Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Stavebný pozemok sa nachádza v katastrálnom území obce Frýdava ktorá patrí do okresu Český Krumlov. Značne svažitý pozemok klesá k pravému brehu lipenského priehrady. V blízkosti je rušná cestná komunikácia. Pozemok a okolie je v súčastnosti nezastavané, značne sa zvažujúce, navyše so severovýchodnou orientáciou svahu. Tieto faktory pôsobia nepriaznivo vzhľadom k situovaniu obytných miestností. Podľa územného plánu je pozemok určený k individuálnej zástavbe. Založenie stavby bolo v takomto teréne náročné. Okolitú zeleň tvoria najmä vysoké ihličnanany a náletové listnaté stromy.
Rad pozemkov vymedzených pomerne rušnou komunikáciou a vodnou plochou sa vyznačuje značným sklonom smerom k vodnej hladine. Možno predpokladať, že náročné pozemky s výmerami 2 až 3 tisíc metrov štvorcových budú zastavané individuálnou zástavbou rodinných domov a víl s vyšším plošným a priestorovým štandardom, ktorý bude spĺňať náročné požiadavky ich užívateľov. Vzhľadom k veľkosti pozemkov bude teda zástavba voľná s neprerušeným prírodným charakterom brehovej línie až po samotnú Frýdavu. Zároveň možno teda očakávať konfrontácie rôznorodých architektonických prístupov. Spoločnou témou bude nutne orientácia domov v svahu dole k hladine jazera.
Pri pohľade s cesty pozorovateľ nevníma celý objem budovy. Viditeľná je iba horizontálna línia horného obytného podlažia domu. Celá stavba je orientovaná smerom k vodnej ploche a južnej, oslnenej časti pozemku.
Objekt sa pokúša nájsť odpoveď na veľmi ťažké zadanie. Prirodzená orientácia svažitého pozemku je severovýchodná, smerom k hladine vodnej nádrže, zatiaľ čo jediné pobytovo využiteľné a oslnené miesto sa nachádza v hornej časti na juhozápade pozemku. Tieto protichodné podmienky spolu s prudkým spádom celého pozemku architektov priviedli k netradičnému koncepčnému riešeniu.
Celé teleso domu bolo rozdelené na dve hmoty. Spodný masívny pilier a horný hranol. Pilier tvorí železobetónový kváder s minimálnou pôdorysnou plochou, ktorý redukuje mieru zakladania vo svahu. Pilier je orientovaný oproti svahu tak, aby sa otvorila južná fasáda. Je akýmsi pokračovaním skaly, jej obnažením v materiálovo príbuznej monolitickej hmote - betóne. Vnútorný priestor je členený betónovými kubusmi kúpeľní, schodiska a obslužného priestoru, ktoré evokujú balvany na skale. Medzi nimi vzniká voľný úžitkový priestor. Horná plocha pilieru slúži ako pochôdzna terasa a zároveň prístup do domu.
Horný ľahký kváder je posadený na hranu piliera, čo najďalej smerom k vodnej ploche. Je koncipovaný ako otvorený transparentný objem, ktorý je vsadený medzi koruny vzrastlých stromov, tvoriacich prirodzenú clonu. Nachádza sa tu hlavný denný obytný priestor domu. Je otvorený smerom k vode aj k vstupnej terase. Sklenený kváder symetricky prečnieva o 7,8 metra na obe strany piliera. Z hlavnej prístupovej cesty je zrejmá iba táto časť domu, ktorá je navyše čiastočne zakrytá stromami a umelým valom medzi hranicou pozemku a komunikáciou.
Stavebno-technické riešenie objektu je rozdelené tiež na dve časti: 1.NP - nosná časť, je tvorená ľahkou oceľovou konštrukciou z priehradových nosníkov. Ako nosné prvky sú použité oceľové rúrky a hlavné prievlaky HEB. Oceľová priehradová konštrukcia je pri sklenených fasádach priznaná. Zakrytá je len v dvoch bočných štítových stenách - v interiéri sadrokartónovou konštrukciou a v exteriéri kompaktnými doskami. Tieto steny majú prevetrávanú vzduchovú medzeru a tepelnú izoláciu. Fasáda je tvorená ľahkým plášťom z kompaktných dosiek hr.15mm. Druhou stavebnou časťou objektu sú dve podzemné podlažia, ktoré sú navrhnuté ako vrstvená sendvičová konštrukcia z pohľadových betónov. Obvodová konštrukcia je tvorená žb. stenou z pohľadového betónu hr.200 mm, tepelnou izoláciou hr.150 mm a exteriérovou stenou z pohľadového betónu hr.200 mm.
Súčasťou staveby je tiež drevené mólo veĺkosti 6 x 2 metre na brehu nádrže pod pilierom domu. Vila je vykurovaná tepelným čerpadlom. Ako zdroj tepla využíva dva vrty. Všetky miestnosti majú podlahové vykurovanie.
podklady: Uhlík architekti