Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Podlahy a okná ostali zachované, architekt zariaďoval väčšiu časť obytnej plochy bytu. Medzi najvýraznejšie zásahy do dispozície patrilo rozdelenie pôvodnej predsiene nábytkovou stenou a situovanie šatníka do centrálnej časti bytu. Svetlo plynúce cez rozmerné zasklenie balkónovej steny sa láme na hranách plastického preglejkového podhľadu (reminiscencia lezeckej steny). Náklady na zariadenie nepresiahli milión českých korún.
„Klient si oblíbil vnitřní vybavení chalup, které jsou hojně rozesety po kopcích v okolní krajině Českého Středohoří. Naším záměrem bylo neopakovat zavedené architektonické fráze, ale vytvořit současnou odpověď na klientovy požadavky. Z chalup jsme si vzali interiér v podobě masivního nábytku,” vysvetľuje architekt. Výber materiálov a farieb korešponduje s vkusom užívateľa. V interiéri prevláda bielená brezová preglejka doplnená tmavou cementovou stierkou a dubovým drevom.
„Celkové řešení s výrazně modelovaným stropem ze světlé překližky využívá velké plochy balkonového okna k prosvětlení interiéru,” zdôrazňuje Štěpán Havlík. Podhľad ukrýva systém nosných bodov (pre zavesenie hrazdy, hojdacej siete…), elektrické rozvody a bodové svetlá. Zároveň integruje digestor v kuchynskej časti a prievlak v obývačke. “Rozhodnutí vložit prolamovaný podhled nebylo snadné, protože znamenalo citelné snížení světelné výšky místnosti. Svébytnost řešení a funkčnost stropu nás ale přesvědčila o správnosti tohoto řešení,“ dodáva Havlík.
Pôvodná predsieň bola rozdelená nábytkovou stenou na chodbu a šatník. Už pri vstupe je tak vizuálne posilnená pohľadová os vedúca k oknu nad jedálenským stolom. Šatňa uprostred dispozície funguje ako filter spálňovej časti. Zariadenie kuchyne formujú rozmerné moduly "vysunuté" zo stien. Pracovný priestor kuchynskej linky je tvorený vyňatím časti objemu, ktorý je následne "prenesený" na protiľahlú stenu. Vsadená pracovná doska aj drez sú vyhotovené z hrubej žuly so štrukturovaným povrchom. Stena s nepravidelne rozmiestnenými poličkami je obložená preglejkou, miesto tu našla aj malá zabudovaná vinotéka. Protiľahlá stena s malými zásuvkami je miestom pre knihy, sound-system a iné predmety z výbavy muzikanta.
Podklady: Linka, a-sh: architekt Štěpán Havlík