Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
4. jún 2024
2
681

Riešenie návštevníckej infraštruktúry v areáli hradu Devín

Drobná architektúra ako súčasť cesty historickou a prírodnou krajinou hradiska.
Riešenie návštevníckej infraštruktúry v areáli hradu Devín
Autori: Ing. arch. Patrícia Botková, Mgr. art. Marian Stanislav, Ing. arch. Slávka Hertnekiová (spoluautorka), Ing. arch. Kristína Čangelová (spoluautorka)Spolupráca: Mgr. art. Ester Lysá (grafický dizajn - Hungry studio), Mgr. art. Ing. arch. Jakub Lysý (grafický dizajn - Hungry studio), Ing. Lukáš Kramarčík (statika), Ing. arch. Miroslav Šestina (konzultácie drevených konštrukcií), Mgr. art. Peter Rusnák (konzultácie nerezových prvkov/ konštrukcií)Plocha pozemku: 107 328 m2 Podlažná plocha: 24,8 m2 (pavilón I.), 12,3 m2 (pavilón II.), 5,4 m2 (kruhové plató I.), 5,4 m2 (kruhové plató II.) Návrh: 2021 - 2022Realizácia: 2023 - 2023Adresa: Hrad Devín , Bratislava, SlovenskoPublikované: 26. jún 2024

Nová návštevnícka infraštruktúra v areáli Devínskeho hradu, ktorá zahŕňa odpočinkové zóny, multifunkčné prvky drobnej architektúry, alebo nový navigačný a informačný systém, sprevádza od minulého roka návštevníkov pri spoznávaní historickej a kultúrnej pamiatky národného významu. Objekty s pobytovou funkciou vytvárajú zázemie na aktívne trávenie času v prírodnom prostredí hradiska. Realizácia je výsledkom súťaže. V konkurencii viacerých kvalitných kolektívov zvíťzil bratislavský ateliér MAPA.

 

Realizáciu bližšie predstavia autori:

Základná charakteristika

Areálu hradu Devín je miestom s bohatou históriou a čarovnou atmosférou. Nachádza sa v mestskej časti Bratislava - Devín, v tesnej blízkosti sútoku dvoch riek - Dunaja a Moravy. Má výrazný prírodný charakter s masívnou zeleňou a dominantným hradným bralom. Celý areál hradu Devín je prístupný verejnosti. Patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky na Slovensku. 

Návrh rieši dobudovanie návštevníckej infraštruktúry v podobe drobnej architektúry - pavilónov a piknikových miest, tiež modernizáciu informačného systému a doplnenie absentujúceho navigačného systému. 

Je výsledkom architektonickej súťaže, ktorú organizovalo Múzeum mesta Bratislavy v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy. 

Vzhľadom na historickú hodnotu miesta boli všetky prvky vstupujúce do hradného areálu navrhnuté tak, aby neboli príliš nápadné, nepôsobili ako bariéra. Prvky drobnej architektúry - pavilóny majú posilniť pobytovú funkciu. Vzniká tak pre návštevníkov priestor, kde môžu reflektovať svoje zážitky, absolvovať profesionálny výklad, workshop, či si len odpočinút počas svojej návštevy. 

Architektúra týchto prvkov je minimalizovaná len na to, čo je nevyhnutné. Nemá konkurovať prírode, ani historickým vrstvám, naopak, čerpá motívy z okolia a snaží sa zapadnúť. 

Foto: Matej Hakár

Dobudovanie návštevníckej infraštruktúry

Urbanistické riešenie

Dlhšia z ciest k hornému hradu bola návštevníkmi využívaná podstatne menej v dôsledku absentujúceho navigačného systému. 

Na trase sa nachádza niekoľko zaujímavých a hodnotných pamiatok, v jednej časti návštevník prechádza malým lesíkom s veľmi príjemnou atmosférou. Pre posilnenie tejto trasy sme sa rozhodli prvky drobnej architektúry umiestniť práve sem. Sú akýmisi atraktormi, svojím charakterom posilňujú pobytovú funkciu a vytvárajú priestor na rôzne aktivity. 

Objekty sú vždy umiestnené tak, aby nedominovali prostrediu, práve naopak, aby ich príroda časom pohltila a stali sa prirodzenou súčasťou miesta. Umiestnené v blízkosti masívu zelene lepšie odolávajú poveternostným vplyvom a čiastočne parazituju na tieni stromov v letných mesiacoch. 

