Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. december 2015
0
1266

Vila Lipno - Frýdava

Objekt vznášajúci sa nad vodou v peknom prírodnom prostredí. Odvážna konštrukcia, veľké gesto.
Vila Lipno - Frýdava
Autori: MgA. Ing. arch. Petr Uhlík, Ing. arch. Zuzana ŠulekováSpolupráca: Ing. Petr Haladej (statika)Plocha pozemku: 2500 m2Zastavaná plocha: 106 m²Podlažná plocha: 335 m²Návrh: 2009 - 2010Realizácia: 2010 - 2013Adresa: Frýdava , Přední Výtoň, Česká republikaPublikované: 11. december 2015

Stavebný pozemok sa nachádza v katastrálnom území obce Frýdava ktorá patrí do okresu Český Krumlov. Značne svažitý pozemok klesá k pravému brehu lipenského priehrady. V blízkosti je rušná cestná komunikácia. Pozemok a okolie je v súčastnosti nezastavané, značne sa zvažujúce, navyše so severovýchodnou orientáciou svahu. Tieto faktory pôsobia nepriaznivo vzhľadom k situovaniu obytných miestností. Podľa územného plánu je pozemok určený k individuálnej zástavbe. Založenie stavby bolo v takomto teréne náročné. Okolitú zeleň tvoria najmä vysoké ihličnanany a náletové listnaté stromy.

Vila poskytuje krásne výhľady na vodnú plochu
Vila poskytuje krásne výhľady na vodnú plochufoto: Tomáš Balej

Rad pozemkov vymedzených pomerne rušnou komunikáciou a vodnou plochou sa vyznačuje značným sklonom smerom k vodnej hladine. Možno predpokladať, že náročné pozemky s výmerami  2 až 3 tisíc metrov štvorcových budú zastavané individuálnou zástavbou rodinných domov a víl s vyšším plošným a priestorovým štandardom, ktorý bude spĺňať náročné požiadavky ich užívateľov. Vzhľadom k veľkosti pozemkov bude teda zástavba voľná s neprerušeným prírodným charakterom brehovej línie až po samotnú Frýdavu. Zároveň možno teda očakávať konfrontácie rôznorodých architektonických prístupov. Spoločnou témou bude nutne orientácia domov v svahu dole k hladine jazera.

Situácia
Situácia

Pri pohľade s cesty pozorovateľ nevníma celý objem budovy. Viditeľná je iba horizontálna línia horného obytného podlažia domu. Celá stavba je orientovaná smerom k vodnej ploche a južnej, oslnenej časti pozemku.

Rez
Rez

Objekt sa pokúša nájsť odpoveď na veľmi ťažké zadanie. Prirodzená orientácia svažitého pozemku je severovýchodná, smerom k hladine vodnej nádrže, zatiaľ čo jediné pobytovo využiteľné a oslnené miesto sa nachádza v hornej časti na juhozápade pozemku. Tieto protichodné podmienky spolu s prudkým spádom celého pozemku architektov priviedli k netradičnému koncepčnému riešeniu.

Pohľad z druhého brehu
Pohľad z druhého brehufoto: Tomáš Balej

Celé teleso domu bolo rozdelené na dve hmoty. Spodný masívny pilier a horný hranol. Pilier tvorí železobetónový kváder s minimálnou pôdorysnou plochou, ktorý redukuje mieru zakladania vo svahu. Pilier je orientovaný oproti svahu tak, aby sa otvorila južná fasáda. Je akýmsi pokračovaním skaly, jej obnažením v materiálovo príbuznej monolitickej hmote - betóne. Vnútorný priestor je členený betónovými kubusmi kúpeľní, schodiska a obslužného priestoru, ktoré evokujú balvany na skale. Medzi nimi vzniká voľný úžitkový priestor. Horná plocha pilieru slúži ako pochôdzna terasa a zároveň prístup do domu.

