečným svetlom sa tak behom chvíle môže zmeniť na uzavretý priestor.
Interiér domu je na rozdiel od zovňajška “teplý” a oblý. Hlavný priestor so zaklenutým stropom dosahuje svetlú výšku až sedem metrov. Vertikála proporcia priestoru a dvojmetrové kruhové okno na južnom štíte pripomína sakrálnu inšpiráciu. Dominantou interiéru je zakrivená drevená kuchyňa s ostrovčekom z indickej žuly Shivakashi, ktorý evokuje kostolnú mensu – stredobod všetkých denných rituálov.
Dôležitou súčasťou diela je všadeprítomné umenie, ktoré zohráva v živote rodiny kľúčovú úlohu. Ich zbierka obsahuje diela od českej moderny po súčasnú tvorbu. Spálňu zdobí japonské panneau z 19. storočia, veľkoformátový obraz Antonie Stanovej a sochárske objekty Michala Janigu. V podkroví sa na travertínových podstavcoch vynímajú kamenné sochy Vandy Hvízdalovej. Kurátorský výber majiteľov je viditeľný v každom detaile.
Dom pomenovaný podľa kosmopolitného skladateľa Oskara Nedbala, ktorý v susednom zámku skomponoval operetu Polská krev, chcú jeho majitelia zdieľať s ostatnými. Ponúkajú ho na prenájom alebo formou umeleckých rezidencií, pop-up výstav a workshopov.
Materiály:
Video - autorka Anežka horová
Autor: Jan Žaloudek Architekt
Podklady: Linka
Fotografie: BoysPlayNice
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu