Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Bývanie v centrálnej časti dvojtisícovej obce Šúrovce, neďaleko Trnavy. Prízemná “Vila pod hruškou”, ktorú dokončil ateliér Kataríny Viskupičovej v priebehu minulého roku, využíva plochu dvojice susediacich pozemkov. Ich kúpou získal investor priestor pre naplnenie obsiahleho lokalitného programu na jednom podlaží.
Scelený obdĺžnikový pozemok, s výmerou takmer 2400 m2, spojil po dĺžke dve užšie parcely. Okolitá zástavba dodržiava uličnú čiaru, domy sú v dotyku so severovýchodnou hranicou pozemku, záhrady smerujú na juhozápad. To isté platilo aj v prípade objektov na mieste súčasnej vily.
Dom – "kocka" na severovýchodnom naroží spojenej parcely, slúži po zásadnej prestavbe ako súčasť technického zázemia objektu. Zrekonštruovaný blok a novostavbu spája krytý prejazd.
Druhý z pôvodných objektov – lineárny dom so sedlovou strechou bol pred zahájením stavby asanovaný.
Pôvodná figúra vidieckeho domu žije naďalej – v podobe nového, reinterpretovaného objemu dennej časti vily
"Hlavnou kompozičnou osou je pôvodná hmota domu, tvoriaca otvorený obytný priestor. Základné proporcie ostali zachované,” vysvetľuje architektka Katarína Viskupičová.
Funkčnú náplň centrálneho traktu domu dopĺňajú priečne krídla – kľudové zóny. Tie zároveň členia exteriér na viaceré funkčné sektory, vrátane dvoch vnútorných átrií. Do najdôležitejšieho vonkajšieho priestoru – oddychového átria so starou hruškou smeruje dvojica na seba kolmých terás. Terasu, prebiehajúcu pozdĺž dennej časti, prekrýva “vytiahnutá” línia plochej strechy. Relaxačná časť s bazénom je chránená prístreškom, v pokračovaní priečneho krídla domu.
Tehla, betón, prírodný i morený dub v spojení so zeleňou...
Hospodárske krídlo (pôvodný dom v severovýchodnej časti pozemku) zastrešuje wellness, garáže a zázemie pre hobby majiteľov. Pozdĺž hranice pozemku prebiehajú vyvýšené záhony úžitkovej časti záhrady. Možnosť budúcej adaptácie traktu umožňuje v prípade potreby rozšíriť obytný priestor pre potreby dvojgeneračného bývania.
Centrálna obytná zóna dennej časti domu využíva celú výšku priestoru pod šikmou strechou. Priestorovú kontinuitu necháva vyniknúť architektonické riešenie bez viditeľnej konštrukcie krovu. Vo vnútri domu pokračuje farebná a materiálová schéma načrtnutá v exteriéri. Monochromatické povrchy dopĺňajú prírodné materiály nábytku a drevených obkladov. "V interiéri sú väčšinou použité atypické prvky. Povrchy tvoria obklady z olejovaného dubového dreva. Totožná kresba dreva prechádza na nábytky z dyhovanej MDF dosky, s povrchovou vrstvou z dubovej dyhy. Textúru prírodného materiálu dopĺňajú striekané biele a antracitové povrchy nábytkových blokov," upresňuje Katarína Viskupičová.
"Jednotlivé prvky vytvárajú ucelené architektonické bloky vkladané do priestoru, charakteristické pre náš rukopis. Dom je riešený tak aby poskytoval komfort s minimálnou údržbou. Každá vec má svoje miesto a voľné plochy vytvárajú priestor pre umiestnenie výtvarných diel. Použité je led osvetlenie, dom je nízkoenergeticky s použitím inteligentných systémov," dopĺňa na záver architektka.
Podklady: A.DOM
Použité materiály a riešenia: certifikovaný fasádny systém BAUMIT STAR, silikátová omietka Baumit NANOPOR TOP