Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Byt mladej rodiny. Racionálny stavebný základ funkcionalistického domu umožnil radikálne otvorenie dispozície a rozšírenie dennej zóny preplávajúceho bytu. Odhalená konštrukcia necháva vyniknúť proporcie priestoru, stáva sa neoddeliteľnou súčasťou interiéru.
Realizáciu predstavíme s textom Jany Benkovej a Juraja Benka:
Byt sme našli v dezolátnom technickom stave, po dlhodobom airbnb prenájme. Dispozícia nebola pôvodná, no vedeli sme, že základ je dobrý. Bol - veď sme v Živnodome. Mohutný železobetónový skelet a rebierkový strop neboli síce vidieť, no skryté v hrubom nánose vstavaných skríň, sadrokartónových podhľadov, či niekoľkých vrstiev plávajúcich podláh ostali pekne zakonzervované.
Potrebovali sme minimálne tri spálne. Snívali o väčšej kuchyni s ostrovom, kde by sme mohli tráviť raňajky, a ponúkal sa nám open space. Radi varíme, debatujeme. K tomu pozeráme filmy, jeme, skicujeme, hráme sa s deťmi... Sekundárna kúpeľňa je esenciálna. Zasklená loggia, pripojená k bytu, bola zamurovaná a v tieni. Ostatné limity vytvoril sám byt v krásnom dome a jeho potenciál.
Spálne sme minimalizovali na nevyhnutnú plochu. Sústredili sme sa na obytný priestor, kde trávime najviac času a naň nadväzujúcu hygienu. Hlučná pračka, či kotol oddelené od zvyšku bytu sú samozrejmosťou.
Už od vstupu víta výrazne profilovaný rebierkový strop a vstavaná zostava, ktorá zúži priestor na hlavný spektákl rodinného života okolo kuchyne, gauča a jedálenského stola. Kuchyňa so šatníkovou - špajzovou zostavou tvoria jeden vstavaný celok. K tomu vylahčený ostrov či priebežná linka knižnice, perforovaná vstupmi do izieb. Vstavaná stena, ktorá pojme knihy, kuchynské vybavenie, šanóny, sadu kľúčov na opravy, hračky, orechy, múky či obrazy... Stena jasne reže byt, delí spálne od otvoreného obytného priestoru, ktorý sa vďaka svetlíku prelieva aj do hlavnej kúpeľne.
Materiálovo sme v kombinácii tvrdého pôvodného betónu, neutrálnej drevenej podlahy, a teplých oholených stien s jemnených textíliami. Pri čistení sme našli mohutné betónové stĺpy, dierované výplňové murivo, či spomínaný rebriekový strop. Pracovali sme s tým, čo bolo k dispozícii. Podľahli sme sondáži a odkrývali viac a viac. Výber dlažieb, či jadrového materiálu stolárskych prvkov sa vyliahol prirodzene, “za jazdy”. Ladili sme materiály v ich obyčajnej podobe. Máme radi materiály v ich prirodzenej kráse, avšak pre rodinu s deťmi sme ich mäkčili… betón, či MDF lazúrami, dierovanú tehlu tenkou vrstvou malty.
Podklady: benkobenko
Fotografie: Nora a Jakub Čaprnkovci