Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
4. marec 2019
0
1612

Rekonštrukcia meštianskeho domu, Místecká 38, Příbor

Nová náplň, nový život.
Rekonštrukcia meštianskeho domu, Místecká 38, Příbor
Autori: Ing. arch. Martin Jeřábek, Ing. arch. Jiří HorskýSpolupráca: Mgr. Christine Habermann von HochNávrh: 2016 - 2016Realizácia: 2017 - 2017Adresa: Místecká 38, Příbor, Česká republikaPublikované: 20. apríl 2019

Renesančný dom v centre malého moravského mesta Příbor je pamiatkovo chránený už od roku 1958. Napriek tomu tu však v druhej polovici minulého storočia sídlili garáže a dielne pre elektrikárov a natieračov, ktoré boli zriadené v rámci vtedajších komunálnych služieb. Objekt bol necitlivo prestavaný. Scenár, ktorý je známy aj z nášho prostredia. Nedávno však prebehla rozsiahla rekonštrukcia, ktorej sa ujal miestny ateliér ADHJ. Zamurovaný parter meštianskeho domu sa opäť otvoril do ulice. Namiesto garážových brán a zaslepených otvorov boli realizované podľa dobových fotografií drevené výklady. Kvalita rekonštrukcie spočíva okrem oživenia priestoru a “dotiahnutia” novej kultúrnej náplne aj v uplatnení poznatkov z dôkladného stavebno-historického prieskumu. Na jeho na základe sú zreštaurované a prezentované hodnotné historické prvky (okruhliaková dlažba, kamenné ostenia, portály, murované klenuté niky s kamennými hlavicami, trámové stropy…)

Bohatá história a architektonický vývoj domu siaha podľa písomných záznamov až do roku 1570, na miesto zvané Grebabark - v tej dobe časť stredovekého sídla. Dom na ulici Místecká je súčasťou radovej zástavby a pokračovaním východnej hranice námestia. Svahovitá parcela sa zvažuje nielen pozdĺž ulice, ale aj v smere od hlavného priečelia do dvora, ktorého neoddeliteľnou súčasťou je samostatná prístavba. Objekt s dvorovým krídlom osadeným v svahovitom teréne je príkladom rastlého mestského komplexu.

Foto: Ondřej Pavlačík

Dom so zachovaným renesančným jadrom a štítom orientovaným do ulice bol pôvodne jednoposchodový. Novodobá historizujúca prestavba spojená s nadstavbou druhého poschodia a nasadením novej sedlovej strechy s nízkym sklonom a hrebeňom otočeným o 90 ° sa datuje do roku 1863. Táto prestavba spoločne s “prefasádovaním” bola realizovaná podľa projektu staviteľa Kašpara Karlsedera. V roku 1898 prišiel rad na druhú veľkú prestavbu domu. Tentokrát podľa projektu staviteľa Bedřicha Karlsedera, syna Kašpara Karlsedera. Bol zbúraný deliaci múr a valená klenba, čím zanikla ulička medzi domom a objektom susediacim zo severnej strany, ktorá umožňovala skrátenie cesty z námestia do ulice V Kopci. Touto zmenou bola naplnená potreba nového využitia prízemia domu. Vznikli dva predajné priestory s drevenými historizujúcimi výkladmi.

Foto: Ondřej Pavlačík

Architekti z ateliéru ADHJ vypracovali projekt pre celkovú rekonštrukciu pamiatkovo chráneného meštianskeho domu. Stavba bola očistená od necitlivých zásahov z osemdesiatych rokov dvadsiateho storočia. Pôvodné prvky a konštrukcie boli v čo najväčšej miere zachované a pamiatkovo zreštaurované. Garáž a dielne pre elektrikárov a natieračov, ktoré boli zriadené v rámci vtedajších komunálnych služieb, sa premenili na spoločenské priestory využiteľné pre organizovanie komorných koncertov, prednášok a výstav. Zrušením tmavej komory na ľavej strane, pri hlavnom priečelí získal dom dôstojný vstupný foyer a zároveň uvoľnený komunikačný uzol - najstarší zachovaný priestor prestropený valenou klenbou s lunetami a vydláždený okruhliakovou mozaikou. Zmena dispozície sa týkala aj obytných poschodí.

Pôdorysy
PôdorysyFoto: ADHJ

V priebehu stavebno-historického prieskumu a realizácie stavby boli odhalené autentické prvky, ako napríklad okruhliaková dlažba, kamenné ostenia, portály, murované klenuté niky s kamennými hlavicami, drevené trámové stropy a maľby z obdobia neskorého baroka, ktoré boli následne zreštaurované. Na uličnom priečelí domu boli namiesto garážových brán a zamurovaných otvorov realizované podľa dobových fotografií drevené výklady. Obnovené konštrukcie sú doplnené novými, ktoré využívajú tradičné materiály. Drevo, kameň, sklo, kov... Pri návrhu bol použitý princíp kontrastu starých, prirodzene krivých povrchov s novými presnými líniami. Napríklad staré kamenné ostenie versus nové sklenené výplne, alebo ručne omietané klenby a bezrámové stropné podhľady...

Foto: Ondřej Pavlačík
Foto: Ondřej Pavlačík
Foto: Ondřej Pavlačík
Foto: Ondřej Pavlačík

Celkové architektonické stvárnenie interiéru dotvárajú kovové zábradlia, madlá a originálne osvetlenie.

Foto: Ondřej Pavlačík
Foto: Ondřej Pavlačík
Foto: Ondřej Pavlačík
Foto: Ondřej Pavlačík

V súvislosti s pádom totalitného režimu skončila v dome prevádzka komunálnych služieb. Na takmer 25 rokov “umŕtvený” dom bol vďaka rozsiahlej rekonštrukcii znovu privedený k životu. Národný pamiatkový ústav v Ostrave nominoval zrekonštruovaný dom za Moravskosliezsky kraj na cenu Patrimonium pro futuro v kategórii "Pamiatky ďakujú..."

Foto: ADHJ
Foto: ADHJ
Foto: ADHJ

Poloha diela

Ing. arch. Martin Jeřábek
Ing. arch. Jiří Horský
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím