Advertorial

BIGMAT International Architecture Award 2025 - prihlasovanie

Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...

Tvárnice Silka pomohli výrazne urýchliť hrubú stavbu bytového domu v centre Bratislavy

Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...

Tradičná slovenská architektúra sa v Lietave snúbi s vysokými požiadavkami na súčasné bývanie

Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...

NEXUM - novinka v portfóliu industriálnych priečok Dorsis Digero

Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...

Kľučka ERA z dielne M&T ako odraz súčasnej éry

Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...

Nová kolekcia Linfa: opticky ľahká a mimoriadne odolná

Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.

Rodinný dom Villa Mia – vzhľad a funkcie v harmóni

Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov

Nové Internorm okno HF 520 ocenené nemeckou cenou za dizajn German Design Award

Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.

Rastúci trend coworkingových kancelárií v Českej a Slovenskej republike

Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu

Kľučka ako ikona

ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou

Okná od spoločnosti Rehau boli opäť ocenené za inovatívnu udržateľnosť

REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Modernizácia domu smútku, Nižná Boca

Objekt pôvodného-obnovovaného domu smútku sa nachádza v stabilizovanom urbanizovanom území obce Nižná Boca v susedstve obecného cintorína. Cintorín, rovnako ako aj dom smútku je situovaný v dotyku s hranicou pamiatkovej zóny Nižná Boca. Návrh obnovy objektu domu rešpektuje lokálnu architektúru svojou formou a navrhovaným objemom. Nadstavba predstavuje iba novú sedlovú strechu a prístavba je priamym pokračovaním pôvodného pôdorysu, čím budú dosiahnuté proporcie prislúchajúce objektom v tejto lokalite.
Diela
Roman Ruhig16.09.2020
6520+4
Modernizácia domu smútku, Nižná Boca
Ateliér: ER AtelierAutori: Ing. arch. Ing. Roman Ruhig, PhD., Ing. arch. Ing. Ema Ruhigová (Kiabová), PhD., Filip Bránický, Ing. Nora NaddourováNávrh: 2019 - 2020Adresa: Nižná Boca, SlovenskoPublikované: 16. september 2020

Obec má prevažne vidiecky charakter, nachádza sa tu množstvo pôvodných objektov, ktoré v minulosti slúžili na bývanie a táto funkcia prevláda dodnes. K pôvodným domom prislúchali hospodárske domčeky samostatne stojace, alebo aditívne priradené k domom. Z toho vychádza aj charakteristický archetyp tunajšej tradičnej architektúry, ktorý pozostáva z drevených zrubových domov so sedlovými, alebo valbovými strechami. 

 

Návrh obnovy objektu domu rešpektuje lokálnu architektúru svojou formou a navrhovaným objemom. Nadstavba predstavuje iba novú sedlovú strechu a prístavba je priamym pokračovaním pôvodného pôdorysu, čím budú dosiahnuté proporcie prislúchajúce objektom v tejto lokalite.

Vzhľadom na to, že existujúca smútočná sieň smeruje do kopca, je komplikované ponúknuť pozostalým dôstojnú rozlúčku, nakoľko sa v kopci nachádzajú hroby a ťažko by sa zamedzil prechod okoloidúcich pred domom smútku. Prechod okoloidúcich pred čelnou fasádou by mohol narúšať obrad, alebo rozlúčku. Preto je v návrhu do existujúceho svahu navrhnuté átrium, ktoré tento problém rieši a zároveň má zeleň v ňom pozitívny vplyv na smútiaceho.

Koncept návrhu je svojou novou sedlovou strechou opretý o formu lokálnej tradičnej architektúry. Pôvodná symetria v otvoroch na fasáde je v plnej miere zachovaná. Okenné otvory boli predĺžené pre dostatočné presvetlenie vnútorných priestorov a pre navodenie chrámového efektu. Pôvodné vstupné vráta umiestnené na oboch stranách dlhších fasád pôvodne vytvárali prechod cez budovu, ktorý však časom stratil svoju funkciu „vstupnej brány“ do cintorína. V návrhu obnovy sú tieto vráta odstránené a pôvodný „prepich“ budovou je priznaný v plnom rozsahu. Materiálovo je objekt tvorený troma základnými prvkami - neutrálnou bielou omietkou, výraznejšou liatou podlahou staroružovej farby a oplechovaním strešnej konštrukcie. Celkové architektonické stvárnenie objektu sa nesie v duchu racionality, jednoduchosti a je riešené súčasným spôsobom. Strecha je navrhnutá z titánzinku, zatiaľ, čo liata podlaha je uvažovaná ako polyuretánová elastická podlaha (s púdrovo ružovou farbou), ktorá opticky prepojí tri hlavné priestory (príchod, sieň, cintorín) a spríjemní samotnú rozlúčku. Za účelom spríjemnenie prostredia je na priečelí navrhnutá transparentná stena smerujúca do nádvoria. Pokračovaním prístavby siene (ktorá zabezpečuje dostatočné plošné požiadavky pre adekvátnu smútočnú miestnosť) je átrium vyhĺbené do terénu. Toto átrium tvorí kulisu za katafálkom v smútočnej sieni. Je v ňom umiestnená záhrada a intenzívna zeleň, ktorá má v smútiacich evokovať pocit večnosti a splynutia s prírodou. Funkčným zámerom átria je zároveň zamedzenie pohybu návštevníkov cintorína v rámci zorného uhla návštevníkov smútočnej siene. Jeho realizácia je pomerne jednoduchá, vytvorením gabiónovej steny nebude potrebné realizovať železobetónovú terénnu stenu a hydroizoláciu.

Týmto riešením objekt dostáva elegantný súčasný vzhľad, čistotu a eleganciu prislúchajúcu navrhovanej funkcii. Ich vzájomným spolupôsobením vzniká fungujúci komplex citlivo začlenený do existujúceho svahovitého terénu.

Dispozičné riešenie

Pôvodný stav:

V pôvodnom stave sa nástupný priestor (1.01) nachádza v centrálnej polohe objektu, rozdeľuje objekt symetricky na dva celky a je plne uzamykateľný – na oboch stranách sa nachádzajú drevené vráta. Jeden zo symetrických celkov je funkčne tvorený zo smútočnej siene (1.03). Na opačnej strane sa nachádza sklad prístupný z nástupného priestoru (1.02) a sklad, ktorý je prístupný z exteriéru (1.04). Objekt je jednopodlažný s pultovou strechou bez funkčného využitia.

Nový stav:

Dom je perforovaný prechodom, ktorý prepája cintorín a uvažované parkovisko (budované v ďalšej fáze). Z tohto prechodu - nástupného priestoru (1.01) je možné dostať sa do prípravovne (1.03), skladu slúžiaceho aj ako prípravná miestnosť pre farára (1.04) a do smútočnej siene (1.02). Zo smútočnej siene je cez presklenú stenu viditeľné átrium (1.05), do ktorého je možné dostať sa priamo zo siene.

Ateliér

Ing. arch. Ing. Roman Ruhig, PhD.
Ing. arch. Ing. Ema Ruhigová (Kiabová), PhD.
Filip Bránický
Ing. Nora Naddourová
Vložené
16. september 2020
0
652

Načítavam diskusiu...

Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím