Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Voľne plynúci priestor, kľukaté rampy prepájajúce jednotlivé úrovne. Zalomené preglejkové steny dôverne známe z lezeckých centier. Expozícia neostáva pri zabehnutej schéme prechádzky medzi vitrínami, autori sa snažia previesť návštevníka svetom strmých svahov, stien a plošín.
V septembri otvorilo svoje brány nové Múzeum horolezectva v Turnove. Expozícia s názvom "Z Českého ráje na vrcholy světa" využíva priestory novej prístavby v areáli Múzea Českého raja. Projekt vznikol v rámci spolupráce medzi Českou republikou a Slobodným štátom Sasko pod názvom "Pro horolezce neexistují hranice". Expozícia nie je venovaná iba pieskovcovému lezeniu, ktoré je pevnou súčasťou histórie Českého raja, na svoje si prídu aj priaznivci alpinizmu, či výškového horolezectva.
Múzeum horolezectva stojí na mieste "novej galérie", postavenej v roku 1974. Galéria bola realizovaná predovšetkým ako priestor na prezentáciu monumentálnej olejomaľby "Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou". Plátno s rozmermi 8,5 x 10 metrov, ktoré vzniklo koncom 19. storočia, bolo v nových priestoroch zachované ako súčasť interaktívnej expozície.
Z pôvodného objektu na nádvorí turnovského múzea, kde pôvodne sídlila galéria a kaviareň, ostali zachované iba obvodové steny. Nad zrevitalizovaný parter boli nadstavané dve podlažia, prepojené s depozitárom a hlavnou budovou múzea.
Expozícia je analógiou prechádzky horskou krajinou. Pohľadové plochy zhotovené z brezovej a dubovej preglejky sú kotvené do nosných drevených profilov. Atypický mobiliár vyrobený z korianu, dopĺňajú typizované nábytkové prvky.
Z tretieho nadzemného podlažia budovy je možné po exteriérovej lávke prejsť do susednej časti areálu Múzea. Novú podobu dostal aj rozšírený parter. Stúpajúca podlaha vytvára prirodzené hľadisko. Parter bude totiž aj naďalej využívaný pre kultúre podujatia mesta. Architekti sa podieľali aj na úprave nadväzujúcich exteriérových plôch.
Nová expozícia zoznámi návštevníka s históriou a vývojom horolezectva, priblíži metodiku a vybavenie, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou tejto športovej aktivity. Prehľadný informačný systém a dobové fotografie dopĺňa množstvo fyzických exponátov. Súčasťou múzea je aj rozsiahly digitálny archív, v ktorom nájdu pamätníci napríklad vrcholové knihy, ku ktorým by sa už iným spôsobom nedostali. (Nielen) deti zabavia videoprojekcie a množstvo interaktívnych prvkov.
Podklady: hipposdesign