Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Aktuálnu realizáciu Karolíny Bujdákovej charakterizuje citlivé narábanie s autentickými vrstvami storočného bytu. Prevádzkovo a dispozične vyčistený interiér oživuje prijemná eklektická skladba dobových povrchov a detailov, doplnená o jasne odlíšený súdobý autorský vklad.
Viac vo výstižnom sprievodnom texte:
Dom | byt
Polyfunkčný bytový dom na Paulínyho ulici bol postavený v roku 1926. V priestoroch bytu boli pôvodne dve kancelárie na ktoré nadväzovala sála. Neskôr bol celý dom prerobený na „výťahárske" byty - byty pre zamestnancov firmy s výťahmi a v roku 2023 sa v pôvodnom stave dostal do našich rúk priamo od “výťahárskej rodiny”.
Odkrývanie času v priestore
Nosným prvkom konceptu bytu je pátranie po vrstvách, ktoré vznikali počas 100 rokov jeho existencie. Originálna skladba vrstiev v tomto priestore nazbieraná počas dekád tvorí jeho charakter. Farebná paleta stien, ktorá vznikla oškrabaním hornej vrstvy malovky vyplýva z priznanej kombinácie vrstiev, ktoré sa v priestore rokmi prekrývali. Vďaka tomu má každá izba charakteristický odtieň a detail - spálňa má zelený nádych a sú v nej zachované fragmenty tmavšej zelenej valčekovej maľby na stenách, v kuchyni je vnímateľná farebná rozmanitosť vrstiev od žltej až po ružovú, obývačka je charakteristická krémovo-hnedými vrstvami s lokálnym výskytom sýto modrej. Pri odkrývaní vrstiev sa ukázal aj fragment okna zamurovaného v čase, s ktorého obnovením sa v čase uvažuje. V byte sme zachovali aj plochy pôvodného olejového sokla v užšom trakte, ktorý nahradil nový materiál.
Fascinujúcim momentom tohto prístupu je uvedomenie si, že žiadny iný byt (ani rovnaký byt o poschodie nižšie, či vyššie) nebude nikdy vyzerať rovnako práve vďaka kombinácii vrstiev, ktoré sa v ňom v čase nahromadili.
Udržateľnosť
Znovuvyužívanie existujúceho tvorí základ uvažovania o tomto priestore. Udržateľnosť pre nás predstavuje prácu s existujúcim, využívanie daností ktoré priestor ponúka a minimalizovanie nových nepotrebných vrstiev. V byte sme zrepasovali pôvodné dvojité drevené okná a kazetové dvere. Rokmi sa tu nezachovali pôvodné mosadzné kľučky a okenné rozvory, preto sme hľadali typ kovaní, ktoré sa používali v čase vzniku domu v Bratislave a zháňali ich kópie zo surovej mosadze, ktorá v čase prirodzene pracuje a mení sa. Rovnako sme zachovali a zrepasovali drevené parkety, vstavanú skriňu vo vstupnej chodbe, radiátory a po sto rokoch sme otvorili zaklopený železobetónový rebierkový strop.
Obnovené a odkryté prvky bytu tvoria jeho esenciu. Napriek tomu, že v byte veľa zachovávame a pracujeme s existujúcim, prístup k tvorbe a spôsob prezentácie posúva byt do súčasného kontextu. Rekonštrukcia neprezentuje stav ako byt vyzeral v nejakom období v minulosti ale ukazuje jeho príbeh v čase a priestore.
Nová vrstva
To čo vyzerá staro je staré a to čo vyzerá novo je nové.
Do bytu prišla aj potrebná nová vrstva ktorá je na prvý pohľad čitateľná. Utilitárna nerezová gastro kuchyňa, maloformátový mozaikový biely obklad, pohodlný minimalistický gauč a liata podlaha dodávajú bytu detail súčasnosti. V tejto etape bol byt navrhovaný na prechodné krátkodobé bývanie čomu zodpovedá aj uvažovanie o množstve mobiliáru či úložných priestorov.
Byt pri SNG je prezentáciou nášho uvažovania o hodnotách, špecifikách a výnimočnostiach existujúcej architektúry a zároveň príkladom integrovania súčasného spôsobu života do staršieho bytu.
Podklady: karolína Bujdáková
Fotografie: Matej Honč