Oceľový kváder je vykonzolovaný na každú stranu o 7,8 m. Zákled tvorý masívna betónová konštrukcia.
Oceľový kváder je vykonzolovaný na každú stranu o 7,8 m. Zákled tvorý masívna betónová konštrukcia.foto: Tomáš Balej

Horný ľahký kváder je posadený na hranu piliera, čo najďalej smerom k vodnej ploche. Je koncipovaný ako otvorený transparentný objem, ktorý je vsadený medzi koruny vzrastlých stromov, tvoriacich prirodzenú clonu. Nachádza sa tu hlavný denný obytný priestor domu. Je otvorený smerom k vode aj k vstupnej terase. Sklenený kváder symetricky prečnieva o 7,8 metra na obe strany piliera. Z hlavnej prístupovej cesty je zrejmá iba táto časť domu, ktorá je navyše čiastočne zakrytá stromami a umelým valom medzi hranicou pozemku a komunikáciou.

Transparentný oceľový box využíva danosti pozemku
Transparentný oceľový box využíva danosti pozemkufoto: Tomáš Balej

Stavebno-technické riešenie objektu je rozdelené tiež na dve časti: 1.NP - nosná časť, je tvorená ľahkou oceľovou konštrukciou z priehradových nosníkov. Ako nosné prvky sú použité oceľové rúrky a hlavné prievlaky HEB. Oceľová priehradová konštrukcia je pri sklenených fasádach priznaná. Zakrytá je len v dvoch bočných štítových stenách - v interiéri sadrokartónovou konštrukciou a v exteriéri kompaktnými doskami. Tieto steny majú prevetrávanú vzduchovú medzeru a tepelnú izoláciu. Fasáda je tvorená ľahkým plášťom z kompaktných dosiek hr.15mm. Druhou stavebnou časťou objektu sú dve podzemné podlažia, ktoré sú navrhnuté ako vrstvená sendvičová konštrukcia z pohľadových betónov. Obvodová konštrukcia je tvorená žb. stenou z pohľadového betónu hr.200 mm, tepelnou izoláciou hr.150 mm a exteriérovou stenou z pohľadového betónu hr.200 mm.

Pohľad zo severu: stavbu je možné po celom obvode uzavrieť pomocou zvislých lamiel
Pohľad zo severu: stavbu je možné po celom obvode uzavrieť pomocou zvislých lamielfoto: Tomáš Balej
Pohľad z juhozápadu: terasa slúži ako nástupný priestor do domu
Pohľad z juhozápadu: terasa slúži ako nástupný priestor do domufoto: Tomáš Balej
Kombinácia prírodných materiálov na spodnej terase
Kombinácia prírodných materiálov na spodnej terasefoto: Tomáš Balej
Hlavný obytný priestor a schodisko
Hlavný obytný priestor a schodiskofoto: Tomáš Balej
Hlavný obytný priestor je otvorený k vode aj terase
Hlavný obytný priestor je otvorený k vode aj terasefoto: Tomáš Balej
Kuchyňa je od hlavného obytného priestoru pohľadovo oddelená
Kuchyňa je od hlavného obytného priestoru pohľadovo oddelenáfoto: Tomáš Balej
Vnútorný priestor je členený kubusmi kúpeľne, shodiska a obslužných priestorov
Vnútorný priestor je členený kubusmi kúpeľne, shodiska a obslužných priestorovfoto: Tomáš Balej
V jednom z kubusov je umiestnená kúpeľňa
V jednom z kubusov je umiestnená kúpeľňafoto: Tomáš Balej
Výhľad na jazero z nižšieho podlažia
Výhľad na jazero z nižšieho podlažiafoto: Tomáš Balej
Letná kuchyňa
Letná kuchyňafoto: Tomáš Balej

Súčasťou staveby je tiež drevené mólo veĺkosti 6 x 2 metre na brehu nádrže pod pilierom domu. Vila je vykurovaná tepelným čerpadlom. Ako zdroj tepla využíva dva vrty. Všetky miestnosti majú podlahové vykurovanie. 

podklady: Uhlík architekti 

Poloha diela

MgA. Ing. arch. Petr Uhlík
Ing. arch. Zuzana Šuleková
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím