Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Na hraniciach vymedzených ochrannými pásmami architekti umiestňujú vzájomne natočenú dvojicu objemov so sedlovými strechami. Architektonické riešenie zodpovedá prevádzkovej logike. Hlavnú obytnú časť pre mladú rodinu dopĺňa druhé krídlo, v budúcnosti určené pre starých rodičov. Hmoty sa stretávajú v spoločnom zádverí. Na druhej strane vytvárajú privátny dvor s výhľadom do blízkeho lesa. Presah strechy kryje pred slnkom a dažďom takmer celoročne využívané drevené terasy.
Miesto
Parcela sa nachádza na okraji zastavanej časti obce Rybí v Moravsko-sliezskom kraji. Vymedzuje ju prístupová cesta, priľahlý potok s vysokými stromami a oplotenie susedného domu. Z celkovej plochy viac ako dvetisíc metrov štvorcových vymedzili ochranné pásma lesa, elektrického vedenia a podzemných plynových zásobníkov relatívne malú zastavateľnú časť pozemku. Do značnej miery tak aj predurčili tvar domu.
Pozemok sa mierne zvažuje smerom na juhovýchod. Svahovitý terén odkrýva výhľady na okolité pasienky, lesy a čiastočne aj na obec. V najnižšom bode, v ktorom prístupová cesta križuje potok, stojí malá kaplnka s lavičkou. Napriek tomu, že sa nachádza na pozemku investora, je prístupná verejnosti. Objekt je po stáročia súčasťou krížovej cesty vedúcej z Nového Jičína do Štramberka.
Zadanie a koncept
“Klienti nás oslovili se stavebním programem vlastního bydlení pro čtyřčlennou rodinu s oddělenou částí pro bydlení prarodičů. Dům měl být dřevěný a udržitelný, zejména ve smyslu snadno zrealizovatelný, s nízkými náklady na provoz a s možností alespoň částečné stavby svépomocí,” vysvetľuje architekt Václav Kocián z Kopřivnického ateliéru KLAR.
Dom “na zelenej lúke” nesusedí s kompaktnou zástavbou. V relatívnej blízkosti sa nachádzajú iba dve katalógové drevostaby so sedlovou strechou. “Odpověď na otázku: Jak by měl dům vypadat? v tomto případě nebývá jednoduchá. Vzhledem k rozpočtu, nabitému stavebnímu programu a také požadovanému konstrukčnímu systému dřevostavby v návrhu využíváme racionální přístup s opakováním konstrukčních prvků,” objasňuje východiská tvorby Václav Kocián.
Dispozícia
Zádverie v prieniku krídiel vytvára vstupný rázcestník, s priehľadmi do oboch častí domu a zároveň na celú terasu so záhradou. Na vstupnú časť domu nadväzuje hlavný obytný priestor mladej rodiny. Pri pohľade na druhú stranu je to chodba, ktorá lemuje východnú stranu krídla, určeného pre starých rodičov. Tá sprístupňuje kúpeľne a spálne a umožňuje vstup do technickej miestnosti a zároveň prepája bývanie s terasou.
Pri vstupe do hlavnej obytnej časti rodinného domu vchádzame do prevýšeného priestoru s kuchyňou a jedálňou. Pásové okno v kuchyni sprostredkúva prehľad o dianí pri vstupe, rozmerné presklenie so sedením na parapete v obývačke otvára výhľady do krajiny. Z obývačky vedie chodba do nočnej zóny s izbou, kúpeľňou a spálňou. Všetky obytné miestnosti majú priamy vstup na krytú ochodzu a terasu.
Konštrukcia a materiály
Rámová konštrukcia drevostavby je zateplená minerálnou vlnou a zaklopená konštrukčnými OSB doskami. Ako pohľadový povrch v interiéri prevláda smreková biodoska. Dominantnému drevu sekundujú biele sadrokartónové steny. Dubové podlahy v izbách dopĺňa na chodbách a v kúpeľniach keramická dlažby. Základy sú rozdelené na dve časti. Blok určený pre starých rodičov je založený na betónových základových pásoch. Hlavná obytná časť domu vybieha nad terén na subtílnych oceľových stojkách. Dom bez masívnej podnože si tak zachováva príjemnú mierku a ľahkosť.
Materiály:
Vykurovanie:
Ako zdroj pre podlahové teplovodné kúrenie slúži klasický elektrický kotol. Doplnkové vykurovanie zabezpečujú kachle na drevo v obývačke.
Autor: KLAR
Podklady: Linka
Fotografie: Václav Novák