Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Celý koncept vznikol počas pandémie, kedy sa investori rozhodli presunúť svoje pôsobisko zo západného Slovenska do romantickej krajiny v okolí Hrušova. Na mieste bývalých vinohradov fotografi Ľubomír Sabo a Katarína Sabová dokončujú trojicu drobných objektov - montovaných drevodomov. Slúžia ako pracovňa, ateliér a ubytovanie. Vítaný je pohyb po čerstvom vzduchu, rovnako ako priehľady do krajiny a oddych na terasách. Výrazovú spojnicu tvoria fasády zo svojpomocne opaľovaného smrekovcového dreva.
Viac prezradí architektka Gabriela Fukatschová a investori Ľubomír Sabo a Katarína Sabová:
Pôvodný projekt bol plánovaný z lodných kontajnerov, ale kvôli nedostatku kontajnerov, časovým obmedzeniam a dostupnosti terénu sa rozhodli pre montovaný drevený dom. Celá stavba pozostáva z troch budov: pracovne, ateliéru a ubytovacieho zariadenia.
Tím sa inšpiroval architektúrou, najmä architektúrou Ďalekého východu a technikou Shou-sugi-ban. Hoci je každá budova iná, spája ich čierny obklad. Čerpá z tradície, ktorá je typická nielen pre tento
región, ale aj pre Ďaleký východ. Shou-sugi-ban, starý japonský spôsob opálenia dreva, ktorý pomáha zvýšiť jeho odolnosť voči poveternostným vplyvom, škodcom, drevokazným hubám, ale aj ohňu, sa používa najmä na obkladanie domov. V Japonsku používajú na obklady cyprusové drevo, na Slovensku padla po konzultáciách voľba na smrekovec. V týchto podmienkach je to ideálna drevina na obklad fasády.
Jednotlivé budovy sú voľne roztrúsené na svahu kopca s výhľadom do ďalekej krajiny. Pôdorysne jednoduché stavby majú obdĺžnikový pôdorys, postavené na lôžku z dlažby, zasadené do naplaveniny kopca. Stavby vyrástli v exteriéri mimo klasickej zástavby Hrušova a pekne splývajú s miestnou divokou faunou a flórou.
Fotografie zachytávajú projekt počas prebiehajúcej fáze realizácie:
Podklady: Gabriela Fukatschová / modulor
Fotografie: Ľubomír Sabo