Celková situácia
Celková situáciaAutor: MAPA

Architektonické riešenie 

Boli navrhnuté dva pavilóny, umiestnené na okružnej trase hradným areálom. Tie sú doplnené dvoma kruhovými prvkami - piknikovými miestami v blízkosti Východnej brány. 

V prípade pavilónov ide o ľahké prestrešené drevené objekty, ktoré posilnia pobytovú funkciu, poskytnú tieň v letných mesiacoch a svojou variabilitou budú schopné pokryť rôzne programové aktivity (event, exteriérová výučba, divadlo, komorný koncert...). 

Forma pavilónov výrazne odráža ich funkciu. Väčší z pavilónov reaguje na svahovitosť terénu stupňovitým sedením. Zaužívaná forma stupňovitého sedenia odráža primárnu funkciu pavilónu ako malého divadielka, priestoru pre koncert, čítanie...Vytvára javisko / hľadisko. “Oponu” tvoria vertikálne lamely z južnej strany, ktoré zabezpečujú tieň v letných mesiacoch. 

Druhý z pavilónov pracuje s formou stola, ktorý pavilónu dominuje. Komunitný stôl pozýva návštevníka k usadeniu sa a ponúka priestor pre konzumáciu jedla počas návštevy hradného areálu. Rovnako však môže slúžiť na rôzne organizované eventy, workshopy... Stôl je osadený pod ľahkú drevenú konštrukciu s prestrešením. Jeho vyvýšená pozícia bude umožňovať širší pohľad do krajiny, na panorámu Devína a hrad samotný. 

V blízkosti Východnej brány sú navrhnuté dva drevené kruhové prvky s priemerom 2,5 metra, určené na oddych, piknik, prípadne výklad pre malé skupiny. Jeden z prvkov reaguje na svahovitosť terénu v mieste jeho osadenia, je navrhnutý ako dvojúrovňový a osadený medzi stromami. 

Druhý prvok je umiestnený na rozhraní lesíka a lúky, čím poskytne návštevníkom novú atmosferu / perspektívu. Všetky prvky drobnej architektúry pracujú s prirodzeným vzhľadom a vlastnosťami použitých materiálov - oceľ, drevo. 

Pavilón I.
Pavilón I.Autor: MAPA
Pavilón II.
Pavilón II.Autor: MAPA
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Modernizácia informačného a navigačného systému 

Navigačný systém v hradnom areáli takmer úplne absentoval, čo malo dopad na nevyužitý potenciál niektorých lokalít a drobných archeologických objektov roztrúsených po areáli. Prvky navigačného systému sme umiestnili v strategických miestach, teda tam, kde sa návštevník rozhoduje, ktorým smerom sa vydať. 

Navrhovaný koncept návštevníkovi ponúka dva okruhy prehliadky - malý a veľký okruh. Malý okruh je najkratšia trasa priamo na horný hrad, ktorá bola aj doposiaľ návštevníkmi najviac využívaná. Veľký okruh je trasa celým hradným areálom, na ktorej sa nachádza množstvo drobných objektov, rovnako aj navrhované prvky drobnej architektúry - pavilóny a piknikové miesta. 

Navigačný systém je pre ľahšiu orientáciu na niektorých miestach doplnený mapou hradného areálu. Súčasť navigačného a informačného systému tvoria subtílne vertikálne prvky v spodnej časti hradného areálu, v kombinácii s horizontálnymi prvkami v časti stredného a horného hradu. Základom je oceľová platňa vložená do masívnej podstavy v tvare valca, ktorá umožňuje povrchové kotvenie panelov. V prípade horizontálnych prvkov pracujeme s ohýbaním tejto oceľovej platne, ktorá sa viaže prevažne na jestvujúce murivo. Pre rôzne podujatia a špeciálne príležitosti prevádzkovateľ disponuje mobilnými prvkami. 

Všetky texty sú trojjazyčné - slovenčina, angličtina, nemčina. Rozsah textu - hlavný obsah je umiestnený tak, aby bol dostupný pre všetky skupiny návštevníkov - deti, seniorov, ľudí na vozíčku. 

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: MAPA
Foto: MAPA
Foto: MAPA
Foto: MAPA
Foto: MAPA
Foto: MAPA

Vizualizácie:

Vizualizácia: MAPA
Vizualizácia: MAPA
Vizualizácia: MAPA

Autor: MAPA
Fotografie: Matej Hakár + MAPA

Poloha diela

Ing. arch. Patrícia Botková
Mgr. art. Marian Stanislav
Ing. arch. Slávka Hertnekiová
Ing. arch. Kristína Čangelová

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím