Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
19. jún 2019
0
3873

Twin City Tower, Bratislava

Tehla versus medený kábel.
Twin City Tower, Bratislava
Autori: Siebert + Talaš, Ing. arch. Matej Siebert, PhD., Ing. arch. Roman Talaš, Ing. Marián Vido, Ing. Zdenko Dekan, Ing. arch. Mária Cibuľová, Ing. arch. Jana Zemanová Kosková, Ing. arch Kamila Marušáková, Ing. arch Milan Škorupa, CEPM, Ing. arch. Ladislav Nagy, Ing. arch. Martin Tribus, Ing. arch. Filip Kellenberger, Ing. arch. Peter Hrebík, John Robertson Architects, M.Arch. John RobertsonInvestor: HB Reavis Management s.r.o.Plocha pozemku: 7 086 m2Zastavaná plocha: 3 189 m2Podlažná plocha: 59 762 m2Obostavaný objem: 163 249 m3Investičný náklad: 74 mil. €Návrh: 2010 - 2016Realizácia: 2016 - 2018Adresa: Mlynské nivy 10, Bratislava, SlovenskoPublikované: 15. február 2020

Výšková stavba na nároží ulíc Karadžičova a Mlynské Nivy je symbolickou bodkou za projektom Twin City. Konverzia dožívajúcej industriálnej zóny na “bratislavské City”, ktorého súčasťou bolo práve vytvorenie moderného kancelárskeho bloku, znamenala búranie historických výrobných hál továrne KABLO. Medzi inými aj kotolne, postavenej podľa projektu Alexandra Feiglera.

Jedným z motívov novej štruktúry, ktorý sa autori snažili zahrnúť do svojho riešenia , bol odkaz na zaniknuté industriálne dedičstvo. Prítomnosť tehly ako stavebného materiálu na Továrenskej ulici, alebo abstrahovaná fasáda administratívnej veže odkazujú na dejiny štvrte.  

Twin City Tower dopĺňa blokovú zástavbu trojuholníkovej parcely. (Trojicu administratívnych objektov sme predstavili v samostatnom článku).

Za architektúrou výškovej budovy stojí ateliér SIEBERT + TALAŠ. Na úvodných stupňoch projektu pracovala kancelária CEPM a na návrhu fasády sa podieľal londýnsky ateliér John Robertson Architects.

Objekt stojí v zovretí ulíc Karadžičova a Mlynské Nivy. Lokálna výšková dominanta, vyrastajúca z osempodlažnej lichobežníkovej podnože, nadväzuje na kompozičné osi v území. Uličné čiary sú zosúladené s priestorovým konceptom, okolie je riešené voľnejšie, v susedstve s vedľajšími objektmi vzniká dostatočný rozptylový priestor. 

Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek

Obvodový plášť

Poznávacím znakom projektu je fasáda, ktorá bola realizovaná podľa návrhu londýnskeho ateliéru John Robertson Architects (riešenie vzišlo z vyzvanej internej súťaže). Špirálové usporiadanie predsadených fasádnych elementov a ich farebnosť (perforované hliníkové panely v odtieni pripomínajúcom zliatiny medi) má podla slov architektov evokovať štruktúru vinutia kábla - produktu bratislavskej “káblovky”. RGB LED pásy, zabudované v  jednotlivých paneloch, menia v nočných hodinách fasádu na grafickú plochu s rozlíšením 24 x 156 “pixelov.” Decentné biele nasvietenie môže kedykoľvek zmeniť nielen farbu, ale aj celú “scénu”. 

Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Situácia
SituáciaAutor: SIEBERT + TALAŠ

Čo sa ukrýva za sofistikovaným obalom?

Priestor za high-tech fasádou je naplno využitý. Štíhly výškový objekt s 23 nadzemnými podlažiami je navrhnutý ako trojtrakt so základným rastrom modulovej osnovy 8,1 x 8,1m. Otvorený priestor typického podlažia má pôdorys v tvare obdĺžnika so zaoblenými rohmi. Prenajímateľnú plochu, symetricky rozloženú okolo centrálneho vertikálneho jadra, je možné rozdeliť na štyri kancelárske celky so samostatným vstupom. Otváravé krídla okien sú skryté za predsadenými fasádnymi panelmi. Okrem štandardného technického zázemia sa na najvyššom podlaží nachádza administratívna plocha s pridruženou vyhliadkovou terasou, ktorej súčasťou je bohatá zeleň. Celotransparentný plášť, ktorý dodržiava po obvode jednotnú výškovú úroveň, vytvára fungujúce závetrie. 

"Jednoznačným trendom, ktorý reflektuje požiadavky trhu je maximálna flexibilita dispozície a využitia priestoru. Z  toho profitujú najmä nájomcovia, ktorí stále viac investujú do kvalitného zariadenia pracoviska. Budova by mala byť preto navrhnutá čo najefektívnejšie. Výsledné riešenie zapadá do celkového konceptu udržateľnosti, kde okrem flexibility vystupuje do popredia aj požiadavka na nízke prevádzkové náklady a najmä kvalitu vnútorného prostredia," dopĺňa architekt Roman Talaš, z ateliéru SIEBERT + TALAŠ.

Zhora: Pôdorys typického podlažia - 12. NP, pôdorys 4. NP
Zhora: Pôdorys typického podlažia - 12. NP, pôdorys 4. NPAutor: SIEBERT + TALAŠ

Konštrukcia

Železobetónový skelet prepájajú  bezprievlakové stropné dosky, ktoré sú lokálne zosilnené hlavicami. Nosný systém je stužený vertikálnymi železobetónovými jadrami. Po obvode stropnú dosku lemuje železobetónový parapet, ktorý eliminuje rozdielne priehyby stropnej konštrukcie pozdĺž fasády. Základným rastrom modulovej osnovy je trojtrakt (pole 8,1 x 8,1m). Nízkopodlažná časť je založená na základovej doske. Pod výškovým objektom je dosko-pilótový základ. 

Hliníkový fasádny systém v nižšej časti budovy je kombináciou stĺpikov a priečnikov. V časti veže má podobu elementovej fasády.

"Projekt veže Twin city bol pre nás zaujímavý najmä z hľadiska nasadenia BIM (Building Information Modeling), pretože na na ňom pracoval naozaj široký tím. BIM sme využívali už od úpravy územného rozhodnutia, práca prechádzala naprieč stavebným konaním, až po realizačný projekt. V tomto prípade sme naozaj komplexne využili jeho možnosti." vysvetľuje Roman Talaš.

Uličný pohľad a rez
Uličný pohľad a rezAutor: SIEBERT + TALAŠ

Element fasády výškovej časti objektu:

Typický modul výškovej časti objektu s rozmermi 2,7 x 3,75 m, na celú výšku bez parapetnej časti je zasklený izolačným trojsklom. Vetracie krídlo je umiestnené za perforovaným metalickým panelom. V oblúkovej časti fasády je modul pôdorysne lomený v module cca 1,35 m. Kotvenie fasádnych blokov je na hornej ploche ŽB parapetu po šírke 2,7 m (resp. 1,35 m), odsadenie fasády od ŽB 100 mm, tolerancie výroby ŽB skeletu +/-25 mm od projektových polôh.

Pred vetracím krídlom je predsadený perforovaný panel s otvormi, ktoré tvoria po ploche špirálu, podobne ako usporiadanie modulov po fasáde, čo vytvára na fasáde vzhľad lanovej (káblovej) skrutkovice. Obvod modulu je z exteriéru  zvýraznený lištami a upevnením predsadeného perforovaného panelu. Horná časť fasády pred ŽB má priehľadné zasklenie s metalickým pohľadovým prvkom na zadnej strane. Rolety sú ovládané automaticky na čidlo ožiarenosti fasády. Vetracie krídla majú elektromagnetické snímače otvorenia.

Dodávateľom fasádneho systému je spoločnosť Schüco.

Element fasády výškovej časti objektu
Element fasády výškovej časti objektuZdroj: Schüco

Interiér

Vstupnú halu, ktorá je zároveň dôležitou spojnicou medzi ulicou a zeleným vnútroblokom, charakterizuje priestor otvorený cez dve podlažia. Dominantným materiálom povrchov je kameň. Sivá veľkoformátová dlažba vytvára neutrálne pozadie, ktoré necháva vyniknúť travertínovému obkladu stien. Povrchová úprava je spracovaná tak, aby čo najviac vynikol prirodzený štruktúrovaný povrch. Súčasťou stvárnenia interiéru je výtvarný reliéf alebo solitér  recepčného pultu a osvetlenia.

Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek
Foto: Matej Fabiánek

Projekt svojou novou mierkou a intenzitou využitia priestoru vytvoril hustejšiu koncentráciu ľudí a funkcií v území. Napriek tomuto kvantitatívnemu skoku v náraste objemov a zaťažení územia je celková forma novovzniknutej štruktúry (tak ako pri predchádzajúcej etape) kultivovaná, jasná, čitateľná a primerane mestská. Hoci mierka mestskej štruktúry narástla, je pomerne prijateľná a zodpovedajúca svojej polohe. Najmä v porovnaní s novými susednými projektmi formujúcej sa centrálnej komerčnej zóny. Spolu s priľahlými vonkajšími verejnými, medziblokovými i vnútroblokovými zelenými priestormi vytvára príjemné mestské prostredie. Verejnosť môže využívať nielen pešiu zónu medzi objektmi s kvalitnou zeleňou a mestským mobiliárom, ale aj vybavenosť v parteri jednotlivých objektov. Otáznikom je dlhodobé pôsobenie novej štruktúry v širšom kontexte organizmu mesta. Najmä v spojení s problematikou vyvolaných nárokov na dopravnú obsluhu a zaťaženie priľahlých komunikácií v jadre mesta. 

Podklady: SIEBERT + TALAŠ

Poloha diela

Siebert + Talaš
Ing. arch. Matej Siebert, PhD.
Ing. arch. Roman Talaš
Ing. Marián Vido
Ing. Zdenko Dekan
Ing. arch. Mária Cibuľová
Ing. arch. Jana Zemanová Kosková
Ing. arch Kamila Marušáková
Ing. arch Milan Škorupa
CEPM
Ing. arch. Ladislav Nagy
Ing. arch. Martin Tribus
Ing. arch. Filip Kellenberger
Ing. arch. Peter Hrebík
John Robertson Architects
M.Arch. John Robertson

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím